1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Kuşlar İçin Zararlı Olabilecek Yiyecekler

Kuşlar İçin Zararlı Olabilecek Yiyecekler
0

Kuşlar toplumsal canlılardır ve sahipleri ile zaman geçirmekten hoşlanırlar. Sahiplerinin yediklerini görüp onlarla sahibinin yiyecekleri yiyecek isterler. Bu aşamada sahiplerinin dikkatli olmaları gerekmektedir. Şundan dolayı evcil kuşlarına verdikleri bazı yiyecekler minik canlılar için zararı olan olabilmektedir. Can dostlarımız için zararı olan olabilecek bazı yiyecekler şunlardır;

Kuşlar İçin Zararlı Olabilecek Yiyecekler

 • Alkol
 • Çikolata
 • Elma Çekirdeği
 • Tuz
 • Avakoda
 • Mantar
 • Kafein
 • Soğan
 • Fasulye

Çikolata

Çikolata hepimiz tarafınca sevilen bir yiyecektir. Fakat çikolata kuşlar için pekte uygun bir yiyecek değildir. Çikolata kuşların sindirim sistemlerinde zehirlenmeye yol açarak kusma ve ishal benzer biçimde emarelere sebep olmaktadır. Bu durum devam ettiğinde kuşların sinir sistemleri fena etkilenebilir ve nöbet geçirmeye hatta ölümle sonuçlanmaya kadar gidebilir.

Alkol

Alkol kuşlarda dahil olmak suretiyle evcil hayvanlara verilmemelidir. Azca bir oranda dahi kuşlara verilecek olan alkol kuşların organlarında strese niçin olmaktadır. Kuşlar alkollü maddeleri fazla tükettiğinde ölümcül sonuçlanabilir. Alkollü içecekler olduğunda kuşunuzun kafesinde olmasına dikkat ediniz.

Elma Çekirdeği

Kayısı, elma, şeftali, kiraz ve armut gülgillerden grubundan meyvelerdir ve kabuklarında azda olsa siyanür bulunmaktadır. Elmanın kendisi kuşlar için zararı olan olmasa da çekirdeği zararlıdır. Elmanın kabuğunda da ziraat ilaçları olabilir. Bu yüzden kuşunuza elma vermek isterseniz kabuğunu soymalı ve çekirdeği olmadığından güvenilir olmalısınız.

 Elma Çekirdeği

Tuz

Tüm canlıların vücutlarında bir miktar sodyum bulunmalıdır. Fakat bulunması gerekenden fazla tuz tüketimi canlılar için sakıncalıdır. Kuşlarda da aşırı tuz tüketimi kusma, dehidrasyon ve böbreklerde işlev bozukluğuna yol açmaktadır ve ölümle sonuçlanabilir.

 

Muhabbet Kuşu Küserse Ne Yapılır?

Avokado

Avokadonun kabuğu ve çekirdeği evcil dostlarımız kuş türlerinde kalp hastalıkları ve kalp yetmezliğine yol açmaktadır. Bundan dolayı avokado ve içinde avokado bulunan yiyecekleri kuşlarınızdan uzak tutmanız iyi olacaktır.

Mantar

Mantar oldukça geniş bir türdür ve değişik türleri kuşların üstünde değişik etkilerde bulunmaktadır. Fakat genel olarak mantarlar kuşlarda sindirim sistemi bozukluklarına niçin olmaktadır. Bazı mantar türlerinin şapkaları ve beden kısımları kuşlarda karaciğer yetmezliğine yol açmaktadır. Bu sebeple kuşlarınıza pişmeden ya da pişmiş mantar vermekten kaçınmalısınız.

Domates Yaprakları

Domates evcil kuşlarınıza verebileceğiniz leziz bir meyvedir. Fakat domates yaprakları kuşlar için zararlıdır. Evcil kuşlarınıza domates verirken iyice temizlendiğine ve yapraklarının olmamasına dikkat etmelisiniz. Domates zehirli olmasa da oldukça fazla asitlidir. Bundan dolayı domates yerine değişik meyve ve sebzeleri kuşlarınıza verebilirsiniz.

Kafein

Kafein kuşlar için tehlikeli bir maddedir. Kafein kuşlarda kalp hastalıklarına yol açmaktadır. Kalp ritimlerinin yükselmesine, aritmi, hiperaktivite ve kalp durması benzer biçimde rahatsızlıklara niçin olmaktadır. Kuşlarınıza kafein yerine sıhhatli olan meyve ve sebze sularını verebilirsiniz.

Soğan

Belirli oranda soğan yada sarımsak tozu kabul edilir sadece aşırı tüketimi kuşlarda kusma, ishal ve sindirim problemlerine niçin olmaktadır. Soğanın aşırı tüketimi kuşlarda hemolitik anemi şu demek oluyor ki kan problemlerine yol açmaktadır. Tedavi edilmediğinde solunum problemleri ortaya çıkmaktadır ve ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

Fasulye

Pişmeden fasulye kuşlar için zararlıdır. Pişmeden fasulyenin içinde bulunan hemaglutinin maddesi kuşlar için zehirlenmelere niçin olmaktadır. Kuşlarınızın pişmeden ve kuru fasulyelere kolay ulaşabilecek yerlerden uzak tutmalısınız.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir