1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Güvercin Hastalıkları Nelerdir?

Güvercin Hastalıkları Nelerdir?
0

Güvercin hastalıkları nedir? Güvercinler, en popüler evcil kuşlardan biridir. Bir çok insanoğlunun sahiplendiği güvercinler, bazı hastalıklara yatkındır. Güvercin bakmak istiyorsanız; bu sempatik canlıların eğilimli olduğu hastalıkları bilmelisiniz.

Güvercin Hastalıkları

Güvercin Hastalıkları

Dünyanın neredeyse her yerinde güvercinler bulunuyor. Kalınca gövdesi, kısa bacakları ve sempatik halleri ile dikkat çeken güvercinler, her yaştan insanoğlunun en sevilmiş olduğu evcil hayvanlar içinde yer ediniyor. Güvercin bakımının doğru şekilde yapılabilmesi adına güvercin hastalıkları bilinmelidir. İşte güvercinlerin yatkın olduğu çeşitli hastalıklar:

1. Güvercin Kangreni

Kangren, protozoon adı verilen minik bir organizma sebebiyle oluşur. Tipik olarak solunum problemlerine neden olur. Kuştan kuşa kolay bir halde bulaşan bir hastalıktır. Güvercin yemliği benzer biçimde çeşitli materyallerin birden oldukça kuş ile paylaşılması, bu hastalığın yayılmasına zemin hazırlar.

2. Güvercin Solucanları

Öteki pek oldukça hayvan türünde olduğu benzer biçimde güvercinlerin bağırsaklarında da çeşitli solucanlar oluşabilir. Güvercin hastalıkları içinde en yaygın görülenlerden biridir. Kıl kurtları, tenyalar ve yuvarlak kurtlar güvercinin sindirim kanalında büyür. Güvercinin sindirim sisteminde yaşayan çeşitli solucanlar, ishale, halsizliğe ve bazı semptomlara sebebiyet verir.

Güvercin solucanından etkilenen bir güvercin halsizleşerek, daha sakin bir tavır sergiler. Kimi zaman güvercinin dışkısında solucanların bulunduğunu fark edebilirsiniz. Genel anlamda dışkının incelenmesi ile teşhis edilebilen bir hastalıktır.

Güvercinler, çeşitli böcekler tükettiklerinde ya da enfekte kuşlar ile temasa geçtiklerinde solucan probleminden muzdarip olurlar. Bu hastalığın bulaşmasını önlemek birazcık zor olsa gerek. Fakat davranış değişimleri fark ettiğiniz süre kuşunuzu bir veterinere götürmelisiniz. Bu hastalık için tedavi, suya eklenebilen bazı ilaçlar ile yapılır. Kimi süre ağızdan şırınga ile verilen ilaçlar da tercih edilebilir.

3. Güvercin Coccidia Hastalığı (Kanlı İshal)

Kanlı ishal olarak da malum bir hastalık çeşididir. Güvercin hastalıkları içinde en fazla görülenlerden bir diğeridir. Güvercinlerde ortaya çıkmış olduğu benzer biçimde öteki birçok evcil hayvanda da olabilen bir durumdur. Gıda emiliminde azalmaya, ishale, halsizliğe ve kilo yitirilmesine niçin olur.

Coccidia, güvercinlerin enfekte bir dışkıyı yuttuklarında oluşabilen bir rahatsızlıktır. Bir güvercinden diğerine süratli bir halde bulaşabilir. Bu hastalığa yakalanan güvercinde düzgüsel davranışlar söz mevzusu ise hastalık hafifçe şekilde geçiriliyor anlama gelir.

Coccidia mikroskobik bir organizma olmasından dolayı onu mikroskop olmadan görmeniz mümkün değildir. Bu yüzden güvercini veterinere götürmekte yarar var. İshal problemi benzer biçimde çeşitli emareler bulunuyor ise veterineriniz, kuşunuzun tedavisi için hususi ilaçlar reçete edecektir.

4. Güvercinlerde Hexamitiasis Parazit Hastalığı

Hexamita, güvercinlerde kansere neden olan protozoonlara oldukça benzer. Güvercin hastalıkları içinde yer edinen Hexamitiasis, güvercinin sindirim sistemini negatif anlamda etkisinde bırakır. Bu hastalığın bakterileri, kuşun dışkısında mikroskobik olarak bulunabilir.

Güvercininizin bağırsak yolu aşırı oranda Hexamita bakterisi içeriyor ise güvercininiz kuş yemi yememe, halsizlik, kusma ve kilo kaybı yaşayabilir. Bu biçim durumlarda onu acilen veterinere denetim ettirmelisiniz.

5. Güvercinlerde Bit, Akar ve Sinek

Güvercin hastalıkları içinde bir diğeri de bit, akar ve sinek şeklinde kendini gösteren dış parazitlerdir. Bu haşereler güvercini ısırıp tahriş eder. Bununla birlikte güvercinin tüylerine de zarar verir. Bu biçim dış parazitlerin varlığı durumunda güvercinde kaşınma problemi de ortaya çıkar. Dış parazitten etkilenen güvercin değişik bir kuş kafesi içine alınmalıdır. Böylece parazitin öteki kuşlara geçmesi önlenecektir.

6. Güvercinlerde Solunum Yolu Enfeksiyonları

Güvercin sahiplerini en fazla korkutan hastalıklardan biri de solunum yolu enfeksiyonları olmaktadır. Bu hastalık bulaşıcıdır ve öteki güvercinleri de etkisinde bırakır. Yaşlı, yavru ve stresli kuşlar solunum yolu enfeksiyonuna daha çok duyarlıdır.

Solunum yolu enfeksiyonları, herhangi bir kuşun nefes almasını ve uçmasını güçleştirir. Bu hastalıktan etkilenen kuşlar daha azca etken olmaya adım atar. Hastalık tedavi edilmezse kuşun ölmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple de veteriner hekim desteği şarttır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir