1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerin Sevgisini Göstermesi Nasıldır? – Petyaşam

Kedilerin Sevgisini Göstermesi Nasıldır? – Petyaşam
0

Kedilerin sevgisini gösterme yolları her hayvanda farklılık izah edebilir. Şundan dolayı tıpkı insanlarda olduğu benzer biçimde kediler de değişik karakter özelliklerine haizdir. Gene de bir kedinin sizi hakkaten sevip sevmediğini anlamanın bazı yolları vardır. Kendilerine özgü davranışları ile öne çıkan kediler, çevrelerindeki uyaranlara değişik tepkiler verebilirler. Bu yazımızda kedilerin sevgisini göstermesi ile ilgili bilmenizde fayda olan tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Kedilerin Sevgilerini Gösterme Yolları

Kedilerin sevgisini göstermesi mevzusunda değişik davranışlar seçseler de temelde karşılarındaki kişiyi sevip sevmediklerini net şekilde belli edebilirler. Meydana getirilen araştırmalara bakılırsa kediler sevgilerini karşılarındaki kişiye değişik şekillerde gösterebilirler. Bilhassa bir kedi sahibiyseniz, kedinizin size gösterdiği sevgiye karşılık vermeniz fazlaca önemlidir. Bazı kediler “kucak kedisi” olarak tabir edilen temastan hoşlanmadığı için sahiplerini sevmedikleri yorumuna maruz kalabilirler. Sadece bu tür çıkarımlarda bulunmak doğru değildir. Şundan dolayı bazı kedilerin fizyolojik temastan hoşlanmasalar bile sevgilerini değişik şekillerde gösterebilirler.

Yavaşça Gözünü Kısması

Yavaşça Gözünü Kısması

Kedinin gözünü yavaşça kısarak bakması, sahibini yada yakındaki birini sevdiğini gösterir. Şundan dolayı kediler yabancı bir durum fark ettiğinde ya da çekince sezdiğinde çoğu zaman gözlerini fal taşı benzer biçimde açar ve odak noktasına kilitlenir. Sadece kedilerin karşısındaki kişiyi sevmesi ve çekince görmemesi durumunda gözünü yavaşça kapatabilir ve hatta uyku moduna bile geçebilir. Kedi severler, bu canlıların yavaşça gözlerini kısmasını “kedi öpücükleri” olarak tanımlamaktadır. Bu durumda siz de kedinize benzer bir hareket yaparak onu ne kadar sevdiğinizi izah edebilirsiniz.

Size Karnını Göstermesi

Size Karnını Göstermesi

Kedinin karnını göstermesi, karşısındaki kişiye en duyarlı noktasını açmış olduğu için bir sevgi gösterme şeklidir. Sırt bölgesine kıyasla karnı fazlaca daha yumuşak olan kediler, zayıf taraflarını karşısındaki kişiye açtıklarında savunmasız olurlar. İçgüdüsel olarak kendini koruma zorunluluğu hissetmeyen kediler, sevgi gösterirken karnını açabilir. Bu durum kedinin savunmasını indirip karşısındaki kişiye sevgi gösterisinde bulunduğunun en belirgin örneğidir. Her kedi bu şekilde davranmasa da bir çok kedi sevilmiş olduğu kişinin önünde şımarıp ona karın bölgesini izah edebilir.

Burnunu Size Sürtmesi

Burnunu Size Sürtmesi

Kedinin burnunu sürtmesi, en fazlaca malum sevgi gösterilerinden biri olarak öne çıkar. Hayvanlar koklaşarak anlaşır tabirinde olduğu benzer biçimde bir kedinin sizi koklayıp burnunu size sürtmesi onun ilgisini çektiğiniz anlamına gelir. Kedilerin yumuşak burnunu size dayaması bir sevgi göstergesidir. Bu hususi selamlaşma ile kediler hem de yüz bölgesindeki feromonları size geçirmiş olur. Kediler yüzünü size sürdükçe aslına bakarsak kendi kokusunu size geçirerek sahiplenme güdüsünü karşılamaktadır. Kediler fazlaca sevilmiş olduğu kişilere burnunu sürter ve feromonların yayılmasını sağlar. Bu, ortamda başka bir kedi bulunduğunda derhal fark edilebilen bir durum yaratır. Öteki kediler, sizin kedinizin kokusunu alacağı için sizin başka bir kedi tarafınca sevilip sahiplenildiğinizi fark edebilirler.

Devamlı Yanınızda Olmak İstemesi

Sürekli Yanınızda Olmak İstemesi

Kedinizin devamlı yanınıza gelmesi de bir sevgi gösterisidir. Ev içinde dolaşırken gittiğiniz odaya derhal peşinizden gelmesi ve odadan odaya sizi takip etmesi fazlaca sevdiğinin işaretidir. Yalnız başına oturduğunuz yada uyuduğunuz odada bile sizinle yan yana duruyorsa, kediniz sizin yanınızda mutludur ve sizinle vakit geçirmekten hoşlanıyor anlamına gelir. Kediler sevmediği kişinin yanında fazla durmak ve onunla aynı havayı solumak istemezler. Bilhassa bazı kediler yabancı insanlarla karşılaştıklarında o kişilerle aynı odaya bile girmek istemez. Eğer kediniz daima yanınızda olmaya çaba sarf ediyorsa, sizin yanınızda durmaktan bile mutlu oluyor anlamına gelir. Bu da kedilerin sevgilerini göstermelerinin en kolay yollarından biridir.

Oyuncaklarını Size Getirmesi

Kedinin oyuncaklarını armağan etmesi, pek sık rastlanmasa da akıllı kedilerin yapmış olduğu bir harekettir. Kediler çoğu zaman tek başına kalıp canları sıkıldığında yada enerjilerini atmak istediklerinde sevdikleri oyuncakları ile zaman geçirmeye itina gösterirler. Buna karşın en sevilmiş olduğu ve en fazlaca oynadığı oyuncakları yanınıza getiriyorsa, bu kedinizin sizi sevdiğini gösterir. Sahiplenmiş olduğu oyuncakları getirip size vermesi onun için hediyeleşme benzer biçimde bir anlam taşır. Kedinizin bu tür sevgi gösterilerinde ona en sevilmiş olduğu mamalar ile karşılık verip onu ödüllendirebilirsiniz.

Yanınızda Uyuyup Mırlaması

Kedinin mırlaması, mutlu olduklarının göstergesidir. Çoğu zaman sevildiklerinde ve ilgi gördüklerinde kediler fazlaca mutlu olur ve mırlamaya başlarlar. Mırlama sesi çıkartan kediler, bu sırada uykuya dalabilir. Kedinizin yanınızdayken mırlaması ve onu severken uykuya dalması sevgisinin bir göstergesidir. Şundan dolayı kediler kendilerini tedirgin hissettiklerinde ve çevrelerinde bir tehdit algıladıklarında kolay kolay uyuyamazlar. Kedinizin tüm savunmasını bırakıp mırlamalar eşliğinde uykuya dalması sizi fazlaca sevilmiş olduğu ve sizden fazlaca memnun bulunduğunun sembolüdür. Bu davranışlarda bulunan kedinizi daha fazlaca okşayıp sevmiş olarak mırlamaların sertliğini fazlalaştırabilirsiniz.

Sizi Görünce Kendini Temizlemesi

Sizi Görünce Kendini Temizlemesi

Kedinin kendini temizlemesi bir tek hijyen amaçlı meydana getirilen bir hareket değildir. Bilhassa yavru kediler annelerinin yanında sık sık yalanır ve kendilerini temizler benzer biçimde yaparlar. Bu hareketler mutlu olduklarının ve sevgi gösterdiklerinin bir işaretidir. Ek olarak erişkin kediler kendilerini stresten arındırmak ve aynı ortamda bulundukları kişilerle bağlarını güçlendirmek için yalanırlar. Kediniz sık sık sizin yanınıza gelip yalanıyorsa, temizlikten ziyade sizinle bağ oluşturmak için bu tür hareketlerde bulunuyordur.

Görüldüğü suretiyle kedilerin sevgisini gösterirken uyguladıkları pek fazlaca değişik yöntem ve davranış biçimi vardır. Kediler yavru ve yetişkinken değişik sevgi gösterileri yapabilir. Hem de her kedinin değişik karaktere haiz olduğu düşünüldüğünde sizin kediniz için değişik sevgi gösterme şekilleri bulunabilir. Bilhassa kedilerin sevgisini göstermesi mevzusunda burada özetlediğimiz hareketleri dikkatle inceleyebilir, kedinizin sevgi gösterisine derhal karşılık verebilirsiniz.

Ek olarak Bakınız: Kedilere Ne Verilmelidir? Kediler Iyi mi Beslenmeli?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir