1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Afrika Gri Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Afrika Gri Papağanı Özellikleri ve Bakımı
0

Afrika Gri Papağanı, dünya genelinde tanınan ve evcil kuş olarak tercih edilen bir hayvandır. Bu sempatik canlılar insanların konuşmalarını öykünmek edebilirler, doğru bir eğitim ile yüzlerce değişik kelime öğrenebilirler. Son aşama akıllı olduklarını söyleyebiliriz.

Afrika Gri Papağanı Özellikleri

Afrika Gri Papağanı

Afrika Gri Papağanı, binlerce senedir insanlara birlikte rol alıyor. Bu kuş türü, gri tüyleri ve çeşitli kelimeleri doğru bir halde söyleniş etmesi sebebiyle bir çok insanoğlunun ilgisini çekiyor. Ek olarak Gri Papağan, insanların konuşmalarını da anlayabiliyor.

Papağanın öne çıkan özelliklerinden biri de gri renklerdeki tüyleridir. Değişik bir görünüm sunan papağan, kuş beslemek isteyenler için en iyi seçimlerden biridir. Bakımı nispeten kolaydır ve iyi koşullarda bakılırsa 40-60 yıl kadar ömrü vardır.

Afrika Gri Papağanı Kökeni

Uganda, Kenya, Gana, Fildişi Sahili, Kongo, Kamerun, Angola şeklinde ülkeler de dahil olmak suretiyle Afrika’nın ekvator bölgelerine özgüdür. Cinsin tercih etmiş olduğu yaşam alanı ağırlıklı olarak yoğun ormanlardır. Ek olarak orman kenarlarında ve savan alanlarında da çoğunlukla görülürler.

Afrika Gri Papağanı Mizacı

Gri Papağan, mevcut papağan türleri içinde en akıllı olanlardan biridir. Pek bir çok sahibine karşı oldukça şefkatlidir. Sempatik bir papağandır ve fazlaca sosyaldir. Fakat canı sıkılan ve dikkatsizlik edilen Gri Papağan, mutsuz bir kuş olacaktır. Depresif ve sinirli hareketleri ile size hoşnutsuzluğunu adeta haykıracaktır. Kuşunuzun kendisini mutlu hissetmesi için çevresel zenginleştirmeye itina göstermeli, ona bol miktarda kuş oyuncağı sağlamalı ve gerektiği kadar papağanınızla ilgilenmelisiniz.

Afrika Gri Papağanı Konuşma Kabiliyeti

Gri Papağan, konuşma kabiliyetiyle de bilinir. Çeşitli kelimeleri ve sesleri fazlaca acele bir halde algılar. Bu kuşlar, duydukları her şeyi tekrarlamakla ünlüdür. Bundan dolayı kuşunuzun yanında iken kullandığınız kelimelere fazlaca dikkat etmelisiniz.

Afrika Gri Papağanı Bakımı

Gri Papağan için geniş bir papağan kafesi edinmeniz oldukça önemlidir. Bu sebeple bu kuşlar özgürce hareket edebilecekleri bir alana gereksinim duyarlar. Kafeslerinde çeşitli aksesuarlar, yemlik, suluk şeklinde malzemeler ne olursa olsun olmalıdır. Kuşunuza sevgi ve ilgi göstermeyi dikkatsizlik etmemelisiniz. Aksi durumda kendisini yalnız ve mutsuz hissedebilir.

Kuşunuzun sıhhatli kalması için tertipli olarak kafesini temizlemeli, ona kaliteli yemler sunmalı ve veteriner hekim kontrollerini aksatmamalısınız. Kuşunuzun davranışlarında değişimler fark ederseniz, muhakkak veteriner hekim desteği almalısınız.

Afrika Gri Papağanı Beslenme İhtiyacı

Yırtıcı doğada bu kuşlar çiçekler, böcekler, ağaç kabukları, yapraklar ile beslenirler. Evcil olarak bakılanlar ise kaliteli papağan yemleri tüketmelidir. Kuşun beslenmesini zenginleştirmek için çeşitli sebze, meyve ve tohumlar da ona sunulabilir. Devamlı kafi oranda temiz ve tatlı su tüketmesi sağlanmalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir