1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

5 Maddede Bakımı Kolay Evcil Kuşlar

5 Maddede Bakımı Kolay Evcil Kuşlar
0

Kuş beslemek isteyenler, bakımı kolay evcil kuşlar sorgulaması yapıyor. Genel olarak kuş dostlarımızın bakımı, öteki birçok evcil hayvana oranla oldukca daha pratiktir. Gene de bazı kuşlara bakmak pek de zamanımızı almaz ve yorucu değildir. İşte o evcil kuş cinsleri…

Bakımı Kolay Evcil Kuşlar

Bakımı Kolay Evcil Kuşlar

Esasen bakım gerektirmeyen kuş diye bir şey olmasa da bazı evcil kuşların bakımı nispeten kolaydır. Bu kuş cinsleri genel anlamda daha minik boyutludur. Büyük kuşlara nazaran daha azca dağınıklık yaparlar. Bununla beraber minik muhafaza alanlarına gerekseme duyarlar. Bu da temizlik için daha azca bir alan ve vakit gerektirir. Bakımı kolay evcil kuşlar şu şekilde sıralanır:

1. Güvercin

Güvercinler, sahipleri ile etkileşim kurmaktan memnun olan canlılardır. Buna karşın günün büyük bir çoğunluğunda kendi başlarına eğlenmeyi başarırlar ve bunu da oldukca severler. Orta boy kuş olmalarından dolayı temizlik ve bakım mevzusunda oldukca zahmet gerektirmezler. Bu kuşlarda D vitamini eksikliğini önlemek amacıyla besleyici kuş yemleri tüketimi ehemmiyet arz eder. Bununla beraber kafes haricinde da muhakkak vakit geçirmeliler.

2. Hint Bülbülü

Bakımı kolay evcil kuşlar içinde yer edinen Hint Bülbülleri, sempatik görünümleri ve hoş sesleri ile malum kuşlardır. Geniş bir kafese ve sürü arkadaşlarına haiz oldukları sürece oldukca mutlular. Bu kuş eşeysel, insanoğlu yerine öteki Hint Bülbülleri ile sosyalleşmeyi yeğler.

3. Kanarya

İspinoz ailesinden gelen kanarya, kuş severlerin popüler evcil hayvanlarından biridir. Aralarından seçim yapılabilecek pek oldukca değişik kanarya türü vardır. Hepsinin ortak özelliği ise görkemli bir ötüş kabiliyetidir. Bu kuşların sıhhatli kalabilmeleri için kaliteli kanarya yemi tüketmeleri oldukca mühim olan bir mevzudur.

(*5*)4. Muhabbet Kuşu

Bakımı kolay evcil kuşlar söz mevzusu olduğunda bu listede elbet muhabbet kuşu da yer alır. Oldukca zahmetli olmaması ve eğitime açık bir kuş olması sebebi ile bir çok insanoğlunun favori evcil hayvanıdır. Sahipleriyle kuvvetli bağlar oluşturmayı seven muhabbet kuşları, kuş oyuncakları ile oynamayı oldukca severler. Geniş bir muhabbet kuşu kafesi, onların refah içinde yaşamalarını mümkün kılar. Papağanlara oranla ortalığı oldukca fazla dağıtmazlar. Bu yüzden de sık olarak kafes temizliği gerektirmezler.

5. Sultan Papağanı

Öteki birçok papağana nazaran bakımı en kolay olan kuşlardan biridir. Eğitime süratli cevap verir ve insanlarla iletişimde kalmaktan hoşlanır. Büyük papağan türleri benzer biçimde oldukca fazla talepkâr bir kuş değildir. Oyuncaklarla dolu olan bir kafes, bu kuş için kafi olacaktır. Sıhhatli yaşam sürmeleri adına vitamin ve mineral yönünden yoğun olan papağan yemleri tüketmeleri gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir