1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Kakadu Bakımı Nasıl Yapılır?

Kakadu Bakımı Nasıl Yapılır?
0

Kakadu bakımı büyük bir özveri ve dikkat gerektirir. Yeni bir kakadu sahiplenecekseniz, bu sempatik kuşların gereksinim duyduğu bakım hakkında bilgili olmalısınız. Kakaduların gereksinim duyan bakımı onlara sunmak, son aşama mutlu ve sıhhatli bir evcil hayvan sahibi olmak anlamına gelir.

Kakadu Bakımı Nasıldır?

Kakadu Bakımı

Yırtıcı doğada yaşamaya alışkın olsalar da kakadular, iyi koşullarda evcil olarak da yaşam sürebilirler. Ev ortamına iyi bir halde adapte olan canlılardır. Toplumsal oldukları için insanlarla yaşamaya derhal alışırlar. Öteki papağanlar ve muhabbet kuşları şeklinde kakadular da oldukca sayıda sesi ve kelimeyi yansılamak edebilirler.

Kakadu bakımı zor ve ürkütücü değildir. Yalnızca birkaç temel detayın bilinmesi ve uygulanması gerekir. Her evcil hayvan şeklinde kakaduların da ilgiye ve sevgiye ihtiyacı vardır. Bu yüzden evcil kuşunuza zaman ayırmanız, ondan ilginizi ve sevginizi noksan etmemeniz şarttır.

Kakadu Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Kakadu Bakımı

Kakadu bakımı söz mevzusu ise mühim ayrıntıların başlangıcında kafes seçimi gelir. Bu sempatik kuşların rahat hareket edebilmeleri ve özgür olmaları oldukca mühimdir. Dolayısıyla kakadu besleyecekseniz, öncelikli olarak geniş bir kafese yatırım yapmalısınız.

Kakadu kafesi, sakin bir yerde olmalıdır. Aşırı güneş ve rüzgar almayan bir alanda konumlanmalıdır. Hem de kafes, aşırı gürültü içeren bir yerde olmamalıdır. Satın aldığınız kafesin çıkarılabilir bir alt tabakası bulunmalıdır. Bu sayede kafesin temizliğini ergonomik olarak gerçekleştirebilirsiniz. Kafes içine kuş oyuncakları, kuş yemliği ve kuş banyoluğu şeklinde unsurlar dahil edebilirsiniz.

Bu kuşlar tropikal bölgelerden gelirler. Yüksek düzeyde neme ve sık yağmurlara alışkın olan bir kuştur. Bu sebeple de suda zaman geçirmeyi sever. Sık sık banyo yapması, onun hem temiz kalmasını sağlar hem de keyifli zamanlar geçirmesine olanak tanır. Banyo etkinliği, kakadu kuşlarının rahat ve rahat hissetmelerine de izin verir. Kuşunuz stresli ve gerilmiş görünüyor ise onu banyo etkinliği için teşvik edebilirsiniz. Bu da kakadu bakımı esnasında bilinmesi ihtiyaç duyulan bir detaydır.

Kakadu Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Kakadu bakımı, kaliteli ve besleyici yemlerin bu kuşlara sunulmasını da gerektirir. Kakadunun gereksinim duyduğu gıda bileşenlerinin bilincinde olmak lazım. Tahıl ve tohum ağırlıklı beslenen kakadular, pirinç, buğday, yulaf ve mısır bazlı papağan yemleri tüketebilirler. Ek olarak kabak çekirdeği, ceviz ya da yer fıstığı şeklinde yiyecekler de kakadulara sunulabilir. Beslenmesinde çeşitlilik yaratmak adına değişik sebze ve meyveler kakadulara verilebilir.

Kakadu Konuşur Mu?

Kakadu bakımı hakkında informasyon almak isteyenler, bu kuşların konuşma kabiliyetinin olup olmadığını da öğrenmek isterler. Peki, kakadular konuşur mu? Tıpkı öteki birçok kuş cinsel şeklinde kakadu kuşları da kolayca ses çıkarma kabiliyetine haizdir. Fakat bu kolay bir iş değildir. Bu yüzden de papağanınızın konuşmayı öğrenmesi derhal olmayacaktır. Bu süreçte sabırlı olmalı ve tutarlı bir eğitimle kuşunuzu hitabı için teşvik etmelisiniz. Kuş krakerleri şeklinde ödüller ile kakadunun öğrenme sürecini destekleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir