1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Kızıştırma ve Çiftleştirme Taktikleri

Muhabbet Kuşu Kızıştırma ve Çiftleştirme Taktikleri
0
Muhabbet Kuşu Kızıştırma
Muhabbet Kuşu Kızıştırma

Muhabbet kuşunun lüzumlu şartlar yerine getirilerek çiftleşmeye hazır hale getirilmesine muhabbet kuşu kızıştırma denilmektedir. Bu yöntemle kuşların çiftleşmeleri veyavru vermeleri amaçlanmaktadır. Muhabbet kuşlarının bu yolla kızıştırılması için belli durumların uygun hale getirilmesi gerekir. Böylece daha sıhhatli yavrular elde edilebilecektir. Bu durum vakit alan bir süreç olduğundan derhal netice almayı beklemek doğru olmayacaktır.

Dişi muhabbet kuşları adam muhabbet kuşlarına nazaran daha erken ergenliğe girerler. Adam muhabbet kuşları ise yedinci aydan itibaren çiftleşmeye hazır hal gelirler. Her ne kadar erken dönemde ergenliğe girseler de lüzumlu verimin alınabilmesi için 1 yaşlarını doldurmaları gerekir. Erken yaşta muhabbet kuşlarını çiftleştirmek uygun olmayacağı benzer biçimde 6 yaşını geçmiş muhabbet kullanırının kızıştırma yöntemiyle çiftleştirilmesi, kuşlardan alınan yumurtanın boş çıkması niçin olabilecek yada kuşun ölümü gerçekleşebilecektir.

Muhabbet Kuşları Kızıştırmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet Kuşları Kızıştırmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Muhabbet Kuşları Kızıştırmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet kuşlarını kızıştırarak sıhhatli yavrular elde edebilmek için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir.

 • Bu hususların başlangıcında doğru çifti bulmak gelmektedir. Birbiri ile uyum elde eden çifteler daha kolay kızıştırılabilecektir. Bunun için çoğu zaman yavru olduğu zamanlardan bu yana birlikte yaşayan muhabbet kuşları birbirlerini daha yakından tanıdıkları için bu uyum oldukça daha kısa sürede gerçekleşecektir.
 • Muhabbet kuşları çiftleştirilmek adına yeni alınıp bir araya getirildiğinde aralarındaki çekim dikkatli bir halde izlenmelidir. Kavga benzer biçimde ihtimaller içinde durumlarda kuşlar birbirinden ayrı kafeslerlere konularak alışma ve uyum süreci bu sayede sağlanmalıdır.
 • Kaliteli yavrular için dişi muhabbet kuşu 9. Aya geldiği vakit yuvaya yavruluk takılması gerekir. Dişi kuşun yavruluğa alışması için belli bir süre geçmesi gerekir. Bu sürede yavruluğun takılması büyük ehemmiyet arz edecektir.

Muhabbet Kuşları Kızıştırma Yolları

Muhabbet Kuşları Kızıştırma Yolları
Muhabbet Kuşları Kızıştırma Yolları

Muhabbet kuşları kızıştırma yolları çeşitli şekillerde olmaktadır. Bunun başlangıcında gelenlerden biri de beslenme yöntemidir. Bu yolla muhabbet kuşları kolaylıkla çiftleşecek hale gelebilecektir. Bilhassa nijer isminde olan tohumun bu durumda oldukça tesiri olmaktadır ve en sık tercih edilen yöntemler içinde yer almıştır. Muhabbet kuşlarının yemlerine bal eklemek de oldukça etkilidir.

Muhabbet kuşlarının kızıştırılmasında yumurta vermenin görevi oldukça fazladır. Yumurta ile sık beslenen kuş daha istekli hale gelecek bu durumda kızışma daha süratli meydana gelebileceğinden, kolaylıkla sıhhatli yavru elde edilebilecektir. Ek olarak pet shoplarda satılan çeşitli baharatlar kızıştırma için oldukça etkilidir.

Muhabbet kuşlarının beslenmelerinde bazı taze yiyecekler verilmelidir. Bilhassa yeşil yapraklı besinler muhabbet kuşlarının kemik yapılara tesir ederek dirençli hale gelmelerine dolayısıyla daha kaliteli yavrular verebilmelerine olanak elde edecektir. Bir araya gelecek muhabbet kuşlarının lüzumlu yaş şartlarına uyması gerekir. Bir yaşından ufak muhabbet kuşları yada altı yaşından büyük muhabbet kuşları kızıştırma işleminden negatif netice verebilir.

Muhabbet kuşlarının bulunmuş olduğu ortamın uygunluğu kızıştırma işleminin başarı göstermiş olabilmesi için oldukça önemlidir. Kuşların bulunmuş olduğu ortam devamlı temiz ve bakımlı olmalıdır. Ortam sıcaklığı bu duruma tesir eden en mühim faktörlerden biridir. Muhabbet kuşları günde averaj 10 -12 saat uyurlar. Kızıştırma işleminde bu süreler göz önünde bulundurulmalıdır. Stresli ortamlar muhabbet kuşları için istenmeyen durumlar olduğundan stressiz bir ortam sağlandığından güvenilir olunmalıdır.

Muhabbet kuşu kızıştırma işlemi için kafes boyutlarının istenilen şekilde olmalıdır. Oldukça büyük kafes tercih etmek muhabbet kuşlarının birbirinden uşaklaşmalarına niçin olabilir. Bu süreç içinde kuşlarla temastan olabildiğince uzak durarak onların yalnız kalmaları sağlanmalıdır. Özellikler yeni alınan kuşların birbirlerini tanıma sürecinde oldukça önemlidir.

Muhabbet kuşları kızıştırma işleminin daha başarı göstermiş olabilmesi için öteki bir yöntem de kuş seslerinin dinletilmesidir. Kuş sesleri muhabbet kuşlarında kızıştırma isteğini arttırarak çiftleşmelerine olanak elde edecektir. Bu süreçte mühim olan sabırlı olmaktadır. Kuşların yumurtlaması ve yavrulaması belli süre içerinde gerçekleşeceğinden bu süreyi sabırla beklemek gerekecektir.

Muhabbet Kuşu Çiftleşme ve Kızıştırma Sesi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir