1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalıkları – Aspergilloz

Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalıkları – Aspergilloz
0

Muhabbet kuşlarında mantar hastalığı en sık karşılaştığımız sorunlardan birisidir. Her ne kadar bakım ve besleme koşulları iyi olduğunda muhabbet kuşları mantar enfeksiyonlarına karşı dirençli olsa da; bağışıklık sistemini düşürücü faktörler, stres, fena bakım koşulları ve hijyen eksikliği şeklinde nedenlere bağlı olarak mantar enfeksiyonları yaygın olarak görülmektedir. Genel bir değerlendirme yaptığımızda muhabbet kuşlarındaki mantar enfeksiyonlarının bir çok fena hava koşulları ile alakalıdır ve hafife alınmaması ihtiyaç duyulan bir mevzudur. Muhabbet kuşlarında mantarların niçin olduğu oldukca sayıda enfeksiyon durumu olsa da; aspergilloz, kandidiyaz, kriptokokoz, rhodotoruliasis yada mukormikoz en sık karşılaştığımız mantar hastalıklarıdır. Bu konumuzda en yaygın olarak karşımıza çıkan aspergilloz hastalığından bahsedeceğiz.

Muhabbet Kuşlarında Aspergilloz

Muhabbet kuşlarında açık ara en yaygın gördüğümüz mantar enfeksiyonu aspergillozdur. Hastalığa yol açan etken Aspergillus fumigatus‘tur. Aspergilloz öteki evcil hayvanlara ve insanlara bulaşmamasına karşın muhabbet kuşlarında kronik enfeksiyonlara yol açan ve başlıca solunum sistemini etkileyen bir enfeksiyondur. Bilhassa bakım ve besleme koşullarının fena olduğu ve yetersiz beslenmiş olan kuşlarda daha yaygın olarak görülür. Hastalık tedavi edilebilir fakat çoğu zaman oldukca geç kalındığı için maalesef evcil muhabbet kuşlarında ciddi bir ölüm sebebi olarak hale üst sıralarda bulunuyor.

Muhabbet Kuşlarında Mantar (Aspergilloz) Sebepleri

Hastalığın ana sebebi Aspergilloz mantarlarıdır. Bu mantarlar naturel olarak birçok ortamda ve kuşlarda bulunur. Çoğu zaman sıhhatli muhabbet kuşlarında herhangi bir emare yada hastalığa niçin olmaz. Fakat çeşitli nedenler ile kuşun bağışıklığı zayıflarsa, strese girerse emareler ve hastalık ortaya çıkabilir. Muhabbet kuşlarında mantar hastalıklarını tetikleyen başlıca durumlar şunlardır:

 • Zayıflamış bağışıklık sistemi
 • Aşısı kalabalık kafesler ve ortamlar
 • Beslenme düzensizliği ve yetersiz besleme
 • Fena hava şartları ve yetersiz havalandırma
 • Solunum sistemini etkileyen toksinler
 • Aşırı yüksek yada oldukca düşük rutubet oranları
 • Öteki bazı enfeksiyonlar
 • Hijyen eksikliği ve kirli ortamlar

Muhabbet Kuşlarında Mantar (Aspergilloz) Emareleri

Aspergilloz, muhabbet kuşlarında başlıca solunum sistemini etkilemektedir. Çoğu zaman hava keseleri ve akciğerlerde yavaş yavaş ilerleyen kronik bir mantar hastalığıdır. Hastalık öncelikli olarak iştahta azalma, hafifçe kilo kaybı, enerji seviyesinde azalma ve daha azca hareket etme şeklinde emareler gösterir. Fakat bu emareleri saptamak yada idrak etmek ilk etapta oldukça güçtür. Hastalık ilerlediğinde solunum sistemi ile ilgili emareler daha şiddetli şekilde ortaya çıkmaya adım atar. Ağız açık şekilde soluma, hırıltılı solunum, halsizlik, tüylerde kabarma ve hareketsizlik gördüğümüz emareler arasındadır. Solunum sıkıntısı muhabbet kuşlarında acil bir durumdur ve ani ölümlere sebebiyet verebilir.

Aspergilloz enfeksiyonu çoğu zaman kronik seyirli bir enfeksiyon olarak karşımıza çıksa da, ender olarak akut durumlar görülebilir. Akut enfeksiyonlar çoğu zaman genç ve bağışıklığı ciddi anlamda düşmüş olan muhabbet kuşlarında görülmektedir. Hastalığın bu formunda da yukarıda saydığımız emareleri görebiliriz fakat emareler oldukca daha süratli ilerler ve birkaç gün içinde ölüm ile sonuçlanabilir.

Bu mantar hastalığı genel olarak bir solunum yolu hastalığı olmasına karşın kan dolaşımı aracılığı ile öteki organ ve dokuları da etkileyebilmektedir. Bu yüzden solunum sistemi emareleri haricinde ishal, titreme, koordinasyon bozukluğu şeklinde emarelerde görülebilir.

Muhabbet Kuşlarında Mantar (Aspergilloz) Tedavisi

Muhabbet kuşlarında görülen aspergilloz problemi tedavi edilebilir. Başarı şansı hastalığın sertliği, muhabbet kuşunun genel durumu ve yaşı şeklinde faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Hastalıkta tedavi antifungal ilaçlar ve destekleyici tedavi şeklinde ilerler. Mantar önleyici ilaçlar aspergilloza karşı ilk tedavi şeklidir ve bu ilaçlardan itrakonazol muhtemelen en yaygın olarak kullanılan mantar önleyici ilaçtır. Bu ilaç ağızdan verilir ve kuşlarda kullanım için nispeten güvenlidir. Başka bir mantar önleyici olan amfoterisin B, daha şiddetli olan enfeksiyonlarda aspergilloz için birincil tedavi olarak kullanılmaktadır. Fakat uzun süre kullanıldığında toksisiteye niçin olduğu ve böbreklere zarar verdiği bilinmektedir.

Ciddi olgularda cerrahi müdahale gerekebilir. Aspergillus, solunum yollarında yada vücudun öteki doku ve organlarında granülomlar (iltihaplı ufak kitleler) oluşturabilir. Trakeada doğrusu nefes brusunde bir granülom oluşursa, bu durum akciğerlere hava akışını engelleyebilir. Bu şekilde bir durumda, kitlenin çıkarılabilmesi için hayvana anestezi verilmesi ve hava akışının sağlanması gerekebilir. Baytar hekimler çoğu zaman kuşun nefes alabilmesi için bir hava kesesi kanülü yerleştirir.

Muhabbet Kuşlarında Mantar

Muhabbet kuşlarında mantar hastalığı denildiğinde ilk olarak birçok kişinin aklına deri ve vücudun dış kısımlarını kaplayan lezyonlu mantar hastalıkları geliyor olsa da; aspergilloz bizim oldukca daha yaygın ve sık olarak karşılaştığımız mantar hastalığıdır. Bilhassa solunum yolu ile ilgili sorun çeken muhabbet kuşlarında ne olursa olsun bu mesele göz önünde bulundurulmalı ve aspergilloz teşhisi konursa zaman kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir