1. Anasayfa
 2. Kediler

Erkek Kediler Çiftleşmek İstediklerinde Ne Yapar?

Erkek Kediler Çiftleşmek İstediklerinde Ne Yapar?
0

Erkek kedilerin çiftleşme davranışı genetik özelliklerine ve yaşam koşullarına bağlı olarak belirlenmektedir. Bunlara ek olarak cinsler de çiftleşme davranışlarını etkileyebilmektedir. 6 ay ile 12 ay içinde kızgınlık dönemine giren kediler kendilerine uygun bir dişi bulana kadar sürekli olarak arayış içerisindedir. Erkek kediler çiftleşmek istediklerinde ne yapar sorusuna “Sürekli dışarı çıkmak ister” şeklinde cevap verilebilmektedir. Kedi bulunana kadar arama işleminden vazgeçilmemektedir. İlk kızgınlık, adam kediler için yoğun ve stresli geçen zamanları ifade etmektedir. Bazı adam kedilerde ilk kızgınlık döneminde iştahtan kesilme görülmektedir. Bazı kedilerde ise agrasyon davranışlarına rastlanabilmektedir. Son aşama agresif olan kediler kızgınlık dönemlerinde sahiplerine güçlük çıkarabilmektedir. Bu yüzden kızgınlık dönemine giren kedilerin kontrolü için balkon ve pencerelerden kedileri uzak tutmak son aşama iyi olacaktır.

Erkek kedilerin çiftleşme dönemlerinde kavgaya girmesi de oldukça ihtimaller içindedir. Erkek kediler idrarları ile dişileri etkileme amacı içerisindedir. Bu yüzden idrarlarının içindeki koku feromonlarını kullanarak işaret bırakmaktadır. Kuyruklarını titreterek hareket eden adam kedilerin tek amacı dişi kedilere kur yapmaktır.

Erkek Kedilerde Kızgınlık Süreci Emareleri

Erkek kedilerin çiftleşme emareleri aşağıda yer edinen maddeler ile açıklanmıştır. Kızgınlığa giren adam kedilerde ilk belirgin değişimler gözlenmeye başlanmaktadır. Bu zamanda kedilerin tavırlarında bir baskın olma durumu göze çarpmaktadır. Genel olarak ilk 6 ay geçtikten sonrasında kızgınlaşan kediler duygularını en yoğun şekilde yaşamaktadır. Bir adam kedinin dişisini bulana kadar asla durmadığı saptanmıştır. Bu yüzden kızgınlık dönemine giren kedilerin davranışlarını denetlemek son aşama önemlidir. Kedilerde baskın olarak gözlenen davranışlar alttadır:

 • Kızgınlık dönemine giren adam kedilerde sık sürtünme davranışı gözlenmektedir.
 • Hem adam hem de dişi kedilerde idrar püskürtme hareketi söz mevzusudur.
 • Kediler çiftleşme isteklerini yüksek ses bağırmalar ile dışarı taşımaktadır.
 • Yerde sürekli olarak takla atan ya da değişik hareketler halletmeye çalışan kedilerin amacı çiftleşmek olabilmektedir.
 • Kedilerde kalça kemiğini yukarı kaldırma hareketi gözlenmektedir.
 • Sık kamburlaşma hareketi de kızgınlık süreci emareleri içinde yer verilmiştir.
 • Hem dişi kedilerde hem de adam kedilerde evden kaçma eğilimi bulunmaktadır.
 • Kediler dışarı karşı bir sinir beslemekte ve agresif davranışlar sergilemektedir.
 • Kedi sokağa çıkıyor ise sokakta kavga etme ve yaralanma ihtimali oldukça yüksektir.
 • İştahı kesiler kedilerin zayıfladığı gözlenmiştir.

Kedilerin Kızgınlık Periyodunu Atlatma

Kedilerde kızgınlık periyodunun kolay geçmesi için kedi sahiplerinin yapabilecekleri bazı şeyler bulunmaktadır. Kedi sahipleri bu zamanda kedilerinin yalnız hissetmesini önlemek için ona destek olmalıdır. Ek olarak aşağıda yer edinen yöntemler de yapılarak evcil hayvanların rahatlaması sağlanabilmektedir:

 • Kediler bazı müziklere karşı hassastır. Kedilerinizin sevilmiş olduğu müziği bularak onun daha kolay kızgınlık periyodunu atlatmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kediler ile oyun oynanarak kedilerin enerjisini dışarı atması sağlanabilmektedir.
 • Oyun oynayan kedilerinizi en sevilmiş olduğu mama ile besleyerek onlara destek olduğunuzu izah edebilirsiniz.
 • Mama saati ile paralel olarak ayarlanan uyku saati kedilerinizin rahatça uykuya dalmasını elde edecektir. Bu sayede bilhassa gece saatlerinde kızgınlaşma emareleri gösteren kedilerinizi daha sakin bir modda tutabilirsiniz.
 • Kedilerinizin yavru vermesini ya da çiftleşmesini istemiyor iseniz onu kızgınlık zamanı ulaştığında bir veteriner hekim hekime götürebilirsiniz. Doktor kediniz üstünde bazı cerrahi müdahaleler yaparak kısırlaştırma işlemini tamamlamaktadır.

Kızgınlık Döneminde Meydana getirilen Kısırlaştırma Operasyonu

Kedilerin kızgınlık döneminde meydana getirilen kısırlaştırma işlemi kedilerinizin tekrar çiftleşememesini sağlamaktadır. Erkek kediler çiftleşmek istediklerinde ne yapar mevzusu içinde işlenen kısırlaştırma ameliyatı, bir yaşından sonraki her kedi için yapılabilmektedir. Kısırlaştırma işlemi yardımıyla kedilerin kontrolsüz bir halde üremesinin önüne geçilmektedir. Dişi kedilerde ve adam kedilerde kısırlaştırma işlemleri ayrı ayrı yapılmaktadır. Erkek kedilerde meydana getirilen bu işlemin dişi kedilerdekinden daha kolay geçmiş olduğu söylenebilmektedir. Bu ameliyat kedilerde oluşacak kanser, irin şeklinde hastalıkların önüne geçmektedir. Kısırlaştırma meydana getirilen kedilerde kızgınlık adına görülen hareketler de yok olacaktır. Erkek kedilerde meydana gelen evden kaçmalar kısırlaştırma sonrasında yok olacaktır.

Erkek Kedilerin Kısırlaştırılması

Erkek kedilerde kısırlaştırma işlemi hayvan sahipleri tarafınca yaptırılmaktadır. Erkek kediler cinsel isteklerine altıncı aya girdikten derhal sonrasında başlamaktadır. Sadece kısırlaştırma işlemi için bir yılı doldurmasını beklemek daha sıhhatli olacaktır. Cinsel olgunluğa ulaşan kediniz sürekli olarak çiftleşmek isteyecek ve evde durmak istemeyecektir. Devamlı miyavlama, dişi arama ve hırçın tavırlar gösterme şeklinde eğilimlerden kurtulmanın en kolay yolu adam kedilerin kısırlaştırılmasıdır. Kısırlaştırma yapılmayan kedilerde bağışıklık düşmektedir. Kedilerin sağlıklarının korunması ve rahatsız davranışlardan kurtulmak için meydana getirilen kısırlaştırma işlemi averaj bir saat sürmektedir. Açık olarak yapılmayan ameliyatta kedinin testislerinin alınması söz mevzusudur. Arkasından küçük bir dikiş atılmaktadır. Ameliyattan çıkan kedilerin kendine gelmesi bir ya da iki iş gününü bulacaktır. Ameliyat sonrasında kullanılan hususi başlıklar yaranın kedi tarafınca yalanmasını önleyecektir. Operasyon sonunda kedinin kaybetmiş olduğu su, yaş mama ile geri verilebilmektedir.

Erkek Kedilerde İdrar Püskürtme

Erkek kedilerin idrar dökme hareketi içgüdüsel olarak yapılmaktadır. Kediler idrar püskürtme hareketinden hoşlanır iken kedi sahipleri bu durumdan pek de memnun değildir. Erkek kediler çiftleşmek istediklerinde ne yapar sorusuna verilecek yanıtlar içinde yer edinen idrar püskürtme, dişi kedilerin yönünü bulabilmesi amacı ile de uygulanmaktadır. Erkek kedilerin dişi kediler etkilemek amacı ile püskürttüğü idrar genel olarak koyu ve keskin kokulu bir yapıya haizdir.

Ek olarak Bakınız: Kedilerde Karma Aşı Yan Tesirleri Nedir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir