1. Anasayfa
 2. Sultan Papağanı

Pied Sultan Papağanı – Bakımı

Pied Sultan Papağanı – Bakımı
0

Vücutlarında sarı, gri ve beyaz renk bulunduran Pied Sultan Papağanlarının çoğu zaman yüz ve kanat renkleri ise vücutlarına bakılırsa daha açık renklidir. Kanatlarının üzerlerinde gri renk bulunduran bu cinslerin renk dağılımları ise türden türe değişim gösterebilmektedir. Bu papağanların yüzlerinde ise turuncu benekler bulunmaktadır.

Pied Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Pied Sultan papağanı aynı Lutino papağan türlerinde de olduğu şeklinde bir tek kanatlarında gri desenler bulundurmaktadır. Bu türler sadece ve sadece lutinolardan bu şekilde ayrılabilmektedir. Vücutlarında benekler ve maskeler aynı lutino türünde bulunmuş olduğu şeklinde olduğundan bu cinslerde dişi-adam cinsiyet ayrımı yapmakçok zor olsa gerek.

Öteki türlere bakılırsa bakımı zahmetli olan sultan papağanları toplumsal canlılar olarak bilinmektedirler. Kapalı kalmak özgürlükleri açısından kısıtlayıcı olduğundan devamlı olarak kapalı alanda kalmayı sevmezler ve sessiz ortamlardan da pek hoşlanmazlar. Bu durumlardan dolayı sahiplendiğiniz sultan papağanı cinsini mutsuz etmemek için bir çok süre aralıklarla kafesinden çıkarıp özgürlüğüne kavuşturun ve papağanınızla zaman geçirip onunla oyunlar oynayın. Bu türdeki kuşlar da öteki cinsteki papağanlar şeklinde sıcak iklime uygun olan kuş türleri olduğundan ev yaşantısında da sıcak ortamı severler bu yüzden bulundukları ortamın 15 aşama altına düşmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu durumdan negatif etkilenecekleri şeklinde hasta olabilirler.

Pied Sultan Papağanı

Pied Sultan Papağanı Bakımı ve Özellikleri

Sıcakkanlı ve sevecen kuşlar olan sultan papağanları için yalnızlık uygun değildir ve bu durum onları mutsuz edecektir. Yaşam alanları kısıtlı ve sorunlu olan papağanlarda ruhsal problemler görülebilir. Bu tür durumlarda kuşumuz saldırgan olabileceği şeklinde kendi tüylerini de yolmaya başlayabilir. Bu duruma giren bir papağan için en iyi çözüm ise ona yanında bir eş olmasıdır. Ek olarak ev ortamının imkanları dahilinde kafesinin kapakları mümkün olduğunca kapatılmayacak ve papağanın özgürlüğü kısıtlanmayarak hareket halinde olacaktır.

Eğer bu türü sahiplenmeyi düşünüyorsanız Sultan papağanının sağlığını koruma amaçlı olarak lüzumlu olan detayları öğrenmelisiniz. Sadece siz değerli ziyaretçilerimizin de müdahale edemeyeceği ruhen ve bedenen sıhhat sorunları daha sonradan çıkabileceği için ve bulunan her veteriner hekim kliniği kanatlı hayvanlara bakmadığından dolayı papağanınızı tedavi edebilecek bir veteriner hekim kliniğini öncesinden bulmanızda yarar vardır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir