1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Muhabbet Kuşları Kaç Günde Yumurtadan Çıkar?

Muhabbet Kuşları Kaç Günde Yumurtadan Çıkar?
0

Muhabbet kuşları kaç günde yumurtadan çıkar sorusu, kuş besleyen ve kuşlarının çoğalmasını isteyen kişiler tarafınca merak edilmektedir. Muhabbet kuşlarında yumurtlama hakkında bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Muhabbet Kuşları Kaç Günde Yumurtadan Çıkar? Yumurtalama Periyodu Ne Kadar Sürer?

Muhabbet Kuşları Kaç Günde Yumurtadan Çıkar?

Muhabbet kuşları güzel renkleri, neşeli ve canlı karakteri ve zekasıyla karakterize bir canlıdır. Bu sebeple evcil hayvan olarak da en yaygın kuşlardan biridir. Öteki kuşlar benzer biçimde muhabbet kuşlarının da iyi beslenmeye, kafes dışı zamana ve stresten uzak kalmaya gereksinimi vardır. Bundan dolayı, kaliteli muhabbet kuşu yemleri ile beslenmeli, kafesin haricinde süre geçirmesi sağlanmalı ve kuş oyuncakları ile oynaması teşvik edilmelidir. İyi koşullarda bakılan ve stres faktörlerinden uzak tutulan muhabbet kuşunun ömrü uzun olacak, sağlığı korunacaktır.

Peki, muhabbet kuşları kaç günde yumurtadan çıkar? Muhabbet kuşunun üremesi, bu canlıların üremek için bilhassa tercih ettikleri bir mevsim olmadığından herhangi bir zamanda gerçekleşebilir. Muhabbet kuşları yuva yapmak için bir araç-gereç istemezler. Bir tek muhabbet kuşu yuvası temin edilmelidir. Bu süreçte vitaminler ve su bakımından varlıklı bir beslenme önemlidir.

Muhabbet kuşlarının senede bir ya da iki defadan fazla üremelerine izin verilmemelidir. Aksi durumda oldukca sayıda yavru kuşunuz olabilir. Üreme süreci öteki kuşlarınkine benzer. Muhabbet kuşları kaç günde yumurtadan çıkar sorusunun yanıtını da açıklayalım: Kuluçkadan ortalama 18 gün sonrasında ilk yumurtanın çatlama zamanı gelir. Yeni yavru kuşlar tüysüz ve gözleri açılmamış bir halde doğar.

Bir Muhabbet Kuşunun Yumurtlayacağı Iyi mi Anlaşılır?

Muhabbet kuşları kaç günde yumurtadan çıkar açıkladık. Şimdi de muhabbet kuşunun yumurtlama emareleri nedir söz edelim. Bu süreçte dişi muhabbet kuşunuz yuva yapmak için hazırlıklara koyulur. Yuvasını devamlı temizler ve didikler. Burada süre geçirir ve uyur. Eskisine gore oldukca daha agresif bir tavır takınabilir. Kanatlarının ve kuyruğunun aşağı doğru sarktığını gözlemleyebilirsiniz.

Bunlara ek olarak; muhabbet kuşunuzun süratli nefes aldığını görebilirsiniz. Ek olarak kuşunuz kilo alabilir. Yumurtalama dönemine yakın bir zamanda kuşun kuyruğu nefes alıp vermeyle birlikte yukarı aşağı sallanır. Düzgüsel dönemlerden değişik olarak kuşunuzun daha büyük boyutlarda dışkı yaptığını da fark edebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir