1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

6 Maddede En İyi Konuşan Papağan Cinsi

6 Maddede En İyi Konuşan Papağan Cinsi
0

En iyi konuşan papağan eşeysel, yeni bir papağan sahiplenmek isteyenler tarafınca çoğunlukla merak ediliyor. Bilinmiş olduğu benzer biçimde papağanların birçoğu konuşma ve yansılamak etme kabiliyetine haiz. Bu özellikleri yardımıyla papağanlar, pek oldukca insanoğlunun favorisi haline geliyor. Kimi papağan ırkları, eğitime daha açık ve zeka seviyesi yüksek olan canlılardır. Bu da onların konuşma ihtimallerini arttırıyor. Peki en iyi konuşan papağan eşeysel hangisi? İşte detaylar…

En İyi Konuşan Papağan Cinsi

En İyi Konuşan Papağan Cinsi

Konuşmak hiçbir papağanda güvence değildir. Eğilimler genetik olabilir, fakat yetiştirme ortamı yansılamak ve sesli iletişime olan ilginin büyük bir belirleyicisidir. En iyi konuşan papağan eşeysel şu şekilde sıralanır:

1. Afrika Gri Papağanı

Afrika Gri Papağan, evcil hayvan olarak yüksek popülariteye haizdir. Aşırı zekası sebebiyle bu kuşlar, dünya genelinde kuş severlerin favorisi olur. Konuşan kuşlar içinde en parlak zeka olanıdırlar ve geniş bir kelime dağarcığı geliştirmek için ortalama 1000 kelime öğrenebilirler.

2. Muhabbet Kuşu

Papağan ailesinden gelen muhabbet kuşu, en iyi konuşan papağan eşeysel söz mevzusu olduğunda dikkat çeker. Hatta bazı muhabbet kuşlarının yüzlerce kelimeden oluşan bir kelime dağarcığı geliştirdikleri bile bilinmektedir. Hırçın sesleriyle kimi zaman muhabbet kuşlarının tam olarak ne söylediğini idrak etmek zor olabilir, fakat bu kuşlara alışanlar, onların ne söylediklerini kolayca anlarlar.

3. Amazon Papağanı

Muhteşem konuşma kabiliyetleriyle malum bir öteki papağan grubu da güzel ve büyüleyici Amazon papağanlarıdır. Bu kuşlar yalnızca geniş, etkisinde bırakan kelime dağarcığı oluşturmalarıyla tanınmıyor, hem de öteki tüm papağan türlerine rakip olan muhteşem ses netliğiyle de ünlüler.

4. Quaker Papağanı

Keşiş muhabbet kuşları olarak da tanınan bir kuştur. Büyüleyici kişiliği ve konuşma kabiliyeti ile oldukca sevilen bir canlıdır. İyi bir eğitimden geçerse konuşmayı kolay şekilde öğrenebilir.

(*6*)5. Kakadu Papağanı

En iyi konuşan papağan eşeysel sıralamasında kakadu papağanları da var. Kakadular, Avustralya’ya özgü olsa da dünyaca ünlüdür. Bu kuşların eğitimi birazcık zor olsa da bir süre sonrasında konuşmayı öğrenmeleri muhtemeldir. Eğitim süresince sabırlı olmak önemlidir.

6. Eklektus Papağanı

Eklektus papağanı canlı renkleri ve hoş sesi ile bir adım öne çıkar. Kuvvetli konuşma kabiliyetleri bulunan bir kuştur. Sahiplerini kolay şekilde yansılamak ederler. Averaj otuz senelik bir yaşam süresi bulunur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir