1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Evcil Kuş Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Evcil Kuş Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler
0

Evcil kuş, bir çok insan için favori bir seçimdir. Kuşlar değişik renk ve kişiliklere haiz canlılardır. Kendi karakterinize ve yaşam tarzınıza uygun olan doğru kuşu bulmanız mühim bir detay. Bazı kuşların ve bilhassa de büyük papağanların fazlaca daha çok ilgiye ve bakıma gereksinimi olabilir. Aynı şekilde ufak kuşların birazcık daha azca bakım ihtiyacı olduğu doğrudur. Tüm evcil hayvanlarda olduğu şeklinde kuşlarda da bakım koşulları, ilgi ve beslenme mühim olan konulardır. Şu sebeple hepsine doğru bakım ve ilgi, yeteri oranda verilmelidir. Peki, bir kuş seçmeden ilkin nelere dikkat etmelisiniz?

Evcil Kuş Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

evcil kuş

Evcil kuş sahiplenmeden evvel, kuşun yaşam süresi, gerekseme duyduğu kuş kafesi boyutu, tüketmesi ihtiyaç duyulan kuş yemleri, kuşun gürültü seviyesi ve cinsin gereksinimi olan ilgi ve sevgi düzeyi hakkında bilgili olmanızda yarar var. Kuş sahiplenmeden ilkin aşağıdakilere odaklanmalısınız:

Daha Fazla Bakım Gerektiren Evcil Kuş Cinsleri

Birçok insan Amazon papağanı, Afrika Gri papağanı, Kakadu ve ABD Papağanı şeklinde kuş cinslerini tercih eder. Bu kuşlar eğitime açıktır. Konuşma kabiliyetleri oldukça fazladır. Bu kolay eğitilebilir kuşlar bununla birlikte evcil hayvan olarak en sıkıntılı ve en talepkar olanlardır. Bir kuş ile ilgilenmek için kafi zamanınız var ise büyük kuş cinsleri sizin için idealdir. Sadece kuşunuza yeteri kadar zaman ayıramayacaksanız; daha ufak kuşlara yönelmeniz en doğrusu olacaktır.

Yeni Başlayanlar İçin En İyi Evcil Kuş Irkları

Evcil kuş bakmak isteyenler, fakat yeterince vakti bulunmayanlar için kanarya ve Hint bülbülü doğru türlerdir. Birazcık daha çok zamanınız var ise ve papağan beslemek istiyorsanız; papağan ailesinin daha ufak üyelerini tercih edebilirsiniz. Hatta papağanların soyundan gelen muhabbet kuşları da son aşama popüler evcil canlılar arasındadır. Evcilleştirilmesi kolay ve bakımı rahat olan kuşlara örnek olarak Sultan papağanlarını da sayabiliriz.

Aynı şekilde güvercin de yeni başlayanlar için mükemmel bir seçim olacaktır. Sessiz ve girişken olan bu kuşlar, çocuklar için en iyi evcil kuşlar sıralamasında de yer verilmiştir. Ailecek bakabileceğiniz bir kuş arıyorsanız; size tavsiyemiz güvercindir.

Evcil Kuş Bakım Gereksinimleri

Evlerde kuşlar için tehlikeli kabul edilen bazı detaylar var. Pişirme kapları, kokulu mumlar ve koku giderici ürünler şeklinde birçok araç-gereç, kuşların yaşamını ve sağlığını riske atar. Bundan dolayı, evcil kuş beslemeye karar verdiğinizde kesinlikle evinizdeki eşyaları ve malzemeleri de gözden geçirmelisiniz.

Kuşların gün içinde kafes dışı zamana gereksinimleri olur. Bu dönemlerde kuşlar için zararı olan olabilecek çeşitli materyaller etrafta olmamalıdır. Bunlara ek olarak; kuşunuzun yaşam alanı onun gereksinimlerini karşılamalıdır. En önemlisi de evcil kuş için uygun boyutlarda kuş kafesi edinmelisiniz. Mesela, muhabbet kuşu bakacaksanız; muhabbet kuşu kafesi satın almanız ehemmiyet arz eder.

Kuş kafesi içinde kuş oyuncakları ve kuş yemliği şeklinde çeşitli ekipmanlar da olmalıdır. Ek olarak, kuşların sıhhatli kalmaları için doğru ve kaliteli yemlerle beslenmeleri gerekir. Bu bağlamda yem seçimine itina göstermelisiniz. Papağan besliyorsanız; sempatik kuşunuza papağan yemi sunmalısınız. Yemin kaliteli markanın ürünü olması ve vitaminler, mineraller yönünden varlıklı olması gerektiği de unutulmamalı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir