1. Anasayfa
 2. Köpekler

Köpekler tıraş edilmeli mi?

Köpekler tıraş edilmeli mi?
0

Sıcakların başlamasıyla köpeklerinin bunalacağını düşünüp tüylerini kestirmeyi düşünülebilir. Peki bu iyi bir düşünce mi, köpekler tıraş edilmeli mi?

Köpeklerin tıraşı yapılmalı mı ?

Yaz aylarıyla beraber kedi ve köpeklerin tıraş gündeme gelebiliyor.

Köpeklerin birçoğunun vücudu tamamını saracak şekilde tüylere kaplıdır. Irka bağlı olarak bu tüylerin kalınlığı, yoğunluğu ve miktarı değişebilmektedir.

Köpeklere bakan bazı insanoğlu sıcakların köpekleri etkilediklerini ve sıcaktan onları bunalttıklarını düşünürler. Oysa tüyler, dostlarımızı soğuk havadan oldukça iyi bir halde korumakla beraber yakıcı güneş ışınlarının zararı dokunan etkilerine karşıda bir kalkan görevi görmektedir.

Buradan da anlaşıldığı suretiyle sıcak aylarda rahatlaması amaçlı yapılacak olan tıraş işlemi aslen köpeğimizi güneş ışınlarının yakıcı ve rahatsız edici olabilecek zararı dokunan etkilerine karşı korumasız hale getirecektir.

Kısaca bilinenin aksine köpekler tüyleri kesildiğinde serinlemiş olmazlar. Tüyleri kesilen köpeklerin değişik değişik hastalıkları ortaya çıkabilir. Tüyleri olmayan köpekler daha savunmasız hale gelecektir ve daha oldukça mikrop kapacaktır bunu unutmayınız.

Dolayısıyla, köpeklerin tıraş edilmesi önerilmez.

YARALANMALARA AÇIK HALE GETİRİR

Ek olarak birçok hayvan sahibinin tıraş ettirelim ve derisi rahat hava alsın düşüncesinde tıraş ile oluşabilecek deri erozyonlarıyla deriyi dış etkilere ve yaralanmalara açık bir hale getirecektir.

Yazları günlük gezinti rutini olan dostlarımızın tabiat yürüyüşleri esnasında kene, pire şeklinde onun sağlığı ve dolaylı olarak bizim sağlımız açısından da zararı dokunan olabilecek parazitleri alması mümkündür. Tıraş edilmiş bir köpeğin derisine kenelerin tutunması ve ısırması oldukça daha kolaydır.

Tüysüz ve yüzlek damarların bulunmuş olduğu vücut bölümlerini yeğleyen keneler için tıraşlı bir köpek oldukça daha kolay bir av olacaktır. Buradan da anlaşıldığı suretiyle tıraş edilen köpekler zararı dokunan parazitlere daha oldukça maruz kalabilmektedirler.

Tıraş olgusunun ruhsal boyutları da mevcuttur. Köpeklerin doğasında tıraş edilmek şeklinde bir vaka yoktur. Bu şekilde olduğundan bu işi algılamakta güçlük çekerler. Psikolojilerinin bozulması bu yüzdendir.

Tıraş edilmiş bir köpek kendini çıplak hisseder ve acayip gelebilir fakat bu durumlarda saklanmayı tercih ederler. Bu şekilde daha mutsuz ve ürkek olurlar. Bu açıdan onların tadı kaçırılmış olur.

KÖPEKLERİN TIRAŞI HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Köpeklerin tıraşı edilmemeli fakat bazı durumlarda doğal ki edilmeli bu durumları ise veteriner hekim hekimler karar verecektir.

Mesela; tüyler düğüm olmuşsa, şu demek oluyor ki taranarak açılması olanaksız hale gelmişse, tüyler başka türlü temizlenemeyeceği için kesilmesi gerekebilir.

Aslına bakarsak köpeğin bu duruma düşmemesi için tüylerinin tertipli taranması gerekir. Bu yapılmazsa tüyler tıraş edilir fakat köpek yukarıda açıklanan risklere maruz bırakılmış olur. O nedenle köpeklerin bakımı zamanında ve uygun şekillerde yapılmalıdır.

Bir de bir hastalık yüzünden tedavi amaçlı olarak köpeğin tıraş edilmesi gerekebilir. Bu da sadece bölgesel olarak yapılmalıdır.

Mesela köpeğin bir yarası tedavi edilecekse yada bir ameliyat geçirecekse bir tek o bölge tıraş edilmelidir.

Özetlemek gerekirse mecburi durumlar haricinde köpeğin tüylerini kesmek doğru bir davranış değildir ve uzmanlar da bunu önermezler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir