1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Kabarma Nedenleri ve Önemleri

Muhabbet Kuşu Kabarma Nedenleri ve Önemleri
0

Muhabbet Kuşu Kabarma
Muhabbet Kuşu Kabarma

Muhabbet kuşlarında belli dönemlerde kabarmalar olabilmektedir. Muhabbet kuşu kabarma oluşması için birçok niçin olabilir. Bu kabarma iyi yönden olabildiği şeklinde hastalık şeklinde bazı durumlarda da çoğunlukla görülmektedir. Muhabbet kuşunun devamlı nezaret altında tutularak kabarmanın niçin kaynaklanmış olabileceği ve iyi mi tedavi uygulanması gerektiği araştırılmalıdır. Bu şeklinde durumlarda veteriner hekim hekime danışarak ona nazaran hareket edilmesinde yarar vardır.

Muhabbet Kuşunda Kabarma Niçin Olur?

Muhabbet Kuşunda Kabarma Niçin Olur?
 1. Muhabbet kuşu kabarmasının pek oldukca sebebi olmaktadır. Bunlardan ilki uyku halidir. Muhabbet kuşları uyudukları vakit başlarını eğerek kabarık bir halde uyurlar. Bu onların oldukça sıhhatli bulunduğunu göstermektedir.
 2. Öteki bir kabarma durumu ise üşüdükleri zamanlardır. Muhabbet kuşlarının üşüdüğünü tüylerinin kabardığından anlayabilirsiniz. Ortam sıcaklığını dikkate aldığınızda üşüyüp üşümediğini fark edebilirsiniz.
 3. Muhabbet kuşlarının kabarması için öteki sebeplerden biri de karşı cinse yapmış olduğu kur olabilir. Karşı cins muhabbet kuşunu gören yada sesini duyan muhabbet kuşları kendisini belli etmek ve dikkat çekmek için tüylerini kabartacaktır. Bu durum korkulacak bir durum değildir ve muhabbet kuşunun oldukça sıhhatli bulunduğunu göstermektedir.
 4. Muhabbet kuşu kabarma sebeplerinden biri de hastalanmaları durumudur. Muhabbet kuşları hastalanılmış olduğu vakit bunu kabararak belli ederler. Bu şeklinde durumlarda muhabbet kuşunun gözlemlenerek hasta olup olmadığı denetim edilmeli ve lüzumlu göründüğünde veterinerden yardım alınarak tedaviye başlanmalıdır. Muhabbet kuşları duyarlı canlılar olduğundan çoğunlukla hastalanırlar. Bunun için lüzumlu vitamin takviyelerinin yapılması gerekir.
 5. Muhabbet kuşları sinirlendiği durumlarda tüylerini kabartarak sinirini karşı tarafa belli etmek isterler. Bilhassa öteki muhabbet kuşu ile uyum sağlayamaz ve kavga ederlerse kabarma durumu kaçınılmaz olmaktadır.
 6. Mevsimsel durumlara bağlı olarak bazı mevsim değişimlerinde birçok canlı çeşitli özellikler göstermektedir. Bunlardan biri de kabarmadır. Bu şeklinde dönemlerde muhabbet kuşları daha içine kapanık bir hal alarak tüylerini kabartırlar. Bu geçici bir durum olduğundan hastalık olarak algılanmamalıdır.
 7. Muhabbet kuşları stres aldıkları kaldıkları yada korktukları dönemlerde kabarma gösterebileceklerdir. Stresli durumlar muhabbet kuşları için devamlı negatif netice verir. Bunun için muhabbet kuşları için rahat bir ortam oluşturulması muhabbet kuşu sağlığı için oldukça önemlidir.

Muhabbet Kuşu Kabarması Iyi mi Önlenir?

Muhabbet Kusu Kabarma
Muhabbet Kuşu Kabarması Iyi mi Önlenir?

Muhabbet kuşlarının kabarması gözle görülebilir bir durumdur. Muhabbet kuşu kabarma durumunun olmaması için ve bunu önlemek için bazı yöntemlerin uygulanması gerekir. Bunlardan ilki bulunulan ortamın sıcaklığının ve uygunluğunun denetim edilmesidir. Oldukca soğuk ortamlar muhabbet kuşlarının kabarmasına niçin olabilecektir.

Muhabbet kuşunun bulunmuş olduğu ortamın hastalığa sebebiyet vermeyecek şekilde temiz olduğundan güvenli olunmalıdır. Hastalık kabarmanın baş sebeplerinden olduğundan muhabbet kuşunun hasta olmaması için lüzumlu gıda takviyeleri verilerek bağışıklık sistemleri güçlendirilmelidir.

Muhabbet kuşları konuşmayı ve hareketi oldukca severler. Onlarla sık sık konuşmak ve onu konuşturmaya çalışmak stresi azaltacağından kabarmayı önlemede büyük seviyede destek olacaktır. Muhabbet kuşlarının ceyeranda kalmamasına dikkat edilmelidir. Ceyeranın insanoğlu üstünde negatif tesiri olduğu şeklinde öteki canlılar üstünde de negatif tesiri vardır.

Muhabbet kuşlarının yanlarında eşlerinin olmaması sıkılmalarına niçin olabilecektir. Bu duruda kabarma meydana gelebilecektir. Bunun önlenmesi için muhabbet kuşuna anlaşabileceği eş almak, hem tüylerinin dökülmesini engelleyecek hem de daha neşeli olmasını elde edecektir.

Muhabbet kuşu kabarma durma sebeplerinden biri de ishal olması durumudur. Muhabbet kuşları ishal oldukları vakit içlerine kapanarak kabarma olacaktır. İshal olma durumunda lüzumlu ilaç içtiği suya damlatılarak iyileşmesi sağlanmalıdır. İlaca karşın muhabbet kuşunda iyileşme meydana gelmiyorsa veterinere götürülerek tedavisine o şekilde devam edilmelidir.

Muhabbet kuşları duyarlı ve narin olduklarından onlara oldukca dikkatli bakmak gerekir. Muhabbet kuşu kabarma durumu yada başka bir durum gözle görüldüğünde lüzumlu tedbir geç kalınmadan alınmalıdır.

Muhabbet kuşu sıhhatli beslenme yazımızı inceleyerek. Muhabbet kuşunuzun ishal ve sağlıksız olmasını önleyebilirsiniz. Yazımızı incelemek için Buraya Tıklamanız Kafi : Muhabbet Kuşu Sıhhatli Beslenme

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir