1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Hint Bülbülü Çeşitleri Nelerdir?

Hint Bülbülü Çeşitleri Nelerdir?
0

Hint bülbülü çeşitleri oldukça fazladır. 25’ten fazla renk varyasyonu olan bu kuşlar, son aşama popüler olan kuş ırklarından biridir. Hint bülbülü sahiplenecekseniz; bu kuş türlerini öğrenmek istiyor olabilirsiniz. İşte zebra ispinozu çeşitleri!

Hint Bülbülü Çeşitleri

Tüm dünyada özenle üretilen ve renkleri ile büyüleyen Hint bülbülü çeşitleri şunlar:

1. Standart Gri Hint Bülbülü

Bu ırk, doğada yaşam devam eden Hint bülbülü çeşitleri ile aynıdır. İsmi klasik zebra ispinozu olarak da bilinir. Ana rengi kestane, gri ve siyahtır. Boyut olarak yabani ispinozlara benzer. Gri renkli olanları baskın renk genine haiz olan varyasyondur. Adam olanlarında zebra çizgileri ve siyah göğüs bandı vardır.

Hem dişilerde hem erkeklerde gözyaşı çizgisi belirgindir. Kaliteli kanarya yemleri ile beslenmeleri önemlidir. Bu sayede sıhhatli ve uzun ömürlü bir yaşam onları bekler.

2. Siyah Yüzlü Hint Bülbülü

Bu cinsin yüzü standart gri Hint bülbülüne oranla daha siyah renktedir. Göğüs kısmında oldukça geniş siyah bir bölge vardır. Erkeklerde siyah göğüs tüyleri belirgin olmakla beraber dişiler bu bölüm daha küçüktür. Gaga rengi ise klasiktir. Yanak yaması geyik renginden turuncuya kadar değişebilir. Bu cinste siyah yüz baskın bir özellik olmaktadır. Çiftleşme sonucu doğan yavrular da aynı şekilde siyah yüzlü olur.

3. Siyah Göğüslü Hint Bülbülü

Hint bülbülü çeşitleri içinde yer edinen siyah göğüslü Hint bülbülü, standart gri renkli ispinozlardan farklıdır. İsmini göğüs bölümünde konumlanan siyah renkli tüylerden alır. Bu siyah bölüm erkeklerde başın arkasına dek uzanır. Bu ırkın vücut tüyleri standart grilerden daha farklıdır.

Yanak yamaları daha büyük boyutludur. Geniş gözyaşı çizgisi vardır. Kanatları da beyaz ve turuncu renkler içeren benekler bulunur. Besleyici kuş yemleri ile sıhhatli bir yaşam sürmesi söz mevzusudur.

4. Siyah Yanaklı Hint Bülbülü

İsminden de anlaşılacağı suretiyle bu cins kuşların yanakları siyah yamalar ihtiva eder. Bu Hint bülbülü çeşitleri vücutlarında siyah ve gri renkler barındırır. Standart gri Hint bülbülüne oldukça benzer bir görünümü vardır. Sadece bir tek renkleri değişiktir.

Siyah yanak öteki Hint bülbülleri ile mühim tüy özelliklerini tamamlamak için çaprazlanır. Bir mutasyon sonucu üremiş ve değişik yanak yamasının olduğu tespit edildikten sonrasında da izole edilmiştir. Siyah yanak yaması baskın bir gen olmamaktadır. Bu yüzden çiftleşmeler sonucu her daim siyah yanaklı mutasyonlar üretmek zorlayıcı bir süreç olabilmektedir.

5. Beyaz Hint Bülbülü

Bu cinste renk pigmentleri olmadığından dolayı tam anlamıyla beyaz tüyler ile kaplıdır. Çeşitli türler ile çiftleştirildiği süre çaprazlanan ırkın renk genlerine bağlı olarak kafasında ve göğüs bölümünde nefes gri renkler ortaya çıkar.

6. Siyah Önlü Hint Bülbülü

Hint bülbülü çeşitleri içinde bir diğeri de siyah önlü Hint bülbülü oluyor. Bu ırk oldukça azca rastlanan bir Hint bülbülü türüdür. Yalnızca Avustralya’da görülür. Tüm özellikleri standart griler ile aynıdır. Ek olarak boğazdan kanatlara dek geniş bir siyah alanı bulunmaktadır. Yüzünde kalınca siyah gözyaşı çizgisi yer alır.

7. Kestane Yanlı Beyaz Hint Bülbülü

Beyaz renkli mutasyonlardan biridir. Bu Hint bülbülü ender görülen bir cinstir. Gövdeye hakim olan renk beyazdır. Kanatları ve yanları ise kahverengi tonlarında olur. Yanak yaması kimilerinde belirsiz olabilir. Buna ek olarak gözyaşı çizgisi son aşama belirgindir. Bu cinsin renk oluşumunda geyik ve gri renkli varyasyonlar kullanılmıştır. Bu yüzden cinsin kuyruk kısmı genetiğe bağlı olarak gri ya da açık kahverengidir.

8. Tepeli Hint Bülbülü

En oldukça tercih edilen Hint bülbülü çeşitleri içinde tepeli Hint bülbülü yer ediniyor. Bu cinste başın üstünde dairesel tüyler bulunur. Kimi kuşlarda bu tüy yarım daire biçiminde olabilir ya da düzensiz tüyler biçiminde kendini izah edebilir.

Tepe tüylerini oluşturan genler dominant olmaktadır. Bu sebeple değişik varyasyonlar ile çiftleştirildiği süre yavrular da aynı şekilde tepeli olmaktadır. Evcil olarak da bu kuş türü popülerdir. Evde bakılacak ise ideal boyutlarda bir kanarya kafesi edinilmelidir.

9. Eumo ve Kömür Hint Bülbülü

Bu iki cins Hint bülbülü esasen tek tip olarak kabul edilir. Kömür Hint bülbülü Avustralya’da, Eumo ise Avrupa’da geliştirilmiş ırklardır. Her iki cins de oldukça koyu renklidir. Kanatların görüntüsü son aşama ipeksidir. Uçma kabiliyeti azca olan zebra ispinozu türlerinden biridir. Evde beslenecek ise geniş ve dayanıklı bir kuş kafesi seçilmelidir.

10. Açık Kahverengi Hint Bülbülü

Standart gri zebra ispinozuna oranla daha azca koyu renkli pigmentlere haizdir. Tüyleri daha kabarıktır. Standart gri Hint bülbülündeki siyah ve gri olan bölümler bu cinste koyu ve açık kahverengi tonlarında olur. Adamların yanak yaması ve yan bölümleri daha açık tonlarda iken karın altları da kirli beyaz tonlarda olur. Dişiler ise bir standart olarak devetüyü renginde olmaktadır.

11. Kül Rengi Hint Bülbülü

Bu Hint bülbülü çeşitleri isminden de anlaşılacağı şeklinde kül rengine haizdir. Bu cinsin tüm vücudu beyaz benekli kırçıllı bir tondadır. Gri renkli ve kül rengi tüyleri ile dikkat çeken bu zebra ispinozları ilk kere Avustralya’da görülmüştür. Yaygın olmayan bir Hint bülbülü çeşididir.

12. Florida Türü Hint Bülbülü

Bu varyasyonda vücut krem ya da beyaz renkli tüyler ile kaplıdır. Hem de bu cinste siyah melanin pigmenti yoktur. Yanak yamaları belirgindir. Çoğunlukla kahverengiye yakın turuncu tonlardadır. Bazılarında kremsi ve gümüş rengi beden dikkat çeker. Erkeklerde renkler son aşama belirgindir. Kanatlarda kahve ya da beyaz benekler vardır. Bununla birlikte dişiler renksizdir ve yanak yamaları bulunmaz.

13. Açık Renkli Hint Bülbülü

Bu cins ispinozlar standart gri ispinozlara benzer. Fakat onlardan değişik olarak kanatları, sırtı ve kafası daha açık renkli gümüş gri tonlar ihtiva eder. Bu cinsin karın bölgesi beyaz parlak renkle olabilir. Yanak yamaları ise daha açık renkli bir tonda olmaktadır. Yanak yaması çoğu zaman kayısı rengindedir. Yanak yamasının yan bölümünde aşağı doğru süzülen gözyaşı çizgisi yer alır. Besleyici kum yemi çeşitleri ile beslenmeleri mühimdir.

14. Turuncu Göğüslü Hint Bülbülü

Hint bülbülü çeşitleri içinde bir diğeri de turuncu göğüslü zebra ispinozu oluyor. Bu cinste yalnızca göğüs bölümünde değil boyun ve kuyrukta da turuncu tonlar baskındır. Bu cinsin gözyaşı çizgisi ve yanak yaması belirgin değildir. Erkeklerde gagadan başın arkasına dek uzanan turuncu bir bant vardır. Ek olarak dişilerde bu bant daha açık bir tondadır. Kimi dişilerde bu bant olmayabilir.

15. Penguen Hint Bülbülü

Bu cins çoğu zaman alaca ispinoz ile karıştırılır. Sadece aralarında belirgin farklar vardır. Mesela penguen zebra ispinozda gözyaşı çizgisi bulunmaz. Bu cinsin tüyleri daha açık renkli ve lekesiz görünümdedir.

Cinsin turuncu yanak yaması bulunmaktadır. Ek olarak yanları açık kahverengi, boyun altından kuyruğa kadar olan bölüm de parlak beyazdır. Ek olarak, siyah gözyaşı lekesi ve boyun çizgileri bulunmaz. Dişiler daha renksiz olmaktadır. Onlarda turuncu yanak yaması da yoktur.

16. Alaca Hint Bülbülü

Bu ırktaki kuşlarda hiçbiri bir diğeri ile aynı özellik göstermez. Hint bülbülü çeşitleri içinde en garip olan varyasyonlardan biridir. Vücudunda rastgele beyaz lekeler bulunur. Alacalık, bu cinste çekinik olan gendir. Fakat her kuşta çeşitli şekillerde renk baskılaması vardır. Kimisinde boyun çizgilerinde kiminde de yanak yaması lekeli bir görüntü ihtiva eder.

17. Gümüş Hint Bülbülü

Bu cinsin tüm vücudu nefes gümüş tüyler ile kaplı olmaktadır. Pastel görünümlü bir kuştur. Çekinik gümüş ve dominant gümüş olarak iki değişik şekilde görülür. Dominant olanda beden gümüşi bir tonda olur. Hem de yanak yaması beyaz renklidir. Gümüş renk geni baskın olmasından dolayı lekeler görünmez. Çekinik olanda ise gri ve siyahlar soluklaşır, ek olarak yanak yaması turuncu tonda olur.

18. Sarı Gagalı Hint Bülbülü

Hint bülbülü çeşitleri sıralamasında bir diğeri de sarı gagalı zebra ispinozu oluyor. Klasik turuncu ve kırmızı gaga yerine bu cinste gaganın sarı renkte olduğu bilinmektedir. Tüm renk varyasyonlarında sarı gaga olabilir. Bu cinsin tüm vücudu beyaz renklidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir