1. Anasayfa
 2. Sultan Papağanı

Ballı Kraker Paraket ve Sultan Papağanları

Ballı Kraker Paraket ve Sultan Papağanları
0

Papağanlar taklitleri ile bilinene akıllı güzel duyu görünüşlü hayvanlardır. Dünyanın her yerinde büyük bir ilgi ile sevilen papağanların bilimsel adı Nymphıcus’ tur. Fakat devletimizde sultan papağanı olarak biliniyor. Dünya genelinde ise minyatür cockatooo yada cockaitel benzer biçimde değişik isimlerle de bilinmektedir. Bu güzel hayvanların için 100 yıl yaşar diye söylentiler olsa da aslen sultan papağanlarının ömrü ortalama 15 ile 20 yıl kadardır.

Muhabbet kuşundan sonrasında dünyaca popüler evcil kuşu olan sultan papağanları bilhassa devletimizde fazlaca sık beslenmektedir. Sultan papağanlarını beslenme yaşam şekillerine göredir. Naturel yaşamında belirli bir gıda türü tüketmektedirler.

Tohumlar, meyveler, böcekler ve meyve nektarları ile beslenseler de muhabbet kuşlarını sevmiş olarak tükettiği ballık krakerleri de fazlaca severler. Sadece ballık krakerin günlük olarak tüketmemesi sakıncalı olabilir. Her 10 günde bir ballık kraker yemelerinden bir sakınca bulunmamaktadır.

sultan papağanı ballı kraker yemi

Sultan Papağanı Ballı Kraker Yer Mi?

Sultan papağanları ballı krakerleri sevmiş olarak tüketir. Sadece sultan papağanları için hazır olarak satılan ballık krakerlerin büyük bir kısmı tabiri caizse merdiven altı isminde olan emekler ve kimyasallar kullanılarak yapılmıştır. Fazlaca sağlıksız olduklarından dolay papağanınız için lüzumlu ballı krakeri ya evinizde kendiniz yapabilir ya da bilinene kaliteli markaların hazır paketlerin satın alabilirsiniz. Evinizde anda naturel ballı kraker yapabilirsiniz.

paraket ballı kraker

Ballı Kraker Nedir?

Ballı kraker sultan papağanları ve muhabbet kuşlar için hususi olarak üretilmiş gıda seçeneklerinden birisidir sadece günlük tüketimi için birazcık ağır olabilir. Kuşunuzun fazla tüketmesi halinde yağlanma ve bazı hastalıklara niçin olacağı için petshoplar ballı kraker tüketiminin bir 10 günde ya da haftalık olmasına itina gösterilmesinin altını çizerek belirtmiştir.

ballı paraket yemi

Ballı Krakerin Yararları Nedir?

Ballı krakerin kuşlara en mühim faydası canlılık ve hareketlilik kazandırmasıdır. Oyun oynarken ödül yemi olarak da kullanılan ballık krakeri doğru tüketiminde kuşların tüyünde parlaklık kazandırır. Her şeyden önemlisi de kuşun gereksinim duyan vitamin ve mineralleri sağlamasıdır. Fakat kaliteli ve merdiven altı yapılmayan balı krakerleri tercih etmeniz gerekir.

Bilhassa 5 tanesi, 10 TL ve benzeri benzer biçimde ucuz fiyatlar ile satılan sunulan krakerlerin içinde kimyasallar bulunmaktadır. Bu da kuşa yararlı olmak yerine sağlığının tehlikeye girmesine bile niçin olur.

ballı kraker sultan papağanı

Ballı Krakerin Zararları Nedir?

Sultan papağanları ve muhabbet kuşlara ödül yemi olarak tükettirdiğiniz ballı krakerin yararları kadar zararları da bulunmaktadır. Fazla tükettirmeniz halinde kuşta bir süre sonrasında yağlanma ve ishal benzer biçimde problemler meydana gelecek hasta ölümcül hastalıklara bile yol açabileceği için ballı kraker tüketimini doğru ve kaliteli olması fazlaca önemlidir.

Ballı Kraker Nerelerde Satılır?

Ballı kraker her yerde satılmaktadır. E tecim sitelerinden marketlerde ve petshoplar da çeşitlerini bulabilirsiniz. Sadece en sıhhatli olanı petshoplar da satılan bilindik markalardır. Sadece bunların daha naturel ve organik olduğu da söylenemez. Bundan dolayı kuşunuz sağlığını tehlikeye atmak istemiyorsanız evde elinizde bulunan malzemeler ile ballık kraker yapılabilirsiniz. Yapımı fazlaca rahat olan ev yapım ballı krakeri kuşunuz fazlaca sevecektir.

sultan papağanı ballı kraker

Hem de fazlaca sıhhatli bir gıda olduğundan dolayı kuşun en mühim enerji deposu olmaktadır. Evde ballı kraker yapım için bir kap içine 20 gram un, 1 tane yumurta, 1 çorba kaşığı bal, 20 gram kuşyemi, ilave edin ve macun kıvamına gelinceye kadar güzelce yoğurun, hazırladığını karışımı yağlanmış fırın tepsisine biçim vererek koyun. Biçim için kurabiye kalıplarını tercih edebilirsiniz. Evvel ısıtılmış 180 aşama fırında5 dakika kadar pişirin ve soğuyunca papağanınıza yavaş yavaş tükettirebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir