1. Anasayfa
 2. Kediler

Yavru Kedilerin Yürümeye Başlamaları Ne Zamandır?

Yavru Kedilerin Yürümeye Başlamaları Ne Zamandır?
0

Yavru kedilerin yürümeleri, en erken 3 haftalık oldukları vakit başlayacaktır. Ayağa kalkmaları ve dik durma çabaları, kedilerde 3 ile 4 haftalık oldukları zamanlarda görülecektir. Bunun için de yavru kedilerin yürümeye başlamaları 1 aylık olmalarından sonrasında gerçekleşecektir.

Yavru Kediler Ne Süre Su İçmeye Adım atar?

Yavru kedilerin su içmesi, en erken 1 aylık olmalarından sonrasında başlamış olacak durumlar arasındadır. Kediler, ilk 1 ay kesinlikle yalnız anne sütüyle beslenmesi ihtiyaç duyulan canlılardır. Tıpkı insanlarda olduğu şeklinde, kedilere 1 aylık olmalarından ilkin su içmeleri böbreklerine zarar verecek ve ölmelerine niçin olacaktır.

Yavru Kedi Gelişme Evreleri Nedir?

Yavru kedilerde gelişme aşamaları, şöyleki sıralanabilir:

 • Doğum- 3 haftalık arası yeni doğan evresi
 • 3 haftalık- 4 aylık arası sosyalleşme evresi
 • 4 aylık- 12 aylık arası buluğluk süreci

Ergenliğin tamamlanmasından derhal sonrasında, artık kedilerin yetişkinlik evresinde olduğu söylenebilir. Yetişkinlikleri, kediler için averaj 3 yaşlarındayken adım atar. Ergenliğin ne kadar süreceği ve tam olarak ne vakit başlamış olacağı değişim izah edebilir.

Yeni Doğan Kedilerin Gözleri Ne Süre Açılır?

Kedilerin gözlerinin açılması, doğumlarından sonraki 8 ile 12. Günler içinde gerçekleşecektir. Doğdukları vakit yavru kedilerin gözleri kapalıdır. Büyüdükçe gözleri açılacak ve çevreyi görmeye başlayabileceklerdir.

Yavru Kediler Ne Süre Mama Yer?

Yavru kedilerin mamaya başlamaları, en erken 1 aylık olmalarından sonrasında gerçekleşecektir. Kediler bir aylık olmalarından sonrasında sütten kesilmeye uygun olacaklardır. Eğer mümkünse süt alma zamanlarının 6. Haftaya kadar devam etmesi tavsiye edilir. Sadece mümkün değilse de ek besin ile bu durum tamamlanabilir.

1 Aylık Kedi Neler Yapar?

1 aylık kedinin yapabilecekleri, iştahlı halde mama yiyecek, fazlaca uyumak, tertipli olarak tuvaletini yapmak ve uyanık olduğu saatlerde de devamlı çevresine bakarak keşfetmeye çalışmaktır. 1 aylık yavru kediler pek dengede duramamalarından dolayı yürüyerek çevreyi keşfedemezler. Bundan dolayı yavru kedilerin fazlaca fazla adım atması ve etrafa gitmesi beklenmemelidir.

Yavru Kedi Ele Alınır Mı?

Yavru kedilerin ele alınması, hala annesine bağlı olan kediler için doğru bir davranış değildir. Her anne kedi, yavrularının kokusunu alır ve bu kokuya bakılırsa de yavrularını ayırt eder. Yavruların ele alınmasıyla birlikte insanların kokusu bulaşır ve dişi kediler yavruların kendilerine ilişkin olmadığını düşünmeye başlarlar. Herhangi bir yavru kediyi ele almak, annelerinden koparmak anlamına geleceğinden dolayı alınmaması daha doğrudur.

Yavru Kedi Ne Süre Görmeye Adım atar?

Yavru kedilerin görmeye başlamaları, averaj 8 ile 12 gün içinde sürecektir. İlk 8 gün kediler hiçbir şey görmezler. Yalnız çevrelerinde olan şeyleri hissederler. Yavru kedilerin yürümeye başlamaları şeklinde görmeye ve duymaya başlamaları da vakit alacaktır.

Bir Yavru Kedi Annesinden Ne Süre Ayrılır?

Yavru kedilerin annelerinden ayrılmaları, en erken yavrular 1 aylıkken doğru olacaktır. 1 aylık olmadan yavru kedilerin süt gereksinimleri devam edecektir. Devam eden bu süt gereksinimleri dolayısıyla da kediler annelerinden ayrılmamalılardır. Uzmanlara bakılırsa, yavru kedilerin 2 ay süresince anneleriyle birlikte olması daha sıhhatli büyümeleri içi önemlidir. Eğer anne kediler, yavrularından 1 aylıkken ayrılırsa, kesinlikle 2 aylık olana kadar sütle beslenmeleri gerekecektir.

Kedi Yavrusunu Niçin Kabul Etmez?

Kedilerin yavrularını kabul etmemesi, birkaç değişik sorundan kaynaklanabilir. Sadece en fazlaca karşılaşılan durumlar, yavruların yada annenin hasta olmasıdır. Eğer yavrulardan biri yada birkaçı hasta doğarsa, anne kedi bu yavruları öbürlerinden ayrı tutmak için onları emzirmeyecektir. Buna ek olarak fazlaca fazla yavru doğması durumlarında da kedilerin sütleri yetersiz gelebilir. Sütlerinin yetmeyeceği kaygısıyla kediler kuvvetsiz ve zayıf oldukları yavruları beslemeyebilirler. Kedilerin ergenliğe yeni girdikleri vakit hamile kalmaları ve stres altında olmaları da yavrularını kabul etmedikleri durumlardan bazılarıdır.

Yeni Doğan Kedi Ne Süre Sevilir?

Yeni doğan kedilerin sevilmesi, pek uygun olmayan durumlardandır. Kedilerin sevilmesi için en erken süre, 2 aylık oldukları zamanlardır. 2 aylığı geçmelerinden sonrasında, kediler annelerinden kopmaya başlamış olacak oldukları için insanoğlu tarafınca sevilmeye daha uygun olacaklardır.

Anne Kedi Yavrusuna Ne Kadar Bakar?

Anne kedilerin yavrularına bakması süresi, 2 ile 3 ay içinde değişmiş olur. Büyüyünce ve yavrular seçilmeye başlandıkça anneler yavrularından kopmaya başlayacaklardır. 3 aylık olmuş olan kediler, artık kendi karınlarını kendilerini doyurması ihtiyaç duyulan canlılar içinde yer alırlar.

Anne Kedi Yavrularının Yerini Niçin Değiştirir?

Yavru kedilerin yerlerinin değiştirilmesi, yavrularını korumaya yönelik sergilediği davranışlardan biridir. Yavru kedilerin kokuları, bölgeleri devamlı olarak değişmiş olduğu vakit takip edilemez. Anne kedilerin düşüncelerine bakılırsa, kedilerin bölgeleri ne kadar fazla değişirse, kendilerine zarar vermek isteyen kişiler onları o denli zor bulacaktır. Bununla birlikte dişi kedilerin evde kaldıkları yer rahat olmayabilir. Kendileri rahat olmadığı için yavrularının da rahat olmadığını bilecek ve naturel olarak değişik ve daha iyi bir yere taşımak isteyeceklerdir.

Anne Kedi Yavrusunu Niçin Boğar?

Dişi kedilerin yavrularını boğması, yavrularının öleceğini bilmelerinden doğar. Dişi kediler, kaç tane yavru doğurmuş olurlarsa olsunlar sütleri belirli bir oranda olacaktır. Bu sütün tüm yavrulara eşit olarak gitmesi gereklidir. Sadece her kedi yavrusu sıhhatli ve yaşayacak şekilde doğmayacaktır. Anne kediler, yavrularından birinin ölecek bulunduğunu hissetmelerinden dolayı onları boğacak ve kalan yavrular içinde da sütünü bölüştürmek isteyecektir.

Yavru Kedi Kakasını Ne Süre Yapar?

Yavru kedilerde wcye gitme, çoğu zaman 1 aylık oldukları zamanlarda görülür. Tıpkı yavru kedilerin yürümeye başlamaları zamanı şeklinde, wcye gitme ve tuvaletlerinin yerini öğrenme şeklinde alışkanlıkları da yavru kedilerde sadece 1 ayı tamamlamalarından sonrasında görülmeye başlanacaktır. Yavru kedilerin kakalarını yapmaları anneleri tarafınca da kendilerine öğretileceğinden, genel anlamda anneleriyle birlikte oldukları zamanlarda hela alışkanlıklarını kazandıklarını bilinir.

Ek olarak Bakınız: Hasta Kediler Iyi mi Anlaşılır?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir