1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Yavru Muhabbet Kuşu Elle Besleme

Yavru Muhabbet Kuşu Elle Besleme
0

Muhabbet kuşu yavrusunu ilk günden elle besleme :

Bildiğiniz benzer biçimde muhabbet kuşları evcil olarak en oldukça sevilen kuşlar içinde yer almaktadırlar. Ve bu yüzden bazı kişiler ise bu kuşların üretimi ve satışı ile uğraşmaktadırlar. Fakat ticari olarak, muhabbet kuşu üretiminde, genel olarak yavruların elle beslenmesi gerekmektedir. Hatta evcil olarak ise, bazı nedenlerden dolayı kuşun sahibi yavruları elle beslemesi gerekmektedir. 

Bu yazıda yumurtadan yeni çıkan yavru muhabbet kuşu bakımı ve elle beslenmesi hakkında detaylı bilgiler, paylaşılmaktadır. Ve eğer bu mevzuda deneyiminiz yoksa okumanızı tavsiye ederiz.  Fakat yavru muhabbet kuşunu elle beslemek için nelere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu mevzuda ihtiyaç duyulan bilgiler, yazının devamında paylaşılmaktadır. 

 • Isı ve rutubet oranı :

Yavru muhabbet kuşları yumurtadan çıktıktan sonrasında son aşama minik ve kırılgan olmaktadırlar. Ve vücutlarında tüy bulunmamaktadır. Bu yüzden ısı mühim olmaktadır. Genel olarak papağan yavruları için hususi ısıtıcılar kullanılmaktadır. Bu ısıtıcıları petshoplardan bulmanız mümkün olmaktadır. 

Anne kuşun vücut sıcaklığı ortalama, organlarında ortalama 40-41 aşama olmaktadır ve kanat altında ısı ise 37-39 aşama civarında olmaktadır. Rutubet oranı ise kanat altında, %40-50 değerindedir. 

 

Bu yüzden yavrunun sağlığı için bu değerleri temin etmeniz gerekmektedir. Sıcak günlerde, özelliklede yaz mevsiminde havada bulunan rutubet oranı düşük olmaktadır. Ve ortalama %25 -30 değerine kadar düşük olabilir. Bu yüzden nemlendirme sistemi kullanmanız gerekmektedir. 

Fakat deniz kenarı bölgelerinde durum değişik olmaktadır. Ve bu bölgelerde genel olarak rutubet oranı normalden daha yüksek olabilir. Rutubet ve ısı değerlerini stabil tutabilmek için bir kuş küvöz kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece ısı ve rutubet oranı daima stabil olacaktır. Ve yavru muhabbet kuşlarının hasta olmasına engel olabilirsiniz. 

Unutmayınız, eğer ortamda rutubet oranı fazla olursa, damlama meydana gelir ve kuşlar için zararı dokunan olmaktadır. Bununla birlikte rutubet değerinin düşük olması ise, derilerinin kurumasına niçin olmaktadır. 

Bir oldukça sitede yavru muhabbet kuşu için mama tarifleri paylaşılmaktadır. Ve yumurta sarısı, bebek bisküvisi ve çeşitli yiyeceklerin karışımı ile meydana getirilen tarifler bulunmaktadır. Fakat bu elle meydana getirilen mamalar yavru muhabbet kuşları için besleyici olmamaktadır. Son zamanlarda araştırmacıların, yapmış olduğu testler sonucunda anne kuşların kursak sütünde bazı enzimlerin olması yavruların yemi sindirebilmesine yardım etmektedir. 

Bu yüzden elle yaptığınız mamalar sindirilmeden, yavru tarafınca def edilecektir. Ve büyümesi ve gelişiminde hiçbir katkısı olamayacaktır. Bunun sebebi yavruların sindirim sistemlerinde daha yem sindirimi için ihtiyaç duyulan enzimlerin bulunmamasıdır. 

Uzmanların tavsiyesine nazaran yavru muhabbet kuşunun elle beslemek için, hazır yapınış üretimi mama kullanmanız gerekmektedir. Elle besleme mamaları genel olarak petshoplarda bulunmaktadır. Ve yavrular için en ideal yiyecek olmaktadır.  Fakat hazır mama alırken, tavsiyemiz, hangi markanın daha verimli ve sıhhatli olduğuna dair, araştırmanız yada uzmanlardan sormanız olmaktadır. 

 • Yavru muhabbet kuşu mama sıcaklığı :

Anne kuşun kursağından çıkan kursak sütü, kuşun vücut sıcaklığında olmaktadır. Ve bu yüzden sizin ise vereceğiniz mamanın sıcaklığı 39-41 aşama içinde olması gerekmektedir. Daha düşük sıcaklıkta maalesef yavru yemi sindiremez, ve 41 den fazla ise muhabbet kuşunda kursak yanmasına ve başka sorunlara niçin olabilir. 

Öteki dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mevzu yemin sıvılığı ve katılığı olmaktadır. İlk günlerde mamanın birazcık daha sıvı olması gerekmektedir. Ve kuşunuz büyüdükçe kontrollü bir halde katılaştırabilirsiniz. 

Yavru papağanları beslemek için pet shoplardan yada internetten çeşitli aparatlar bulabilirsiniz. Yada eczanelerden bir tane şırınga alarak ve ucuna, yumuşak ve ince lastik boru takarak besleyebilirsiniz. 

 

Fakat evcil kuşları elle beslemek dikkat ve beceri gerektiren bir iş olmaktadır. Şundan dolayı ilk başta yavruya zorla yem vermek zorunda kalabilirsiniz. Ve alıştıktan sonrasında şırıngayı görmüş olduğu vakit kendisi ağzını açacaktır. 

Öteki dikkate alınması ihtiyaç duyulan mevzu, yem miktarı, ve iyi mi verileceği ile ilgili olmaktadır. Şundan dolayı yavrunun boğulması mümkün olmaktadır. Tavsiyemiz yavru beslemek için ilk kez bir deneyimli birinden yardım almanız olmaktadır. 

Yem kırdırmak :

Yavru muhabbet kuşu tüylerinin çıkması tamamlandığı vakit, kuşları yeme düşürmek gerekmektedir. Ve bunun için birazcık uğraşmanız gerekmektedir. Bazıları kuşu kafese alır ve yemliğini doldurur ve bırakır.

Bu yöntem genel olarak %90 başarısız olmaktadır. Ve ek olarak kuşun aç kalması sağlığı için zararı dokunan olmaktadır. Bu yüzden başka yöntem denemeniz gerekmektedir. Tavsiyemiz kuşunuza günde 2 öğün elle mama vermenize devam edin ve kafesinde tahıllar ise olması gerekmektedir. Kuşlar tok oldukları vakit daha meraklı olabilirler.  Birazda kuşların karakterine bağlı olmaktadır. Bazıları yem kırmayı erken öğrenirler ve bazıları ise vakit alabilir. Bu yüzden sabırlı olmanız gerekmektedir. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir