1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerin Sevmediği Kokular Nelerdir?

Kedilerin Sevmediği Kokular Nelerdir?
0

Kedilerin hoşlanmadıkları kokular, şöyleki sıralanmıştır:

 • Portakal
 • Limon
 • Baharat kokuları
 • Balık
 • Hardal
 • Lağım (Hela kokusu)
 • Sigara

Kedilerin sevmediği kokular içinde balığın olması, çoğu zaman insanlara acayip gelen durumlardan biridir. Kediler balık seven canlılar olabilirler sadece bulundukları yerde balığın olması ve devamlı kokması, hoşlandıkları bir durum değildir.

Kedilerin Sevmediği Kokular ve Uzaklaştırmanın Yolu Nedir?

Kedileri evlerden uzaklaştırmanın yolu olarak günümüzde evlerin girişlerinde nane bulundurulması tercih edilir. Kediler, nane kokusundan da hoşlanmazlar. Bundan dolayı nane kokusunun kendilerine geldiği bir yerde bulunmak istemeyecek, süratli bir halde kokudan uzak duracaklardır.

Balkona Kedi Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?

Balkonlardan kedilerin uzak tutulması için balkona kedilerin haz etmedikleri bazı kokuların koyulması gereklidir. Bu kokular kedileri uzak tutmaya yeterlidir. Sadece kedilerin geçemeyecekleri çitlerin konulması da bu amaç için tercih edilen yöntemlerden biridir. Balkon camlarının kapalı tutulması da önemlidir. Kediler ufak yerlerden geçebilen canlılardır sadece balkon camlarının üstten açık bırakılması, balkona girmemelerine destek olacaktır. 

Bahçeye Kedi Gelmemesi İçin Ne Yapılır?

Kedilerin bahçelerden uzak tutulması için yapılması ihtiyaç duyulan şeylerin başlangıcında belirli aromaların kullanımı en yaygın durumlar içinde yer alır. Bu yöntemin yanında, bahçede kedilerin dikkatini çeken şeylerin kaldırılması yada üzerlerinin örtülmesi de tercih edilebilir. Bilhassa evde bir kedi var ise bu durum kedilerin daha çok dikkatini çekecek bahçeye daha fazlaca girmek isteyeceklerdir. Bundan dolayı da kedilerin ne olursa olsun evde tutulması gerekir. Bahçeye bazı bitkilerin ekilmesi, kedilerin uzak durmaları için kafi olacaktır. Kediler soğan ve sarımsağı seven canlılar değillerdir. Bundan dolayı bahçenin belirli noktalarına soğan ve sarımsak ekilmesi, bahçeye kedilerin gelmelerine de engel olacaktır.

Kediler Niçin Hoşlanmaz?

Kedilerin hoşlanmadıkları durumlar, genel olarak ses ve gürültüdür. Kediler yapıları dolayısıyla daima sessiz ve sakin yerlerden hoşlanırlar. Bundan dolayı da bilhassa fazla insanoğlunun olduğu yerlerde bulunmaktan pek hoşlanmazlar. Kalabalık bölgeleri de sevmeyen kediler, bulundukları yerlerde hem insan hem de eşya kalabalığının olmasından hoşlanmazlar. Bunun için yaşadıkları evde daima kendileri için belirledikleri sessiz ve hepimiz tarafınca ulaşımı kolay bir yer bulunur.

Kedilerin Sevilmiş olduğu Kokular Nedir?

Kediler tarafınca sevilen kokular, şöyleki sıralanmıştır:

 • Kedi otu kokusu
 • Zeytin
 • Papatya
 • Hanımeli
 • Fesleğen
 • Meyve kokuları

Kedilerin Sevmediği Bitkiler Nedir?

Kedilerin hoşlanmadıkları bitkiler, kadife çiçeği, petunya ve lavantadır. Kedilerin sevmediği kokuların başlangıcında gelen bu bitkilerin herhangi bir yerde kullanımı, kedilerin o ortamdan uzak kalmasını elde edecektir. Bu bitkiler tarafınca yayılan kokular, kedileri rahatsız etmiş olduğu için kediler bunların bulundukları bölgelere yaklaşmazlar.

Kedi Uzaklaştırıcı Sprey Nedir?

Kedi kovucu sprey, kedilerin sevmedikleri kokular kullanılarak meydana getirilen ve kedilerin herhangi bir yere gelmemelerini sağlamak amacı ile kullanılan bir üründür. Bu ürünün kullanımı, kedilerin gelmelerinin istenmediği bölgelere sıkılması ile yapılır. Kedi uzaklaştırıcı spreyin kediler için herhangi bir ziyanı yoktur. Bunun için de bilhassa kedilerin fazla olduğu yerlerde kullanımı uygundur.

Sirke Kediyi Kaçırır Mı?

Sirkenin kediler üstünde tesiri, pozitif değildir. Bunun için de kedilerin fazla olduğu ve istenmediği yerlerde balkonların köşelerine sirke dökülmesi ile kolaylıkla kedilerden kurtulmak mümkündür. Fakat sirkenin kedilerin üstünde negatif bir tesiri de vardır. Bundan dolayı kedileri kovmak için sirke yerine kedi kovucu spreyin kullanımı daha uygundur.

Kedi Nelerden Korkar?

Kedilerin korktukları şeyler, şöyleki sıralanmıştır:

 • Balonlar
 • Saç Kurutma Makinesi
 • Su
 • Çoraplar
 • Elektrikli Süpürge

Bunun yanında, kediler yabancı insanlardan da bayağı fazla korkan canlılardandır. Gürültü çıkaran insanoğlu ile aynı yerlerde bulunamamalarından biri de tanımadıkları insanların çıkardıkları seslerdir. İnsanların ne yapacaklarından güvenli olamadıkları için de korktukları bilinir.

Kediler Kolonya Kokusunu Sever Mi?

Kedilerin kolonyaya tavrı, olumludur. Kediler kolonya kokusunu severler. Köpeklerin aksine kolonya kokularından rahatsız olma şeklinde bir durumları yoktur. Kolonya kokusunun kedileri sakinleştirme şeklinde bir özelliği olduğu da bilinir.

Kedi Kovucu Nedir?

Kedi kovucu alet, kedilerin herhangi bir yerden uzaklaştırılabilmeleri için kullanılan, hem kedilerin rahatsız olacakları bir koku hem de sevmedikleri seviyede bir ses yürüyerek eşyadır. Kedi kovucu, bilhassa sık yaşam alanları olarak isimlendirilen büyük şehirlerdeki sık yerleşim alanlarında kullanılır. Etkili bir alet olmasından dolayı sıkça tercih edilir.

Naftalin Kokusu Kediyi Uzaklaştırır Mı?

Naftalin kokusunun kedilere tesiri vardır ve herhangi bir yere naftalin konması, kedilerin evlerden ve kişisel eşyalardan uzak kalmasını sağlar. Naftalin genel anlamda eşyaların böceklenmemesi için kullanılsa da kedilerde de tesirli bir tesir içindedir. Sadece naftalin kullanımına oldukça dikkat edilmelidir. Naftalin kedileri uzaklaştırmada etkilidir sadece kedilerin naftalini yemeye emekleri zehirlenmelerine ve ölmelerine sebep olur. Bunun için naftalin bir tek kokusunu yayabileceği bir kesede tutulmalıdır.

Kedi Kovucu Sprey Iyi mi Yapılır?

Evde kedi kovucu sprey yapımı için beyaz sirke ile su kullanılır. Plastik yada cam bir şişe içinde, bire bir ölçü ile olmak suretiyle su ile sirkenin karıştırılması ile birlikte kedi kovucu sprey hazır olur. Sirkeli su, kedilerin gelmesinin istenmediği zamanlarda doğru bölgelere sıkılırsa oldukça büyük bir etkiye haiz olacaktır. Kedi kovucu sprey yapımında beyaz sirke kullanılır sadece beyaz sirkenin kedilere zarar vereceği unutulmamalıdır. Bunun için de evinde kedi olanların evde sprey yapmak yerine dışarıdan kedilere hususi olarak üretilmiş olan kedi kovma spreylerinden almaları daha yararlı olacaktır. Buna ek olarak, Kedilerin sevmediği kokular içinde yer edinen lavanta kokusunun sirkeli suya karıştırılması kedilerin balkon ya da bahçeye tekrar asla gelmemesini de elde edecektir.

Ek olarak Bakınız: Kedilerde Layşmanyaz Emareleri Nedir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir