1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Dişi Muhabbet Kuşu İsimleri

Dişi Muhabbet Kuşu İsimleri
0

Dünyada ve ülkemizde yer alan muhabbet kuşu sayısı oldukça fazladır. Ancak herkes için sahiplendiği tüylü dost, dünyada tektir. Bu yüzden ona vereceği ismin de tek ya da en güzel muhabbet kuşu ismi olmasını isteyebilir. Elbette isim verme işlemini yapmadan önce cinsiyet konusuna önem veriyoruz. Dişi ise dişilere uygun olan muhabbet kuşu isimleri düşünür iken bir erkek kuş için erkeklere özel olmasını isteriz. Bu isim bazen unisex de olabilir. Sonuç itibari ile orijinal ve en etkileyici muhabbet kuşu isminin tüylü dostumuza ait olmasının yanı sıra kuşa uygun bir isim tercih etmek bizi daha çok sevindirir.

Bugünkü yazımızda dişi muhabbet kuşu sahipleri için kuşlarına uyum sağlayacak olan isimleri liste olarak sunacağız. Dilediğinizi seçip minik dostunuza hediye edebilirsiniz. Üstelik isminin bir anlama sahip olduğunu bilmek, eminim çok daha havalı olacaktır.

En uyumlu dişi muhabbet kuşu isimleri

Uyum sağlanması için muhabbet kuşlarının özelliklerine dikkat etmemiz gerekir. Çünkü tür ve cins olarak kuşlar renk, boyut ve şekil gibi fiziksel özelliklerine bakılarak isimlendirilirler. Bizlerde sahipleri olarak onlara en uygun ve en güzel ismi vermeden önce fiziksel ve karakteristik özelliklerini göz önünde bulundurmalıyız. Aslında, biz konuyu sizler için ele aldık! İşte en uyumlu dişi muhabbet kuşu isimleri…

Renklerine göre dişi muhabbet kuşu isimleri

Renklerine uygun olarak kuşlarına isim vermek isteyenler için maddeler hâlinde ve anlamları ile dişi muhabbet kuşu isimleri belirttik. Ailenize yeni katılmış olan bu sevimli üyenin tüy renklerine göre isi vermek çok kolay! Yapmanız gereken listemizde renklerine göre kategorize ettiğimiz kuş isimlerinden tüylü dostunuza en uygun olanını seçmek.

Çarpıcı renkleri ile bizleri ilk olarak görsel güzellikleriyle etkileyen sevimli dostlarımıza en güzel, en sevilen ve en popüler isimlerin yanı sıra en orijinal olanlarını seçtik. İlhama gerek duymadan en havalı kuş ismi için okumanızı tavsiye ederiz.

Beyaz dişi muhabbet kuşu isimleri

Masumiyet ve saflığın sembolü olan beyaz renk bir de kuşların üzerinde görününce anlamı giderek artıyor sanki. Kuşlar öyle narin ve sevimli canlılar ki onlara bakarken birçok güzelliği fark edip kalbimizin ısındığını hissediyoruz. Bu sıcaklığı daha derinden hissetmek için elbet güzel bir isim gerekir. İşte sizler için hazırladığımız beyaz dişi muhabbet kuşu isimleri;

Kuşlar hassas ve cana yakın canlılardır. Bu nedenle pamuk ipliğinden yapılmış gibi bir kalbe sahip olduklarını çok iyi biliriz. Dişi muhabbet kuşu isimleri içerisinden rengi beyaz kuş sahibi olanlar için pamuğun en sevdiğimiz isim olduğunu belirtmek isteriz.

Kuşların şeker gibi tatlı olduklarını söylemek bile gereksiz! Onların şeker gibi suratları, gagaları ve minik bedenleri olduğu için şeker ismine sahip olmaları hiç de abartılı olmaz. İnsana enerji verir ve kalbimize şeker tadı verirler adeta.

Bembeyaz bir bulut görünce aklınıza kuşunuz geldiyse, bu isim tam size göre olabilir. Bulut ismi bir yandan karakter özellikleri içerisinde de yer alabilir. Bazen güneş birden kaybolur ve siyah bulutlar çıkar. Bu da hava yağmurlu demektir. Kuşlar da bazen çok sakin bazen de çılgın gibi hareket etmiyorlar mı? Bulut kuş isminin anlamı bazen çılgın bazen de sessiz olmaktır.

Beyaz olan her şeyi sevenler beyaz bir muhabbet kuşu tercih etmiş olmalı. Bu nedenle kalplerinde minik beyaz dostlarına kocaman yer ayıranlar, ona isim verirken beyaz kalp diyebilir. Beyaz kalp masum ve eşsiz olmak anlamlarını taşır.

Gül seven sevgili okurlarımız için bu isim oldukça ideal. Beyaz gül diye seslendiklerini düşünerek ismi daha da sahiplenebilirler. Beyaz gül anlamı saf ve temiz sevgidir. Kuşlar öyle cana yakındır ki, evcil hayvanlar içerisinde en büyük sevgi onlarda diyebiliriz.

Ay her akşam baktığımızda aynı yerde durur ve çoğu zaman onu fark etmeyiz. Ancak dolunay olunca ilgimizi öyle çeker ki gözlerimizi ondan alamayız. Gözlerinizi sevgili ev arkadaşınızın üzerinden alamıyorsanız, ona dolunay ismini verebilirsiniz.

Parlak tüy renkleri ile bizleri büyüleyen muhabbet kuşları için parıltı ismi mükemmeldir, diyebiliriz. Bu mükemmel isim parlamak, göz alıcı olmak ve ışığa sahip olmak gibi anlamlar taşır.

Gri renkte kuşlar için isimler

Gri renkte olan muhabbet kuşları sayısı az olsa da etkileyici görsellikleri nedeniyle onları sahiplenmek isteyenler çok fazladır. Bu nedenle kuş üreticileri gri tonlarında eşleşmeler yapmaya çalışıyor. Eğer gri renklerinde bir muhabbet kuşu sahibi iseniz, daha kolay bir isim seçimi yapmak için listemizdeki isimlere göz atabilirsiniz.

Kedi ismi olarak düşünülse de “duman” kuş ismi olarak daha uygundur. Kediler uçamaz ve dumanda genellikle havada oluşur. Gri renkte dişi muhabbet kuşu için en güzel isimlerden biri dumandır.

Muhabbet kuşlarının ne kadar dağınık olduğunu kuş sever olan herkes bilir. Bakımlarının kolay olduğunu birçok kişi söyler. Ancak onları çok sevdiğimiz için dağınık olmalarını göz ardı ederiz. Bu nedenle çok az kişi muhabbet kuşu bakmanın zor olduğunu belirtir. Severek yapılan her iş kolaydır! Esprili bir dişi muhabbet kuşu ismi arıyorsanız, kirli size uygun olacaktır.

Bazı dişi muhabbet kuşları istisna olarak fazla hareketli ya da asidir. Ancak bu asilik saldırganlık anlamına gelmez. Genellikle kendi familyasına karşı asabi hareketlerde bulunurlar. Aynı kafeste olmak istemez ya da geçinemezler. Siz de sizi kıskanan ya da kendi ailesi ile geçinemeyen bir dişi muhabbet kuşu sahibi iseniz fırtına ve duman gibi isimleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

yeşil dişi muhabbet kuşu isimleri

Mavi renkli dişi muhabbet kuşu isimleri

Mavi muhabbet kuşlarının en popüler olduğu tüy renklerinden biridir. Bu yüzden mavi rengini seven kuş severler tüylü dostlarının mavi renkte olmasını isteyebilir. Aralarında karakter ayrımı olmadığı için diğer muhabbet kuşları ile aynı özelliklere sahiptirler. Sizde mavi bir muhabbet kuşuna sahipseniz ya da almak istiyorsanız, bu isimlerden birini tercih edebilirsiniz.

Mavi dişi muhabbet kuşu isimleri arasında boncuk en sevilenlerdendir. Boncuk gibi olan gözlerinin yanı sıra mavi ve küçük olmaları yüzünden sahipleri onlara boncuk ismini verirler. Onlar bizim nazar boncuğumuzdur.

Ülkemizde “Deniz” ismi çok seviliyor. Kız, erkek, kedi, köpek ve kuş olarak herkese bu ismi verebiliriz. Çünkü hem anlamı güzel hem de hediye edilen herkeste farklı güzel duruyor.

Birçok faydası ile tanınan lapis taşının rengi mavidir. Bu nedenle mavi renkteki muhabbet kuşuna bu isim verilebilir. Ne de olsa muhabbet kuşları insanlara çok iyi gelir. Stresimizi azaltır ve bizler mutlu ederler. Onlar yanımızdayken bir arkadaş aramaya ihtiyaç bile duymayız.

Çivit mavinin harika bir tonudur. Sümbül Amerika papağanı bu özel renge sahip olan şanslı bir kuştur. Muhabbet kuşları aynı renkte tüylere sahip olmasa da çivit kelimesi kulağa hoş geldiği için isim olarak kullanılabilir. Üstelik çivit ilaç yapımında faydaları nedeni ile kullanılır.

Gökyüzü kadar büyük olan sevginizi kuşun mavi tüyleri ile bütünleyerek on abu güzel ismi verebilirsiniz. Bunun yanı sıra gök ve sema gibi isimlerde tercih edilebilirler.

Yeşil renkli olanlar için en uygun kuş isimleri

Muhabbet kuşlarının ana rengi yeşildir. Vahşi doğada mavi ya da beyaz gibi renklerde muhabbet kuşu görebilmek için evcil ortamdan kaçmış olmaları gerekir. Bu nedenle diğer renge sahip olanlar kuş üreticilerinin seçici eşleşmesi ile ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Koyu yeşil renklerinin hakim olduğu tüylere sahip muhabbet kuşları için yaprak ismi oldukça uygun.

Şans yoncası ya da yonca gibi isimler yeşil muhabbet kuşu isimleri arasında çok fazla duyulmadığı için orijinal ve iddialı bir isim arayışındaysanız, bu ismi tercih edebilirsiniz.

Dişi muhabbet kuşları hem narin hem de asidir. Bazen gagası ile kafesine yaklaşanları tehdit eder ve yabancıları sevmeyebilirler. Bu geçici bir süreçte olsa, hem çok sevdiğimiz hem de yerken ağzımızı yakan biberlerden esinlenerek onlara biber ismini verebiliriz. Komik muhabbet kuşu ismi arayanlar bu gibi esprili isimleri tercih edebilirler.

Kivi C vitamini oldukça yüksek olan bir meyvedir. Çok sevilmesi ve sağlığımıza olan faydaları nedeniyle ülkemizde oldukça popülerdir. Bir meyvenin hem ekşi hem de tatlı olması ne kadar ilginç, değil mi? Kuşlar da aynı şekilde bazen ekşi bazen tatlı oldukları için onlara ” kivi” ismini verebiliriz.

mavi dişi muhabbet kuşu isimleri

Diğer fiziksel özelliklerine göre dişi muhabbet kuşu isimleri

Renklerini göz önünde bulundurarak dişi muhabbet kuşu isimleri için önerilerde bulunduk. Şimdi sıra, göz, gaga, ayak ve bunun gibi fiziksel özelliklerine göre tercih edebileceğimiz isimlere geldi. İlgi çekici fiziksel bir özelliği varsa, muhabbet kuşuna özelliği ile ilgili bir isim verebilirsiniz.

Benek genellikle muhabbet kuşlarının yanak kısımlarında bulunur. Siyah benekler kuşların ne kadar genç ya da yaşlı olduğunu da sahiplerine bildirirler. Az ya da hiç benek yoksa, yavru bir muhabbet kuşuna sahip olduğunuz anlamına gelir. Eğer benek sayısı fazla ve benekler büyükse, yıllardır var olan bir arkadaşlık söz konusu olabilir.

İri göz dişi muhabbet kuş isimleri arasında orijinaldir. Kuşun gözleri iri ise ona ” iri göz” ismini verebilirsiniz.

Kuşunuz büyük bir gagaya sahipse, ona koca gaga ismini verebilirsiniz. Bu isim eğlenceli dişi muhabbet kuşu isimleri arasında yer alır.

Muhabbet kuşları genellikle parlak renkte tüylere sahiptir. Bu da sağlıklı oldukları anlamına gelir. Sağlıklı ve mutlu bir tüylü dost için güzel isim arayanlar ” parlak tüy” ismini tercih edebilirler.

Karakterlerine göre dişi muhabbet kuşu isimleri

Muhabbet kuşlarının karakter yapıları çok iyidir. Cana yakın, sevimli ve arkadaş canlısı olmaları neden ile evcil hayvan olarak ilk sıralarda yer alırlar. Ayrıca bakımlarının kolay olması bu konuda etkili olsa da karakter yapıları bu konuda daha baskındır.

Dişi muhabbet kuşunuzun karakter özelliklerini çok seviyorsanız, ona aşağıda sizler için hazırladığımız listeden bir isim seçebilirsiniz.

 • Ahbap
 • şanslı
 • ender
 • paşa
 • şımarık
 • çapkın
 • çılgın
 • şurup
 • asil
 • önder
 • şiniki
 • kraker
 • kirpi
 • lokum
 • leydi
 • cikcik

Yazımızda yeşil, beyaz ve mavi gibi renklere özel olarak hazırladığımız dişi muhabbet kuşu isimleri yanı sıra birçok kategoriye yönelik olarak listelenmiş isimler bulunmaktadır. Bu nedenle dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Yeni tanıştığınız ve uzun sürecek olan bir dostluk için aklınızda yer edinen soru ya da problemlerin yanıtları ya da öneri ve tavsiyeler için makalelerimize göz atabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 1
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir