1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Meyve Yer Mi? Hangi Meyveleri Yer?

Muhabbet Kuşu Meyve Yer Mi? Hangi Meyveleri Yer?
0

Ev ortamına ayak uydurabilen ve öykünmek kabiliyetleri oldukça gelişmiş olan muhabbet kuşları, meyve yiyebileceği benzer biçimde birçok sebzeyi de sevmiş olarak bölgeler. Sevmiş olarak tükettikleri meyvelerin birçoğu onlara yarar sağlarken bir bir çok zarar görmelerine niçin olabilir. Bundan dolayı detaylı bir halde araştırılıp, verilmesi ihtiyaç duyulan ve yedirildiğinde bir sakıncaya sebep olmayan meyvelerin doğru şekilde tespit edilmesi gerekir.

Muhabbet kuşu meyve ne yer sorusuna cevaben; Muhabbet kuşlarının armut ve havuç başta olmak suretiyle elma, muz, kavun ve karpuz benzer biçimde çeşitli meyvelere karşı bir sempatileri bulunur. Bilhassa havuç yemekten oldukça hoşlanırlar. Bu ona ek bir gıda takviyesi olarak da iyi gelen bir meyvedir.

Muhabbet Kuşuna Meyve Iyi mi Yedirilmeli?

Muhabbet kuşu meyve sebze mevzusunda, kurutulmuş meyve özlerinin verilmesi onların metabolizmalarına zarar verebilir. Daha fazlaca taze halde sunulan meyve ile beslenilmesi mühim olacaktır. Bunun sebebi kuru meyvelerin üstünde değişik işlemler uygulanarak sunuluyor olmasıdır. Ek olarak şekerli gıdalar muhabbet kuşunun sağlığına zarar verdiği için meyve yedirilirken belirli bir sınır koyulmalıdır. Fazlaca fazla seviyor olsalar bile oluşabilecek sıkıntılardan dolayı, oranlamalar iyi yapılmalıdır. Muhabbet kuşlarının kayısı ve şeftali benzer biçimde iri çekirdekli meyvelere karşıda bir sempatileri bulunmuş olduğu bilinir. Sadece şeker oranları oldukça yüksek ve büyük çekirdek kabuklarına haiz meyveler oldukları için uzak tutulması yada fazlaca azca tüketilmesi önerilmektedir.

Çekirdeği olan meyvelerin, çekirdeğinden arındırılarak verilmesi daha sıhhatli olacaktır. Vitamin ve mineral dengesi göz önünde bulundurulduğunda içinde değişik yararları bulunan meyveler ek besin olarak tercih edilebilir. Ek olarak Muhabbet kuşunun meyveli kraker ile de beslenmesi sağlanabilir.

Meyve beslemesi yapılırken belirli olumsuzluklar da göz önünde bulundurulmalıdır. İleriye dönük olarak vücut sağlıkları için verilmemesi ihtiyaç duyulan meyveler ile verilmesi ihtiyaç duyulan meyvelere bilhassa dikkat etmek gerekecektir. Muhabbet kuşu meyve sebze yermi? sorusuna pozitif yönde yanıt verilebilir. Her ne kadar fazlaca fazla yiyebilme kapasitesi bulunsa da tek seferde en fazla yarım bir muz yemeleri daha sıhhatli olacaktır.

Kavun Yiyen Muhabbet Kuşları
Sahibinin elinde, kavun yiyen muhabbet kuşları

Muhabbet Kuşu Hangi Meyveleri Sever?

Muhabbet kuşunun sevmiş olarak yiyeceği meyveler;

 • Çilek
 • Üzüm
 • Mandalina
 • Şeftali
 • Kavun
 • Karpuz
 • Havuç
 • Böğürtlen
 • Muz
 • Kayısı
 • Kiraz
 • Portakal
 • Armut benzer biçimde belli başlı yumuşak sulu ve besleyici meyvelerdir.

Muhabbet kuşları böğürtlen yemekten fazlaca hoşlanırlar. Gıda öğünleri arasına ara ara eklendikten sonra muhabbet kuşunun böğürtlen yemesi sağlanabilir. Yaz meyveleri olarak adlandırılan kavun ve karpuz muhabbet kuşunun sevmiş olarak tüketeceği meyveler arasındadır. Kavun ihtiva ettiği A vitamini ile karpuz ise ihtiva ettiği bolca C vitamini ile besleyici bir özellik sunacaktır sadece çekirdeklerinden muhakkak ki arındırılması ve minik parçalara bölünerek verilmesine dikkat edilmelidir. Mandalinada sevmiş olarak tüketebileceği meyveler arasındadır ve yerken asla güçlük çekmeyecektir. Eğer çekirdekli bir mandalina ise çekirdeklerini vermemeye itina gösterilmelidir.

Kiraz muhabbet kuşlarının sevmiş olarak yedikleri meyveler arasındadır. Kiraz içinde A vitamini bakımından varlıklı mineraller barındırmak ile birlikte potasyum açısından zenginlikte sunar. İçerisinde değişik miktarlarda antioksidan özelliği de barındırmaktadır. Muhabbet kuşları üzüm yemekten de oldukça keyif alırlar. Çekirdeksiz olmasına dikkat edilerek belirli bir miktar üzüm sunulabilir. Boyutundan dolayı zorlandıkları görülüyorsa belirli bir oranda kesilerek yedirilebilir. Muhabbet kuşları kabukları soyulduğu ve çekirdeklerinden arındırıldığı müddetçe portakal meyvesini de sever ve kolaylıkla yiyebilirler.

Muhabbet kuşu meyve suyu içer mi? sorusuna cevaben; Evet, sevmiş olarak tüketeceği meyvelerin suları verilebilir.

Muhabbet Kuşunu Meyveye Iyi mi Alıştırabiliriz?

Muhabbet kuşu meyve alıştırma aşamasında kiraz kullanılabilir. Kirazı yiyebilme özelliğine haiz olabilmesi için yarıya bölünerek küçük miktarlarda verilmesi ve çekirdeğinden arındırılmış olması gerekecektir. Yapraklarını vermemeye dikkat ederek yavruluk döneminde küçük küçük alıştırılabilir.

Muhabbet kuşu meyve yemiyor ise ilk etaplarda meyveli yemlerde kullanılabilir. Alıştırma sürecinde yiyecek istemeyebilirler. Ortalama yedi gün içinde meyveye alışmaları mümkün hale gelecektir. Bunu yapabilmek için yedirilmek istenen meyve minik parçalara ayrılır ve en sevilmiş olduğu yem üstüne serpilerek yedirmeye çalışılır. Yavaş yavaş bu tada alışmaya başlayacaktır.

Çekirdeğinden arındırılmış erik ve şeftali ile muhabbet kuşu meyve maması hazırlanabilir. Bu muhabbet kuşunun sevilmiş olduğu bir üründür sadece dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan yer çekirdeğin zehirli olabileceğidir. Bu anlamda bu detay olarak görülen noktaya ehemmiyet verilmesi gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir