1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Kanarya Ötmeyi Neden Bırakır?

Kanarya Ötmeyi Neden Bırakır?
0

Kanarya ötmeyi niçin bırakır? Kuş beslemeyi seven her insanın gözdesi olan kanaryalar, cıvıltıları ve mükemmel tınılarıyla öne çıkıyor. Kanaryaların tercih edilme sebebi ise şüphesiz ki güzel ötmeleridir. Sadece kanaryanın ötmediği zamanlar da vardır. Bu durumda kanarya sahibi kanarya niçin ötmez sorusuna yanıt aramaktadır. Bir kanaryanın ötmemesinin birkaç ihtimaller içinde sebebi bulunur.

İşte bu yazımızda kanarya ötmeyi niçin bırakır sizin için araştırdık ve yanıtını size sunuyoruz.

Kanaryaların Sesi Neden Kısılır?

Kanarya Ötmeyi Neden Bırakır?

Kanarya ötmeyi niçin bırakır? Kanaryaların hava akımlarına maruz kalması, soğuk suyla temas etmesi, soğuk su içmesi, nemli, kirli, tozlu yada dumanlı havada bulunması ses kısıklığının yanı sıra öteki negatif etkilere de niçin olabilir. Bu şeklinde durumlarda, ses kısıklığına niçin olabilecek yukarıdaki unsurlardan kaçınmalısınız.

Kanaryalar Ne Vakit Ötmeye Başlıyor?

Yavrular üç aylık olduklarında, öten kanaryalar birbirlerini göremeyecekleri şekilde bir kafese yerleştirilmelidir. Kafesin üstü örtülmeli ve kafes odası sessiz olmalıdır. Kanaryaların odadayken kapıyı, telefonu yada televizyonu duyamayacağından güvenilir olun.

Kanaryalar Neden Ötmez?

Kanarya ötmeyi niçin bırakır diyenler için öteki mühim hususlardan söz edelim. Ilk olarak kanaryalar niçin ötmez sorusunun cevabının tüy dökme süreci bulunduğunu söyleyebiliriz. Kanaryalar yıpranmış tüylerini yenileyemezler. Bu sebeple yıpranmış tüyler yılda bir kez dökülür ve yerine yenileri çıkar. Bu sırada tüm güçlerini tüy dökmeye harcadıkları için ötmeyi bırakırlar. Bu süreden sonrasında tüy dökme sessizliği sonlanmış olur ve kanarya tekrardan ötmeye adım atar.

Kanaryalar hem yiyecek hem de sebze ile beslenebilir. Sadece tükettikleri sebze miktarı oldukça fazla olmamalıdır. Kanaryalar oldukça fazla sebze yerlerse ishal olabilirler. İshal olan kanarya da ötmeyi bırakabilmektedir.

Onlara sıhhatli yiyecek vermezseniz, kanaryanızın ötmediğinden de şikâyet edebilirsiniz. Zira vücutları gerekseme duyduklarından fazlasını biriktirirse ötmezler. Bunun sebebi kalitesiz yemleme yada idealden ufak kafes kullanımı olabilir. Ufak kafes kanaryanın hareketini engeller ve vücudunda yağ biriktirmesine yol açabilir.

Sıhhatli beslenmemek kanaryam ötmüyor şikayetlerine niçin olabilir. Zira kanaryalar vücutlarında ihtiyacından fazla gıda varken ötmezler. Bu sebeple de kanaryanın sıhhatli kanarya yemleri tüketmesine itina göstermelisiniz.

Gene sigara dumanı, havasızlık ve alçak kafesler kanaryanın ötmesini engelleyecektir. Bunlara ek olarak kanarya kuşları karanlık, alçak, sağlıksız bir ortamda ötmezler ve bunun için mutsuz olurlar. Kanaryalar aydınlık ve temiz hava alan kapalı ortamlarda tutulmalıdır.

Kanaryanın Güzel Ötmesi İçin Ne Yapmalı?

Kanarya ötmeyi niçin bırakır açıkladık. Şimdi de bu kuşların güzel ötmesi için yapılması gerekenlere değinelim. Kafesin havasız ve alçak bir alana yerleştirilmesi kanarya kuşunun ötmemesine niçin olacaktır.

Kanaryalar aydınlık ve temiz hava alan kapalı ortamlarda tutulmalıdır. Aksi takdirde ötmemenin yanı sıra başka sıhhat sorunları da ortaya çıkabilir.

Kuşunuzun kanarya sesini duyması ve hatırlaması için ona kanarya ötüşü sesi dinletebilirsiniz. Bu durumda zaman içinde bu sese tepki verebilir ve kanarya ötmeye başlayabilir. Ek olarak internette karşınıza çıkan rastgele şekilleri kullanmamanız oldukça önemlidir.

Mevzu kanaryanın güzel ötmesine ulaştığında tüm yöntemler doğru değildir. Bu yöntemler istemeden kuşa zarar verebilir. Kanaryaların kırılgan hayvanlar bulunduğunu ve kolayca yaralanabileceklerini unutmamak gerekir. Uyguladığınız herhangi bir yöntem onu ​​hasta edebilir ve yaşamı tehdit edebilir.

Kanaryanın Ötmesi İçin Ne Yapılabilir?

Kanaryaların ötmesi için uygulanabilecek bir öteki yöntem de güzel öten kanaryaların seslerini kuşlara duyurmaktır. Bu durumda zaman içinde bu sese tepki verebilir ve kanarya ötmeye başlayabilir.

Netice olarak, kanarya ötmeyi niçin bırakır sorusunun cevabının tüy dökme süreci bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu sempatik kuşlar yıpranan tüylerini derhal yenileyemezler. Yıpranan tüylerin senede bir kez döküldüğünü ve arkasından yeni tüylerin çıktığını söylemeliyiz. Tüy dökme döneminde kanarya, tüm enerjisini bu eyleme harcar. Bundan dolayı ötme mevzusunda değişik davranışlar sergilemeyebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir