1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı
0

Show Jumbo muhabbet kuşu özellikleri oldukça etkileyicidir. Bunlardan biri vahşi hayatta böyle bir kuş türünün olmamasıdır. Çünkü kuş üreticilerinin seçici eşleştirmeleri ile ortaya çıkan kuşlardan biridir. İngiliz muhabbet kuşu olarak tanınır. Ancak ülkemizde de oldukça popüler bir evcil hayvandır. Gözleri başlarının üzerindeki kabarık tüyleri nedeniyle örtülü olduğu için görünmeyen minik dostumuzun sevenleri oldukça fazladır. Ki biz de onlardan biriyiz!

Seçici eşleşmeler sonucunda muhabbet kuşlarının fiziksel özelliklerinde küçük çaplı değişiklikler olduğunu biliyoruz. Ancak bu değişiklikler Jumbo muhabbet kuşlarında oldukça büyük etkili oldu. Jumbo muhabbet kuşu hem boyut, hem tüylenme şekli hem de renk olarak açık şekilde fark edilen fiziksel özellikleri bulunur. Bu özellikleri öğrenmek, bakımı hakkında bilgi almak ve daha fazla detay için yazımızın derinliklerine doğru ilerleyebilirsiniz.

Show Jumbo muhabbet kuşu özellikleri

Show Jumbo (İngiliz) muhabbet kuşu özelliklerinin oldukça etkileyici olduğunu belirtmiştik. Bununla birlikte özelliklerin sayı olarak fazla olduğunu da belirtmek isteriz. Aşağıda Jumbo muhabbet kuşu karakter ve fiziksel özellikleri ayrı ayrı listelendi. Normal muhabbet kuşu ile arasındaki fark hakkında bilgi için sayfayı aşağıya doğru kaydırmalısınız.

Karakter Özellikleri

 • İngiltere’ye ait bir kuştur ve Hollanda’da çok popülerdir. Muhabbet kuşları Avustralyalı olarak bilinirler. Ancak İngiliz muhabbet kuşları da vardır. Üsteli diğerlerine göre boyut olarak daha büyüktürler. Karakter özellikleri genel olarak aynı iken fiziklerindeki farklılık ile göze çarparlar.
 • Eğitim konusunda oldukça iyi olan muhabbet kuşu türüdür. Birçok numara yapmayı öğrenebilirler. Muhabbet kuşları can yakın olmaları ile tanınırlar. Bu nedenle onlara eğitim vermek diğer papağanlara eğitim vermekten çok daha kolaydır. Çünkü Jumbo muhabbet kuşlarını evcilleştirmek içi fazla sabra ve zamana ihtiyaç duymazsınız. Onları eğitmek için küçük çaplı ödüller, oyuncaklar ve aksesuarlar yeterlidir. Bu ödüller arasında kuşların en sevdiği yiyecekler yer alır.
 • Akıllı, oyuncu ve enerjik bir kuş türüdür. Show Jumbo muhabbet kuşlarını meşgul etmek ve enerjilerini boşaltmak için onlarla ilgilenmek ve onlara kafes dışı özgürlüğü tanımak gerekir.
 • Konuşma konusunda oldukça iyidirler. Hızlıca öğrenir ve birçok kelimeyi öğrenebilirler. Normal muhabbet kuşlarının konuşabildiğini biliyoruz. Bununla birlikte Jumbo muhabbet kuşları da konuşur. Üstelik diğer muhabbet kuşlarından çok daha çabuk öğrenirler. Erkek ve yavru bir Jumbo muhabbet kuşu alarak ona muhabbet kuşu konuşma eğitimi verebilirsiniz
 • Sahiplerinden çok fazla ilgi beklerler. Bu nedenle yoğun bir hayata sahip olanlar için uygun kuş türü değildir. Bazı papağan türleri sahiplerine karşı aşırı bağlıdır. Buna sebebiyet verilmemesi için yakınlığa sınır koymak gerekir. Çünkü aşırı ilgiyle büyüyen kuşlar bir gün boş kaldıklarında strese girip hasta olabiliyor.
 • Cana yakın ve sevecen kuş türüdür. İnsanlarla etkileşim kurmayı çok severler.
 • Yalnız kalmak onlara göre değildir.

jumbo muhabbet kuşu

 Fiziksel özellikleri

 • Normal muhabbet kuşlarından daha iridirler. Uzunlukları 25 cm’e kadar uzayabilir. Muhabbet kuşları minik olmaları ile bilinirler. Bu nedenle onları ihtiyaçları da kendileri gibi miniktir. Jumbo muhabbet kuşları ise büyük oldukları için daha büyük kafese, alana ve daha fazla oyuncağa ihtiyaç duyarlar.
 • Fiziksel özellikleri arasında yeşil ve sarı renkte parlak tüylere sahip olmaları yer alır. Vahşi hayatta muhabbet kuşları yeşil ve sarı renklerine sahiptir. Bu kuşlar vahşi hayatta
 • Konuşmayı öğrendiklerinde gevezelik etmeyi çok severler. Eğitim almadıklarında ise çok sık öterler. Bu yüzden gürültülü kuş türleri arasında yer alırlar.
 • Show Jumbo muhabbet kuşları için cinsiyet ayrımı yapmak oldukça kolaydır. Fiziksel özelliklerine dikkat etmek yeterlidir.
 • Show Jumbo muhabbet kuşları ortalama 8 yıl yaşarlar. Bu süreç daha fazla uzayabilir.
 • Bulunduğu ortamdaki ısı oldukça önemlidir. Hava akımlarına karşı çok hassastırlar.
 • Bu kuşun bakımında temizlik çok önemli bir kavramdır. Temiz olmayan yerlerde durmaları hasta olmalarına neden olabilir.
 • Tüy yapısının sık olması nedeniyle deri hastalıklarına yakalanabilirler. Bu hastalıkları fark etmek uzun sürebilir.
 • Çocuklarla araları oldukça iyidir.

Jumbo muhabbet kuşu bakımı

Jumbo muhabbet kuşu bakımı yeni başlayanlar için kolay olmayabilir. Ancak zamanla tecrübe kazanılacağı için bakım konusu zor olmaktan çıkacaktır. Bu kuş türü diğer kuşlardan büyük olduğu için kafes olarak da aynı büyüklüğe ihtiyaç duyarlar.

Hareketli ve zeki Jumbo muhabbet kuşları için kafes içerisinde oyuncak ve aksesuar gerekir. Böylece yalnız kaldıkları zamanlarda meşgul olurlar.

Jumbo muhabbet kuşu beslenmesi için muhabbet kuşu yemi tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte kalamar kemiği yani mürekkep balığı kemiği gaga taşı da beslenme ihtiyaçları arasında yer alır. Kalsiyum ihtiyaçlarını bu gaga taşından karşılarken gagalarının bakımlarını da yapmış olurlar.

Jumbo muhabbet kuşu yıkanmak isteyebilir. Bu nedenle temiz bir kap, ılık su ve suya çabuk girmesi için bir marul yaprağı gerekir. Banyo yaparken size ihtiyaç duymaz ve sabun gibi kimyasallara da gerek olmaz. Yıkanması bittiğinde on dakika içinde kurur. Bu nedenle tüylerini kurutmak için saç kurutma makinesi gibi aletler kullanarak hayatlarını tehlikeye atmayın. Yıkanırken oda sıcaklığını çok iyi ayarlamalısınız. Çünkü üşüyebilirler. Böylece muhabbet kuşu üşür mü sorusunu da yanıtlamış olduk.

Jumbo muhabbet kuşu eğitimi

Show Jumbo muhabbet kuşu eğitimi oldukça eğlencelidir. Bunun için ilk olarak muhabbet kuşu ele alıştırma eğitimini tamamlamanız gerekir. Ardından numaralar ya da konuşmayı öğretebilirsiniz. Ele alıştırma eğitimi için yapılması gerekenler;

 • kuşa huzurlu bir ortam hazırlamak
 • banyo yapmasını sağlamak
 • günlük iletişim kurmak ve kafes dışında olması için destek vermek
 • eve ilk geldiğinde iki hafta boyunca alışmasını beklemek
 • beslenmesine ve bakımına özen göstermek
 • iki hafta geçtikten sonra kafese elimizi sokup onu korkutmadan beklemek
 • arada elimize alıp sevmek
 • ele konmamakta ısrar eden kuşlar için tünek kullanmak. tüneği elinize alıp kuşun ona konmasını bekleyin. Elinize ne kadar yaklaşsa o kadar kolay alışacaktır.
 • ele konan kuşu korkutmamak. Eğer korkarsa, güveni kırılır ve bir daha elinize yaklaşmaz.

Bu şekilde Show Jumbo muhabbet kuşuna ele alıştırma eğitimini verebilirsiniz. Ele alışan kuş için numaralar öğrenme ya da konuşma sırası gelmiş demektir. Konuşma eğitimi vermek için yapılması gerekenler;

 1. kuş ile iletişim kurmak
 2. gözlerinin içine bakıp kısa kelimeler söylemek
 3. konuşma eğitimi kolay olması için kuşa kolay bir isim verebilirsiniz. Eğer kuşunuz dişi ise ona dişi muhabbet kuşu isimleri aradığınızda farklı ve etkileyici isimler için makalelerimize göz atabilirsiniz.
 4. her gün kafesin yanına giderek aynı kelimeyi tekrar etmelisiniz. Telefona ses kaydetmek kuşun telaffuzunu etkiler ve sizin dudaklarınızdan dökülenler daha etkilidir.
 5. konuşmaya başladıktan sora her öğrendiği kelime için ödül vermeyi unutmayın. Böylece daha fazla konuşmak isteyecektir.

Jumbo Muhabbet kuşu sağlığı

Bir Jumbo muhabbet kuşu satın almadan önce, bölgenizde kuş hastalarının tedavisi konusunda eğitim almış bir veteriner bulmanız önemlidir. Muhabbet kuşunuz hastalanırsa, nerede yardım bulabileceğinizi bilmek önemlidir.

Tüylü arkadaşınız, dışkı muayenesi, kan tahlili ve gerekirse kanat veya tırnak törpüsü de dahil olmak üzere yılda en az iki kez, bir kuş veterineri görmelidir.

Jumbo Muhabbet kuşlarında yaygın olan sağlık sorunları arasında parazitler, obezite, kronik yumurtlama, fazla büyümüş tırnaklar ve gagalar ve yumurta bağlama yer alır. Kuşunuzun sağlığıyla ilgili herhangi bir endişeniz varsa, mümkün olan en kısa sürede veterinerinize görünün.

jumbo muhabbet kuşu eğitimi

Jumbo muhabbet kuşu ile normal muhabbet kuşu arasındaki fark

Bu muhabbet kuşunun dış görünümünü etkileyici bulanlar birini sahiplenmeye karar verebiliyor. Bunu yaparken de normal muhabbet kuşu ile Jumbo muhabbet kuşu arasındaki fark hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Çünkü Jumbo muhabbet kuşu konuşur mu, normal kuşlar gibi bakımları kolay mı ve yaşam süreleri nedir gibi soruların yanıtlarını arıyorlar. İşte sizler için hazırladığımız Jumbo muhabbet kuşu ile normal muhabbet kuşu arasındaki fark listesi…

 • Normal muhabbet kuşları daha küçüktür.
 • Jumbo muhabbet kuşlarının baş kısımlarında kabarık tüyler vardır ve tüy sayısı daha fazladır.
 • Ömürleri normal muhabbet kuşlarından daha kısadır.
 • Uzunlukları ve irilikleri nedeniyle Jumbo muhabbet kuşları normallerden daha büyüktür.
 • Daha fazla enerjiktirler.
 • Daha büyük kafese ve daha çok oyuncağa ihtiyaç duyarlar.

Diğer karakteristik ve fiziksel özellikler aynıdır. Aynı hastalıklara yakalanırlar. Bakımları ve beslenmesi aynı şekilde olmalıdır. Eğitimi de aynı şekildedir. Normal muhabbet kuşları gibi konuşabilir ve birçok numara öğrenebilirler. Hatta daha fazla kelime öğrenirler.

Jumbo muhabbet Kuşu yavrusu nasıl anlaşılır?

Bir yavru Jumbo muhabbet kuşu aldıysanız, başındaki tüylere ve gagasındaki ince renkli çizgiye bakmanız yeterlidir. Normal muhabbet kuşlarında bu özellikler yer almaz. Üstelik bu özelliklere bakarak cinsiyetini de öğrenebilirsiniz. Gaga mavi ise erkek pembe ise dişidir.

Jumbo muhabbet kuşu Fiyatları 2021 yılı için söyleyebileceğimiz şey değişken olduğudur. Bakıcıya, kuşun özelliklerine ve daha birçok faktöre göre bu fiyat değişebilir. Ancak diğer kuşlardan çok daha pahalı diyemeyiz. Bir muhabbet kuşu sahibi olmak için yüksek bütçe gerekmez.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir