1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi

Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi
0

Bu yazımızda muhabbet kuşlarında sıkça rastlanan ishal konusunu ele alacağız. Elimizden geldiğince muhabbet kuşlarında ishal sebepleri ve tedavisini anlatmaya başlamış olalım.

Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşları minik, renkli ve sempatik hareketleriyle vatanımızda en fazlaca beslenen evcil hayvanlar içinde ilk üçte içeriyor. Bakımlarının kolay, masrafsız ve eğitilebilir olması fazlaca fazla beslenmelerinin sebeplerinden bir tek birkaçı.

Muhabbet kuşlarının bakımı kolay ve masrafsız olsa da onlarla ailemizden biriymiş şeklinde olmalı. Tüm hastalık durumlarında sağlığına ulaşması için elimizden geleni yapmalıyız.

Muhabbet Kuşlarında İshal Tedavisi

İshal problemi muhabbet kuşlarında en sık görülen problemlerden biridir. Her hayvanda olduğu şeklinde muhabbet kuşlarında da ishal sebebi kim bilir ve tedavi edilmezse kuşumuz da büyük problemlere yol açabilir hatta ölümüne sebep olabilir.

Muhabbet Kuşu İshal Sebepleri

Muhabbet kuşları fazlaca sık ishal olabilmektedir ve bu ishal olmasının birçok sebebi vardır. Muhabbet kuşlarında ishalin sebeplerinden bir kaçını aşağıdaki şeklinde sıralayabiliriz.

 • Yanlış besleme (Kuşa aşırı derecede meyve sebze verilmesi şeklinde.)
 • Hava değişikliği
 • Kirli su
 • Bayat yem
 • Aşırı stres ve ruhsal durum
 • Soğuk algınlığı şeklinde hastalıkları
 • Enterekok, stafilokok, streptekok şeklinde bakteri türleri
 • Böbrek hastalıkları
 • Zehirlenme (Kanlı ishal görülür ve fazlaca tehlikelidir.)
 • Sindirim sisteminde bulunabilecek tümörler

Muhabbet Kuşunuzun İshal Bulunduğunu Iyi mi Anlarsınız?

Muhabbet kuşu ishal olan kişilerin bu durumu fark etmesi fazlaca kolaydır. Ilk olarak ishal olan muhabbet kuşunun dışkısı normalde nazaran aşırı cıvık şekilde olur.

Sıcak hava ortamlarında kafeste bulunan dışkı süratli bir halde kuruyacağından kuşunuzun ishal bulunduğunu dışkıya bakarak anlayamaya bilirsiniz.

En güzel yöntem kuşumuzun anüs bölgesindeki tüylere bakmaktır. İshal olan bir kuşta bu bölgedeki tüylere devamlı dışkı yapışır. Eğer kuşunuzun anüs bölgesindeki tüyler kirli ve dışkı bulaşmışsa kuşunuz ishaldir.

Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi

Muhabbet kuşumuz ishalse ve onu tedavi etmek istiyorsak ilk olarak ishalin sebebini anlamalıyız. Şimdi adım adım ishal olan bir muhabbet kuşu için ne yapmamız gerek bakalım.

1. Adım

İlk adım olarak muhabbet kuşumuzun yemini ve suyunu değiştirelim ve günlük olarak taze su ve yem vermeye dikkat edelim.

2. Adım

Kuşumuzun kafesine ikinci bir suluk takalım ve bu suluğu doldurduktan sonrasında içine 3 damla elma sirkesi damlatalım. Elma sirkesi bu mevzuda hakkaten fazlaca iyi bir tedavi edicidir.

3. Adım

Muhabbet kuşumuza fazlaca azca oranda patates yada pirinç haşlayıp minik parçalara ayırıp yedirebiliriz.

4. Adım

Ev içinde kuşunuzu strese sokacak herhangi bir durum var ise onu ortadan kaldırmaya çalışalım ve fazlaca fazla yalnız bırakmayalım.

5. Adım

Kuşumuzu evin içinde esen bölgelere bırakmayalım (kuşlar için ölümcül olabilir). Muhabbet kuşlarımız için 22-23 aşama oda sıcaklığı idealdir.

6. Adım

Bir süre süresince meyve ve sulu sebzeleri vermeyi keselim.

7. Adım

Tüm bu tarz şeyleri yaptıktan sonrasında kuşumuzu güzel bir halde gözlemleyelim. Muhabbet kuşumuz da ishal problemi devam ediyorsa yada artış var ise kesinlikle veteriner hekim hekime başvuralım. Ek olarak ishali kanlıysa baştaki hiçbir adımı uygulamadan direkt veteriner hekim hekime başvuralım.

Muhabbet Kuşlarında İshal (Netice)

Netice olarak başta da belirttiğim şeklinde muhabbet kuşlarında ishal problemi fazlaca sık görülmekte ve birçok sebepten meydana gelebilmektedir. Eğer hafifçe ilerleyen bir ishal problemi ise bahsettiğim adımları yaparak kuşumuzu rahat bir halde sağlığına kavuşturabiliriz. Fakat ileri derecede ki hastalık durumlarından meydana gelen ishallerde kesinlikle kuşunuzu uzman bir veteriner hekim hekime götürmelisiniz.

Sizlere elimizden geldiğince muhabbet kuşlarında ishal sebepleri ve tedavisini anlatmaya çalıştık. Kıymetli yorumlarınız biz için fazlaca mühim sağlıcakla kalınca 🙂

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir