1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Papağan Biti Nasıl Yok Edilir?

Papağan Biti Nasıl Yok Edilir?
0

Papağan biti, papağanları etkileyen bir sıhhat problemidir. Kuşlar, virüsler ve bakteriyel enfeksiyonlar benzer biçimde insanları da etkileyen bazı sıhhat sorunları yaşayabilirler. Buna ek olarak papağanlarda bit problemi da görülebilir. Bazı bit türleri ise yalnız papağan dostlarımızı etkisinde bırakır. Peki papağan bitinin yok edilmesi için neler yapılmalı? Papağan bitiyle ilgili bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Papağan Biti Tespiti

Sempatik kuşunuzun üstünde gezinen ufak böcekler fark etmeniz, papağanınızın bitlendiğini göstermez. Bitlere ek olarak, akarlar ve dış parazitler de papağanları salgın edebilir. Genel olarak bit istilası, kuşunuzun tüyleri üstünde gezinen, ufak boyutlu ve kahverengi tonlarda böcekler şeklinde ortaya çıkar. Ek olarak papağan bitini çıplak gözle göremeyebilirsiniz. Bir çok durumda kuşun kaşınması sonucunda sahipler bitleri fark edebilir. Bitleri ya da herhangi bir paraziti doğru şekilde tanımlamak adına veterinerden yardım almalısınız.

Papağan Biti

Papağan Biti ve Öteki Kuşlar

Evinizde birden fazla kuş besliyor iseniz, öteki kuşlarınızın da bit probleminden etkilenme riskini azaltmalısınız. Bu yüzden de herhangi bir parazit istilasını mümkün olan en kısa zamanda tespit etmeli ve tedavi sürecine geçmelisiniz. Evcil hayvanlarınızın birinde dış parazit bulunduğunu görürseniz, bu durumdan etkilenen kuşu öteki tüylü arkadaşlarından uzakta, güvenli bir alanda karantinaya almalısınız. Öteki kuşlarda papağan biti görmeseniz dahi, herhangi bir problemi önlemek ve kuşların sağlığını korumak amacıyla bu hayvanları da veterinere muayene ettirmelisiniz.

Papağan Biti İnsanlara Geçer Mi?

Evcil kuş sahiplerinin en oldukça merak ettikleri hususlardan biri de kuş bitinin insanlara geçip geçmediği olur. Bilmelisiniz ki, kuş biti kuşlara özeldir ve insanlara bulaşmaz. Bu sebeple rahat olabilirsiniz. Fakat bu durum, kuş bitlerinin insanlara zarar vermeyeceğini göstermez. Kuş biti pek oldukça hastalık taşıyabilir. Bu yüzden de papağanlarınızda bit bulunuyor ise ilk olarak bir doktora görünmenizde yarar vardır. Evcil dostunuz için de bir veterinerden yardım almayı dikkatsizlik etmemelisiniz. Evcil kuşunuzu bir veterinere götürene kadar onunla fizyolojik temastan kaçınmalısınız.

Papağan Biti Tedavisi

Kuş bitinin tedavisi için veteriner hekim, uygun seçenekleri belirleyecek ve kuşunuzun bu parazitlerden kurtulmasını elde edecektir. Veteriner hekim, tüylü dostunuzun tedavisi için çeşitli teknikler uygulayacaktır. Bu tedavi yöntemi genel olarak bazı bit ilaçlarının kullanımını ihtiva eder. Tedavi sonrasında bitlerin tekrardan yayılmasını önlemek adına bazı ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Kuşunuz tedavi gördükten sonrasında onu kafesine koymadan ilkin, ne olursa olsun kuş kafesi için temizlik işlemi yapmalısınız. Kafesi iyi bir halde temizlemeli, kuş suluk ve yemlik, kuş oyuncağı benzer biçimde malzemeleri dezenfekte etmelisiniz. Evinizi de bit ve öteki parazitlere karşı ilaçlamanız iyi bir uygulama olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir