1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Kanaryaların Özellikleri Nelerdir?

Kanaryaların Özellikleri Nelerdir?
0

Kanaryaların özellikleri, yeni bir kanarya beslemeyi düşünenler tarafınca merak ediliyor. Küçük ve sempatik gövdeleri ile evde beslemek için en fazlaca tercih edilen kuş türlerinden önde gelen kanaryaların özellikleri pek fazlaca şahıs tarafınca araştırılıyor. Kanarya bakımına dair çeşitli detaylar, kanarya sahiplenmeyi düşünen kişiler tarafınca merak ediliyor. Bu yazımızda kanaryalarla ilgili bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Kanaryaların Özellikleri

Kanarya Ötmeyi Neden Bırakır?

Kanaryaların kökeni Kanarya Adaları’na kadar uzanır. Küçük boyutlu kuş türlerindendir. Küçük vücutları çoğu zaman sarı renkli parlak tüyler ile kaplıdır. Bazı kanaryaların tüylerinin değişik renklerde olması da mümkündür. Görünüşleri pek fazlaca şahıs tarafınca beğenilir. Sesleri de görünüşleri benzer biçimde kişileri etkileyecek kadar güzeldir.

Naturel yaşam ortamlarında sürü halinde hayatlarını sürdürürler. Bakım ve beslenme koşullarına gore değişmekle birlikte ortalama 10 yıl ömürleri vardır. Etrafta olup bitenlere karşı dikkatli ve duyarlı canlılardır.

Hareketli yapıları ve güzel sesleri ile çevrelerinde bulunan kişileri mutlu ederler ve enerji verirler. Bir yıl içinde tüy dökme, çiftleşme ve dinlenme benzer biçimde değişik dönemlerden geçerler. Kuluçka döneminde yalnızca dişi kanaryalar değil, adam kanaryalar da kuluçkaya yatar. Adam kanarya hem de yuvayı ve ailesini de korur. Ayaklarındaki pulların kalınlığına gore yaşları ile ilgili tahmin yapılabilir. Kanaryalar, zekaları ile eğitilebilen kuşlar arasındadır. Bu da kanaryaların özellikleri içinde dikkat çeker.

Çeşitli durumlarda kanaryaların hastalanması mümkündür. Bu durumlar da fizyolojik bazı değişimler ile anlaşılabilir. Mesela; iştah kaybı, hareketsizlik, gözde akıntı ve normale gore daha azca ötme bir hastalığa işaret edebilir.

Kanarya Bakımı Iyi mi Olmalı?

Kanaryaların özellikleri hakkında data almak isteyenler, bu sempatik kuşların bakım ihtiyacı hakkında da araştırma yaparlar. Kanaryaların daha uzun ve sıhhatli bir yaşam sürmeleri için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı detaylar vardır.

Kanarya bakımında ilk dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan detay kafesin boyutudur. Kanaryaların boyutu ortalama 16 santimetre benzer biçimde minik bir boyut olmasına karşın uçmayı fazlaca seven canlılar oldukları unutulmamalıdır. Bu yüzden rahatça uçabilecekleri geniş bir kafes tercih edilmesi gerekir. Kafes içine kanaryalar için uygun olan tünek, yemlik ve suluk eklenmelidir. Kanaryalar için banyo da oldukça önemlidir. Rahatça banyo yapabilmeleri için kafes içinde kuş banyosu da bulunmalıdır.

Kanarya bakımında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir öteki nokta ise hijyendir. Hijyen eksikliğine bağlı olarak çeşitli hastalıkların görülme riski daha yüksek olacaktır. Bu riski en aza indirmek için kanaryaların kafesi tertipli olarak temizlenmelidir.

Kuş banyosu, yemlik ve suluk benzer biçimde kanaryaların devamlı kullandığı eşyaların temizliğine de itina gösterilmelidir. Kuş banyosuna her gün temiz su konulmalıdır. Yemlik ve suluktaki besinlerin ve içeceğin de her gün tazelenmesi ve temiz olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Kanarya kafesinin konumu oda sıcaklığında (25 aşama) ve ışık alan bir alanda olmalıdır. Sadece direkt güneş ışığına maruz kalan bir yer tercih edilmemelidir.

Kanaryanın özellikleri söz mevzusu olduğunda beslenme de mühim bir detaydır. Kanaryalara kaliteli kuş yemleri sunulmalıdır. Beslenmesinde çeşitlilik yaratmak adına sebze ve meyveler ile kuş krakerleri de ona muhakkak verilmelidir.

Kanarya bakımında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan son nokta ise kanaryaların bir yıl içinde yaşadıkları tüy dökme, dinlenme ve çiftleşme periyodu şeklinde yaşadıkları periyotlardır. Yazın başından güz ortasına kadar devam eden tüy dökme döneminde kanaryaların tüy dökmesinde artış yaşanır. Bu yüzden bu zamanda kanaryaların yaşam ortamının temizliğine fazladan itina gösterilmelidir.

Dinlenme periyodu ise kanaryaların tüylerinin tekrardan çıkmış olduğu ve neşelendikleri dönemdir. Bu dönem de kışın sonuna kadar devam eder. Kanaryaların çiftleşme periyodu ocak ayından haziran ayına kadar devam eden uzun bir süreyi kapsar. Bu süreçte kanaryaların yuva yapabilecekleri sakin bir ortama ihtiyacı vardır. Sonrasında 15 günlük bir kuluçka zamanı yaşanır.

Kanarya bakımında kanaryanın yaşam ortamı, beslenmesi ve yıl içinde yaşanmış olan periyotlara dikkat edilmiş olduğu sürece bu kuşların uzun ve sıhhatli bir yaşam sürmesi oldukça kolaydır. Kanaryaların özellikleri ve bakımı ile ilgili detaylar bu şekilde.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir