1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Evcil Kuşlarda Agresif Davranışlar Nasıl Yok Edilir?

Evcil Kuşlarda Agresif Davranışlar Nasıl Yok Edilir?
0

Evcil kuşlarda agresif davranışlar meydana gelebilir. Ilk olarak bilmelisiniz ki, fena evcil kuş yoktur. Korkan evcil kuşlar ve ele alınmaktan kaçınmak isteyen kuşlar vardır. Bu duruma yol açan ise genel olarak kuşların duygusal sorunlarıdır. Kuşunuz agresif davranışlar sergilemeye başladıysa, hem sizin için hem de kuşunuz için zorlayıcı bir süreç başlamış anlamına gelir. Peki, kuşlarda saldırganlık ile iyi mi başa çıkabilirsiniz?

Evcil Kuşlarda Agresif Davranışlar Niçin Olur?

Evcil Kuşlarda Agresif Davranışlar

Evcil kuşlarda saldırgan davranışların en yaygın sebepleri korku ve travmatik deneyimlerdir. Bunlar, kuşların insanlarla etkileşim halindeyken agresif davranışlar göstermelerine sebebiyet verebilir. Kuşunuz ısırabilir ya da saldırgan olabilir. Gene de kuşların psikolojisinin birçok şeyden etkilenebileceğini söyleyebiliriz. Evcil kuşlarda agresif davranışlar şu faktörlerden kaynaklanabilir:

 • Yavruluk döneminde elle beslenmeyen evcil kuş dostlarımızda korku, sık olarak kendini gösterir.
 • Sosyalleşme eksikliği, bir kuşun öteki kuşlardan, insanlardan ve yeni deneyimlerden korkmasına neden olur.
 • Bazı kuşlar, sahipleri öteki insanlarla yada hayvanlarla etkileşime girmiş olduğu süre imrenir.
 • Yaşlı bir kuş sahiplendiyseniz, kuşunuz bundan önceki sahibi tarafınca fena işlem görmüş olabilir ya da dikkatsizlik edilmiş olabilir.
 • Kuş kafesi yada kuş yemliği benzer biçimde kuşların sahiplendiği malzemelerin paylaşılmaya başlanması da evcil kuşlarda agresif davranışlar yaratabilir.
 • Stresli ve zihinsel uyarımdan yoksun kuşlar da saldırganlaşabilir.

Evcil Kuşlarda Agresif Davranışlar Nasıl Geçer?

Evcil Kuşlarda Agresif Davranışlar

Evcil kuşlarda agresif davranışlar önlenebilir. Bunun için aşağıdaki uygulamalara odaklanabilirsiniz:

1. Kafesi Etkisiz Bir Yere Alın

Kuşun kafesinin yansız bir alanda yer alması, hayvanın bölgesel saldırganlığını önleyebilir. Bundan dolayı aşırı gürültülü olmayan, rüzgâr ve güneşten etkilenmeyen bir yere kafesi koyabilirsiniz.

2. İletişimi Zorlaştırmayın

Kuşunuz parmaklarınıza doğru atılırsa, korkup ansızın geri çekilmeyin. Süratli bir halde hareket etmeniz, kuşun daha oldukca gerilmiş ve endişeli hissetmesine niçin olabilir. Teması zorlamaya çabalamayın ve sakin hareketlerde bulunun. Adım atmayı ve ikramları kabul etmeyi kuşa bırakın.

3. Çubuk Eğitimini Deneyin

Evcil kuşlarda agresif davranışlar, çubuk eğitimi ile de önlenebilir. Bir kuşu tüneğe ya da çubuğa çıkmak amacıyla eğitmek, hem de sopa eğitimi olarak da isimlendirilir. İdare edilemeyen bir kuşu eğitmek için en etkili yollardan biridir. Korkan ya da geçmişte travma yaşayan bir kuşun bu hareketi zorluk çekmeden kabul etmesi kolay olur.

4. Kuşunuza Bağırmayın

Sesinizi yükselterek konuşmanız, kuşunuzun yanlış bir şey yaptığını anlamasını sağlamaz. Sizden büyük bir tepki aldığını gören kuş, fena davranışını pekiştirmeye devam eder. O nedenle, her ne olursa olsun kuşunuza bağırmamalı ve saldırgan davranışından dolayı onu cezalandırmamalısınız.

5. Kuş Ödüllerinden Yararlanın

Evcil kuşlarda agresif davranışlar, ödüllendirici eylemlerle de yok edilebilir. Sempatik kuşunuza kuş krakerleri sunabilir, yatıştırıcı bir ses tonu ile ona yaklaşabilirsiniz. İkramlar ve övgüler kullanmak, evcil kuşun sizinle kontakt kurmaya istekli olmasına yardımcıdır. Bu durum, disiplinden oldukca daha etkilidir. Kuşunuz ile iletişiminiz daha pozitif bir deneyimle sonuçlanırsa, muhtemelen hayvanınız daha rahat olacak ve sakinleşecektir.

6. Itimat Oluşturun

Kuşlar için yeniden ve tutarlılık, iyi bir eğitim için gereklidir. Başarıyı garantilemek amacıyla günde minimum bir kez kuşla ilgilenmelisiniz. Bir kuşun size güvenmesinin süre alacağını unutmamalısınız. Dolayısıyla her gün kuşla ilgilenerek, onun itimatını kazanmaya çalışabilirsiniz.

7. Kuşunuzu Yormayın

Eğitim ve egzersiz benzer biçimde seansları on beş dakikadan fazla tutmamalısınız. Kuş dostlarımız duyarlı ve parlak zeka canlılardır. Ruh sağlıklarının korunması ve stres yaşamamaları için birazcık eğlenmeye de zaman ayırmaları lazımdır.

8. Veterinerden Yardım Alın

Evcil kuşlarda agresif davranışlar devam ediyor ise yapmanız ihtiyaç duyulan şey ustalaşmış yardım almaktır. Bu yüzden de bir veterinere danışarak, size yol göstermesini isteyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir