1. Anasayfa
 2. Köpekler

Köpeklerin 5 farklı uyku pozisyonu kişilikleri hakkında bilgi veriyor

Köpeklerin 5 farklı uyku pozisyonu kişilikleri hakkında bilgi veriyor
0

Köpekler ruh hallerine bağlı olarak farklı uyku pozisyonları almayı severler. Siz de uykucu dostlarınızın uyurken iyi mi hissettiğini merak ediyor musunuz? İşte köpeklerin 5 farklı uyku pozisyonundaki duygusal durumları…

Köpeklerin 5 farklı uyku pozisyonu kişilikleri hakkında bilgi veriyor

Eğer bir köpeğin duygusal insanıysanız ve beraber bir yaşamı paylaşıyorsanız, uyurken farklı farklı pozisyonlara girdiğini gözlemlemişsiniz ve “Iyi mi bu durumda rahat olabilirler?” sorusunu kafanızı kurcalamış olabilir.

Sadece bu düşünceyi bir kenara atarsak uyuma şekillerinden onların iyi mi hissettiklerini anlamanın mümkün bulunduğunu görebiliriz. 

Birleşik Krallık’ta köpek eğitmenlerini sigortalayan bir şirkette çalışan Lynne Fisher, 5 farklı uyku pozisyonunun onlar için ne anlama geldiğini deklare etti. 

Böylece patilerinin niçin başlarının yanında bulunduğunu yada bacaklarının niçin bu kadar geniş yayıldığını asla sorgulamayacaksınız.

İşte köpeklerin 5 farklı uyku pozisyonuyla anlatmak istedikleri:

1. YAN YATMA

Bu pozisyon duygusal insanlarına güvendiklerini gösteriyor.

Köpeklerde en yaygın görülen uyku pozisyonlarından biri yan yatıştır. Lynne, göbeklerini açan hayvanların duygusal insanlarına oldukça güvendiğini söylüyor:

“Köpeklerin uyuması için en yaygın pozisyonlardan biri ve duygusal insanları olarak sizin için iyi haber – bu, size güvendiklerini göstererek midelerini size gösterecek kadar rahat oldukları anlamına geliyor.

Kimi zaman uykularına bu şekilde başlamazlar. Ilkin sfenks ya da aslan pozisyonundadırlar fakat sonrasında buna geçerler. Eğer yan yattıklarını görürseniz, bu onların güzel ve derin bir uyku uyuduğunun kati kanıtıdır. En iyisi onları rahatsız etmeyin. Fakat uyanıklarken bu şekilde görürseniz göbeklerini kaşımayı dikkatsizlik etmeyin.”

2.KIVRILMA

(*5*)

Bu pozisyon köpekleri güvende hissettiriyor. Lynne’de bunun genetik bir alışkanlık bulunduğunu söylüyor:

“Köpeklerin güvenli bir konuma yerleşmeden ilkin tehditleri denetim etme yöntemi eskiden daire çizmekti. Kıvrılarak ihtimaller içinde tehditlere karşı ufak gözükmeye çalışıyorlar. Böylece güvende hissediyorlar. 

Dört ayaklı dostlarımız için en rahat uyuma pozisyonu da bu, bu sebeple vücutlarını bu sayede ısıtabiliyorlar.

Bu insanoğlu için de içgüdüsel bir pozisyon. Biz de üşüdüysek ve uyumaya çalışıyorsak vücudumuz kıvırırız.”

3.GÖBEK ÜSTÜ UYUMA

Yürüyüşten eve gelen köpeklerde yaygın olarak görülen bir pozisyondur. Köpekler bunu vücut sıcaklıkları fazla arttığında serinlemek için kullanırlar. Lynne şöyleki açıklıyor:

“Yürüyüşten sonrasında eve gelen köpeklerde bu pozisyona çoğunlukla rastlanır fakat bu ille de yoruldukları anlamına gelmez. Soğuk zemine uzanarak vücut sıcaklıklarını dengelerler. Bu pozisyon da derin uykuda olduklarını göstermez. Onları çağırırsanız ya da başka odaya geçerseniz kendilerine gelirler.”

4. ASLAN POZU

Bu pozisyon, köpeğinizin oyunculuğunu gösteren işaretlerden biri olabilir. Göbek üstü uyumadan farklı olarak hayvanın bacaklarının üzerine yatmış olduğu gözlemlenmektedir.

Lynne, “Eğer köpeğinizi bu pozisyonda görürseniz, anlayın ki dinleniyorlar fakat tamamıyla uyumuyorlar.

Eğer sizin hareket ettiğinizi duyarlarsa onlar da muhtemelen hareketlenecektir. Eğer evcil hayvanınızla hareketli anlamış olur yaşamak istiyorsanız, bu müthiş bir süre. Eğer köpeğinizin en sevilmiş olduğu pozisyon buysa, onun oyunculuğundan güvenli olabilirsiniz” diyor.

5. SARILMAK

Son olarak, eğer köpeğiniz size sarılmaktan başka bir şeyi sevmiyorsa, onur duyun bu, size karşı hissettikleri bağın ne kadar kuvvetli bulunduğunu gösteriyor! Lynne’de bu durumu şöyleki açıklıyor:

“Eğer köpeğinizin en sevilmiş olduğu şey size sarılmaksa onur duyun zira bu size ne kadar bağlandıklarını gösteriyor.”

“En şefkatli olanların bu köpekler bulunduğunu söylemem sürpriz olmaz. Kardeşlerini korumaya eğilimli olurlar.”

Kaynak: Mirror

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir