1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma ve Tedavisi – 1


0

Muhabbet kuşlarında Yağlanma

Karaciğer yağlanması zararı dokunan mı niçin? Muhabbet kuşlarında karaciğer yağlanması tedavisi için ne yapmak gerekir?

Muhabbet kuşları kafes içinde beslenen ve hareket etmeyen, uçamayan kuşlardır. Hareket azlığı sebebi ile aşırı kiloluluk muhabbet kuşlarında kronik olarak görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık tüm muhabbet kuşlarında görüldüğü için yağlı karaciğer sendromu adı verilmiştir. Evde beslenilen muhabbet kuşları için her türlü yiyecekler verildiği için düzensiz ve yanlış beslenme hat safhadadır.

(*1*)
Muhabbet Kuşlarında Yağlanma

Bilhassa yağlı yiyecekler ve kuş yemi olarak verilen yanlış gıdalar sebebi ile muhabbet kuşlarında karaciğer yağlanması görülür. Karaciğeri yağlanan muhabbet kuşlarında karaciğer enzimlerinin ve hormonlarının salgılanması yetersiz hale gelir. Karaciğer fonksiyonları bozulmuş olduğu için muhabbet kuşunun vücudu  değişik emareler gösterir. Tedavi edilmediği süre muhabbet kuşlarının ölümüne neden olan karaciğer yağlanması değişik emareler göstererek kendini belli eder.

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma emareleri Karaciğer yağlanması meydana ulaştığında karaciğerde gelişme meydana gelir. Kuşlar kabarık tüylü canlılar olduğundan büyüyen karaciğer dışarıdan anlaşılması imkansız. Bundan dolayı muhabbet kuşlarının hareketleri  ve vücut yapısı dikkatle incelenmelidir. Karaciğer yağlanması meydana gelen muhabbet kuşu durgun bir vücut haline haiz olur. Hareketsiz kalan ve durgunlaşan  muhabbet kuşlarında uyuşuk vücut hali ortaya çıkar. Gözleri devamlı  kapalı olan muhabbet kuşları devamlı oldukları yerde uyku moduna geçer.

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma Karaciğer yağlanması olan muhabbet kuşlarında meydana gelen bir öteki emare de karın boşluğunda biriken sıvıdır. Karın boşluğunda sıvı birikmesi sonucunda muhabbet kuşlarının karın boşlukları şişer. karın boşluğunu ellediğinizde burada sıvı birikmesi bulunduğunu anlayacağınız şeklinde dışarıdan bakıldığında da muhabbet kuşlarının karın boşluğu kısmı oldukça şişkin görünür.
Muhabbet kuşlarında karaciğer yağlanmasının emarelerinden biri de solunum problemleri oluşmasıdır. Karaciğeri yağlanan muhabbet kuşu solunuz düzensizliği yaşar ve süratli süratli nefes alış verişi görülür. Kısa mesafe uçuşlarında nefes düzensizliğinden meydana gelen uzun soluklu süratli nefes alış verişi ve kalp atışı görülür.

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma Düzelmezse Ne Olur?

Yağlanma ilk olarak karın bölgesinde adım atar. Sonrasında kanat içleri (omuz bölgesi) ve zaman içinde tüm vücuda yayılabilir. Yumurtlama döneminde dişi muhabbet kuşları, yumurtlamadan ortalama 1 ay öncesinden itibaren uçamazlar. Bunun sebebi karın bölgesi ve kanat altlarındaki (omuz bölgesi) yağlanmadan doğar.Tüm vücudunda yağlanma olan kuşlar, dışarıdan bakıldığında şişman bir görünüme haizdir. Bu durumlarda, kuşların tüy altlarında sarı bir cilt görünür. Bunun sebebi, ince olan tüy altı derisinin şeffafa yakın bir renkte olmasıdır. Düzgüsel şartlarda kuşların et rengi, tüy altı deri rengi ile aynıdır. Sadece kuşlar yağlandıklarında, sarı renk olan yağ tabakası, şeffafa yakın olan cilt renginide sarartır. Bu aşamadan sonrasında eğer yağlanma devam ederse, karın bölgesi yada kanat köklerindeki yağ tabakaları büyüyerek tümör halini alabilir. Tümör oluştuğunda ise cerrahi müdahale ile alınması gerekir. Cerrahi müdahaleye gerek kalmadan, kuşların yağlanmasına müdahale etmek gerekir. Ek olarak artan yağlanmakaraciğeri de etkileyerek ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma Karaciğer yağlanması sonucunda muhabbet kuşlarında  depresif ruh hali oldukça yaygın görülen bir emaredir. Depresyon hali sebebi ile  muhabbet kuşları devamlı yuvasına çekilir ve dışarı çıkmak istemez.  Bu durumun temel sebebi karaciğerin görevlerini yerine getirememesi ve solunuz yetersizliği sebebi ile hareket azlığı oluşmasıdır.
Muhabbet kuşlarında karaciğer yağlanması görüldüğünde oluşan belirtilerden biri de kusma görülmesidir. Karaciğerin salgılaması ihtiyaç duyulan enzimlerin salgılanmaması ve hormonların düzensiz olması sebebi ile kuşların kursaklarında beklettikleri gıdalar kusulur. Kusma nadiren görülen bir karaciğer yağlanması emaresidir.

Muhabbet Kuşlarında Yağlanma Karaciğer yağlanması tedavisi

Yağlanmayı önlemek için bilinmesi ihtiyaç duyulan ilk kaide, yağlanmanın, enerji ihtiyacından daha çok beslenmek yada beslenmeden daha azca enerji harcamak bulunduğunu bilmektir. Muhabbet kuşları oldukça hareketli, neredeyse hiperaktif kuşlardır. Sadece kafes ortamında birçok muhabbet kuşu daha sakin bir yaşam geçirir. Muhabbet kuşlarının yaşam alanlarını, rahat hareket edebilecekleri geniş kafeslerden oluşturmak ve kafes içine enerji harcayabilecekleri oyuncaklar yerleştirmek, bu oyuncaklar ile oynamaya teşvik etmek yağlanmayı önlemenin ve sıhhatli, enerjik kuşlar yetiştirmenin ilk kuralıdır.

Muhabbet kuşlarında yağlanma üreme döneminde başladıysa duruma müdahale edilmez. Kuşlarınızın üreme döneminde olup olmadıklarını idrak etmek için,“Muhabbet Kuşu Üretimi” konumuzu inceleyebilirsiniz. Sadece üreme periyodu haricinde gerçekleşen yağlanmaya müdahale etmek gerekir. Yağlanmayı engellemek için uygulanacak egzersizler, yağlanma oluştuktan sonrasında da devam etmelidir. Ek olarak ek olarak yağlı muhabbet kuşlarına rejim uygulamak ve beslenme alışkanlıklarını değişiklik yapmak gerekir. Eğer mama veriyorsanız, (üreme periyodu haricinde) mama vermeyin. Yem olarak, muhabbet kuşu yemleri içinde yağ oranı en düşük olan darı, yağlı kuşlar için ana yiyecek olmalıdır. Darı haricinde başka tohum vermeyin. İçme sularına da, 100 ml (ideal suluk) için 5-6 damla elma sirkesi ilave edin ve suları günlük tazeleyin. Elma sirkesi metabolizmayı hızlandırarak, kuşların süratli şekilde yağ yakmasını elde edecektir.


Muhabbet Kuşlarında Yağlanma görüldüğünde tedavi yöntemi hastalığa sebep olan etkenlere bağlı olarak yapılır. Labaratuvar testleri sonucunda karaciğer yağlanmasına yol açan etkenler içinde AST, TG, Kolesterol, Safra değerleri incelenerek tedavi yöntemi geliştirilir. Kan tahlilleri ile meydana getirilen labaratuvar testleri karaciğer yağanmasının sebeplerini tam olarak ortaya çıkarır.
Eğer beslenme kaynaklı ve yetersiz düzensiz beslenmeden dolayı karaciğer yağlanması meydana gelmiş ise tertipli beslenme ve doğru gıdalar ile beslenme sağlanarak karaciğer yağlanması tedavi edilir.
Karaciğer yağlanması yalnız hareketsizlikten kaynaklı ise muhabbet kuşu kafesinden çıkarılmalı ve boş bir oda da hareket etmesi için bırakılmalıdır. Bu sayede hareket oranı artacak olan muhabbet kuşu bir süre sonrasında yağlanma sorunundan kurtulmuş olur.

Örnek Kafes Düzeni

Eğer aşırı kiloluluk kaynaklı bir karaciğer yağlanması var ise  kuşlar için geliştirilmiş olan hususi pelet zayıflama şekilleri ile muhabbet kuşu zayıflatılır. Bu sayede muhabbet kuşu karaciğer yağlanmasından kurtulabilir.
Karaciğer yağlanması karaciğer büyümesinden dolayı meydan agelmiş ise veteriner hekim hekimin vereceği ilaçları su içine karışmasını sağlayarak muhabbet kuşuna vermeniz gerekir. Bu şekilde muhabbet kuşunuzu tedavi ederek karaciğer yağlanması sorunundan kurtarmış olmuş olursunuz.

Muhabbet Kuşu Çiftleşme Sesi Konumuzu Gördün mü ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir