1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedi ve Köpek Beraber Yaşayabilir mi?

Kedi ve Köpek Beraber Yaşayabilir mi?
0

Kedi ve köpek birlikte yaşayabilir fakat bunun için hem köpeğinizin hem kedinizin uyum sağlaması hem de sizin bu uyum sürecine sabır göstermeniz gerekiyor. Kedilerin ve köpeklerin birlikte yaşaması esnasında çoğu zaman uyum sağlayamayan taraf kediler olmaktadır.  Zira kediler yaşadıkları ortamı fazlasıyla sahiplenme eğilimi gösterirler. Ek olarak kediler rutin yaşamı severler. Alışılmışın dışına çıkmak eve yeni bir köpek almak kediniz için istenmeyen bir durum haline gelebilir. Bilhassa hareketli, heyecanlı ya da oyuncu bir köpek ırkı seçtiyseniz kedinizin bu durumu kabullenmesi oldukça kolay olmayacaktır.

Kedinizin karakterini en iyi siz tanırsınız. Saldırma huyu olan, asi karakterli bir kediye sahipseniz eğer köpek sahiplenmeniz pek iyi bir düşünce olmayabilir.

Kedi Ve Köpek Beraber Yaşayabilir mi?

Eve öncelikle gelen kediniz ise eğer yeni bir köpek sahiplenmeniz daha kolay olacaktır. Kedinizin evde kendi için oluşturduğu hususi alanlar bulunmaktadır. Kedinizin kendi için oluşturduğu bu alanlara ilk başta köpeğinizin girmesine izin vermemeniz daha iyi olacaktır. Köpeğiniz kedinizin hususi alanlarına girmediğinde kediniz kendini daha güvende hissedecektir. Böylece köpeğinizden rahatsız olduğu zamanlarda kendi köşesine geçerek rahat edebilir.

Kedi ve Köpeğin İlk Tanışması Iyi mi Olmalı ?

Kedi ve köpeğinizi karşı karşıya getirmeden ilkin onların kokularıyla tanışmalarını sağlayın. Üstlerine kokularının sindiği örtü yada oyuncakları yanlarına bırakabilirsiniz. Bu sayede birbirlerinin kokusuna alışan kedi ve köpeğiniz yan yana geldiklerinde tanıdık kokuyu alacakları için yabancılık çekmeyeceklerdir.

Yaşam Alanlarının Belirlenmesi

Kediniz ve köpeğiniz her ne kadar aynı evin içinde birlikte yaşayacak olsa da naturel olarak kendi yaşam alanlarına gerekseme duyacaklardır. Bu yüzden kedi ve köpeğinizin mama kaplarının bulunmuş olduğu alanları ve wc alanlarını değişik bölgelere ve birbirinden uzak olacak alanlara koymalısınız.

Kedi ve Köpeğinizle Beraber Yaşamaya Geçiş Iyi mi Olmalı ?

İlk tanışmayı gerçekleştirdikten sonrasında. Kedi ve köpeğinizin birbirine alışmasını yavaş bir halde sağlamalısınız. Başlangıçta kedi ve köpeğinizi nezaret altında tutarak kısa sürelerle bir araya getirebilirsiniz. Beraber geçirdikleri bu süreçte birbirlerine olan davranışlarını gözlemleyerek eğer pozitif bir netice alırsanız bu süreci hızlandırabilirsiniz. Vakit geçtikçe bir araya getirme sürenizi gidişata bakarak fazlalaştırabilirsiniz. Alıştırma sürecinde kedi ve köpeğinizi tamamen birbirlerinden ayırıp birbirlerini asla göremeyecekleri bir durum oluşturmayın. Bu durum onları daha da agresif hale getirebilir. Köpeğinizden kedinizi ya da kedinizden köpeğinizi sakladığınızda bu onlarda kıskançlık ve merak duygusunun artmasına niçin olur. Aynı evin içindeyken birbirlerinin kokularını aldıkları için görmeseler bile evde başka bir hayvanın var bulunduğunu kesinlikle hissederler.  Bu yüzden kedi ve köpeğinizi değişik odalarda tamamen birbirinden ayrı tutmak iyi bir düşünce olmayacaktır.

Tanışma Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

İlk tanışma sonrası kedi ve köpeğinizin ayrı kalmaları ihtiyaç duyulan zamanlar olacak. Bilhassa sizin evde bulunmadığınız zamanlarda bebek çitlerini kullanarak kedi ve köpeğinizin bulunacağı hususi alanları ayırabilirsiniz. Köpeğiniz ve kediniz yan yana gelmek istemiyorsa zorlamayın. Köpeğiniz kedinizin yanında sakin kalmayı başarabiliyorsa köpeğinizi ödüllendirerek bu davranışını teşvik edebilirsiniz. Kediniz köpeğinize karşı hamle yaparsa ve köpeğiniz kaçmak isterse ona müdahale etmeyin kaçmasına fırsat verin. Köpeğiniz kedinize karşı bir hamlede bulunursa köpeğinizi oradan uzaklaştırın ve yumuşak bir halde uyarın.  Bir araya geldikleri zamanda karşılıklı hamleler olabileceği için devamlı nezaret altında tutun. Herhangi bir yaralanma ,ısırılma durumunda veteriner hekim hekiminize danışınız. Bir araya geldiklerinde anlaşamıyor, problem çıkartıyorlar ise ayırın bir süre sonrasında yeniden bir araya getirmeyi deneyin. Köpeğinizi ya da kedinizi strese sokmamaya çalışın bu sebeple hayvanlarda stres pek oldukça değişik hastalığın çıkmasına niçin olabilmektedir. İstemedikleri halde köpek ve kedinizi bir araya getirmek onları strese sokabilir. Onları tanışmaları için fazla zorlamayın kendi hallerine bırakın birbirlerine alışana kadar gözünüz hep üzerlerinde olsun. Kedi ve köpeğinizin yan yanayken rahat olduklarından ve kendilerini kati olarak güvende hissettiklerinden güvenli olana kadar onları tek başlarına bırakmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir