1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

5 Maddede Popüler Evcil Kuşlar

5 Maddede Popüler Evcil Kuşlar
0

Popüler evcil kuşlar, sizlere iyi bir halde arkadaşlık edebilir ve evinize sevinç getirebilir. Eğer bir kuş sahiplenmeyi düşünüyorsanız; en popüler olanları bu yazımızda listeledik.

Popüler Evcil Kuşlar

Popüler Evcil Kuşlar

Evcil bir dost arıyorsanız ve evinizin havasını değiştirecek bir dosta ihtiyacınız var ise; aralarından seçim yapabileceğiniz pek oldukca değişik kuş eşeysel var. Her biri benzersiz özelliklere haiz ve her birinin kendine hususi gereksinimleri bulunuyor. Bilinmiş olduğu şeklinde arkadaşlık iki yönlü bir yoldur. Siz papağanınızla ilgilenir ve gereksinimlerini optimal düzeyde karşılarsanız; evcil kuşunuz da size en iyi şekilde arkadaşlık edecektir. Popüler evcil kuşlar şöyleki sıralanabilir:

1. Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşları, çocuklar ve kuş beslemeye yeni başlayanlar için ideal bir kuştur. Bu canlılar akıllı ve oyuncudurlar. Büyük kuş cinslerine oranla daha azca bakım gerektirirler ve daha azca yer kaplarlar. Muhabbet kuşu yemleri ile beslenmeleri ve muhabbet kuşu kafesi içinde yaşamaları ehemmiyet arz eder.

Bu sempatik canlılar iri akranlarına oranla daha minik olsalar da aynı itina ve dikkati gerektirirler. Muhabbet kuşları akıllı canlılardır. Pek bir çok ıslık çalmayı, şarkılar mırıldanmayı ve çeşitli kelimeler söylemeyi öğrenebilirler. Oldukça değişik renklerde muhabbet kuşu vardır. Averaj yaşam süreleri ise 12-14 senedir.

(*5*)2. Sultan Papağanı

Popüler evcil kuşlar içinde yer alır. Bu orta boy kuşlara bakmak oldukça keyiflidir. Papağan ailesinden gelen bu kuşlar, aslen Avustralya’ya özgüdür. Şaşırtıcı derecede ıslık çalma ve şarkılar söyleme kabiliyetine haizdir. Sultan Papağanları konuşmayı öğrenebilirler. Bazıları ise iyi bir eğitim ile yansılamak yapmayı bile başarır. Değişik renklerde Sultan Papağanı bulmak mümkündür. Ortalama olarak 15-20 yıl yaşayabilirler. Kaliteli papağan yemleri ile beslenmeleri önemlidir.

3. Kanarya

Devamlı en oldukca tercih edilenler arasındadır. Boyutu küçüktür ve azca bakıma ihtiyacı olur. Öteki birçok kuş ırkına oranla daha azca alana gereksinimi vardır. Kanarya kafesi bu kuşlar için kafi olacaktır. Birden oldukca kanaryanın aynı yerde tutulması doğru olacaktır. Zira kanaryalar kendi arkadaşları ile süre geçirmeyi severler. Ek olarak kuş oyuncakları ile oynamaktan da zevk alırlar. Meşgul insanoğlu için mükemmel bir seçenek olarak öne çıkar. İyi koşullarda bakılmış olduğu süre on seneye kadar yaşayabilir.

4. Güvercin

Popüler evcil kuşlar sıralamasında yer edinen güvercinler, tatlı ve nazik mizaca haiz olan canlılardır. Gagalarıyla ısırmaya ve zarar vermeye çalışmazlar. Çocuklar için de oldukca idealdir. Bu kuşlarla sakin bir halde yazışma oluşturmak ve sosyalleşmek gerekir. Aksi durumda strese girebilirler.

5. Afrika Gri Papağan

Oldukça geniş kelime dağarcığına haiz olabilen bu hayvanlar, en akıllı kuşlar arasındadır. Afrika Gri Papağanları akıllı, uyumlu ve bakımı kolay olan kuşlardır. Ek olarak gün içinde kafes dışı zamana gerekseme duyarlar ve sıkılmamaları oldukca önemlidir. Depresyona yatkın bir kuştur. Pozitif pekiştirme ve edimsel koşullandırma eğitim şekilleri ile kolay bir halde eğitilebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir