1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Ara Papağanı Bakımı Nasıl Olmalı?

Ara Papağanı Bakımı Nasıl Olmalı?
0

Ara papağanı bakımı birazcık zahmet ve özveri gerektirir. ABD papağanı ve Makav papağanı olarak da malum bu sempatik canlılar, oldukça popüler evcil hayvanlar içinde yer verilmiştir. Peki, Ara papağanının bakımı iyi mi olmalı?

Ara Papağanı Bakımı

Ara Papağanı Bakımı

Papağan dostlarımız, birçok evde evcil hayvan olarak tercih edilen egzotik kuşlardır. Doğru bir halde eğitildikleri taktirde konuşma özellikleri bulundukları için fazlaca fazla arkadaşlık sağlayabilen fazlaca toplumsal bir kuştur.

Ara papağanı bakımı adına mühim olan noktalardan biri de kafes seçimi ve yem tercihi şeklinde konulardır. Evde papağan beslemek için ilk yapmanız ihtiyaç duyulan, bu evcil hayvan için yeterince büyük bir kafes almaktır. Sonrasında ise papağan dostunuz için kaliteli ve besleyici yemler seçmelisiniz. Ara papağanı bakımında dikkat edilecek mevzular şu şekilde sıralanabilir:

1. Ara Papağanı Kafes Seçimi

Papağan sahiplendikten sonrasında yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey onun habitatını hazırlamak kısaca kuşunuza uygun bir yaşam alanı sunmaktır. Bunun için papağan kafesi satın almalısınız. Aslolan mühim nokta ise papağanın boyutuna uygun olan bir kafes seçmektir. Papağanınız, kafesinde yeterince hareket edebilmelidir.

2. Ara Papağanı Yem Seçimi

Beslenme, papağanınızın sıhhatli ve mutlu yaşaması için dikkate almanız ihtiyaç duyulan bir başka unsur. Ara papağanı bakımı, kaliteli kuş yemleri satın almayı gerektirir. Leziz ve besleyici papağan yemleri ile beslenen Ara papağanları daha uzun süre sağlıkla yaşarlar. Ek olarak yemler haricinde kuş dostunuza meyve ve sebze vermeyi de unutmamalısınız.

3. Ara Papağanı Gaga Bakımı

Ara papağanı bakımı için gaga taşları kullanabilirsiniz. Gagasının sıhhatli ve ideal formda olması için gaga taşları son aşama lüzumlu olan malzemelerdir. Kuşunuzun gaga ve tırnak sorunları yaşamaması adına gaga taşından yararlanabilirsiniz.

4. Ara Papağanı Su Tüketimi

Ara papağanı bakımı hususunda dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim noktalardan biri de su tüketimi olmaktadır. Kuş yemlik ve suluk şeklinde materyaller papağan kafesinde yer almalıdır. Ek olarak kuşunuzun her daim temiz ve taze suya erişimi olmalıdır. Bundan dolayı tertipli aralıklarla suyunu değiştirmeyi unutmamalısınız.

5. Ara Papağanı Kafes Temizliği

Papağan dostunuzun temiz ve hijyenik koşullarda yaşaması mühim. Bunun için kafes temizliğine itina göstermelisiniz. Haftada minimum bir kez papağanınızın kafesini temizlemelisiniz. Böylece papağanınıza sıhhatli ve temiz bir yaşam alanı sunmuş olacaksınız.

6. Ara Papağanı Konuşma Kabiliyeti

Ara papağanı fazlaca parlak zeka bir canlıdır. Onu doğru bir halde eğitirseniz konuşabilir ve bazı kelimeleri kolaylıkla söyleyebilir. Papağan oyuncakları ile onunla oyunlar oynayarak ve zekasını teşvik edecek emekler yaparak, papağanınızın konuşma kabiliyetini geliştirebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir