1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Macaw Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Macaw Papağanı Özellikleri ve Bakımı
0

Macaw papağanı, büyük gagası, parlak tüyleri ve uzun kuyruğu ile dikkat çeken bir kuş türüdür. Bu egzotik görünümlü kuş, devletimizde ve dünya genelinde ünlüdür. Sıhhatli ve etken kalmak için geniş bir alana gereksinim duyar.

Macaw Papağanı Kökeni

Macaw Papağanı

Macaw’lar büyük, renkli ve dikkat çekici kuşlardır. Cenup ABD’ya özgüdür. On beşinci yüzyılda Kristof Kolomb’un seyahat kayıtlarından bu tür papağanların varlığı öğrenildi. Macaw’lar tek bir tür olmamakla birlikte çeşitli alt türlere ayrılırlar. ABD papağanı olarak da bilinirler. ABD papağanı türlerinin bir çok çekince altındadır. Birkaçının nesli neredeyse kati olarak tükenmiş durumdadır. Azalan sayıları, ormansızlaşma ve yasa dışı avlanmanın sonucudur.

Macaw Papağanı Mizacı

Keyifli ve etken olan Macaw’lar, coşkulu kişilikleri ile bilinirler. Uygun beslenme, zihinsel aktivite, çevresel zenginleştirme ve bol miktarda alan yardımıyla şefkatli, sadık ve uyumlu bir kuş olur. İyi koşullarda bakılırsa ve tüm gereksinimleri karşılanırsa 30-50 yıl kadar yaşayabilirler.

Büyülükleri ve kişilikleri bu kuşları sıkıntılı evcil hayvanlar haline getirebilmektedir. Tertipli olarak ilgilenilmeyen, sıkça çevresel değişikliklere maruz kalan ve zihinsel aktivitelerden yoksun olan Macaw kuşlar agresif, bölgesel ve problemli davranışlar geliştiren bir hayvan olabilirler.

Bu parlak zeka kuşların doğumdan itibaren eğitilmesi, sosyalleşmesi ve geniş alanlarda tutulması oldukça önemlidir. İyi bir eğitim alan papağan, feryat atma davranışı geliştirmez, elle beslemeye alışır ve çeşitli kelimeler söylemeyi öğrenebilir. Kuşunuz ile yakınlık geliştirerek, onun ruh halini de teşvik edebilirsiniz.

Macaw Papağanı Konuşur Mu?

Macaw’lar konuşma kabiliyetine haiz kuşlardır. İyi bir eğitim ile bu kuşlar öykünmek yapmayı, bazı kelimeleri ve şarkıları söylemeyi öğrenebilirler. Sadece eğitim sürecinde sabırlı olmalısınız. Parlak zeka bir kuş olduğundan eğitime süratli cevap verecektir.

Macaw Papağanı Kafesi Iyi mi Olmalı?

Macaw’lar geniş bir alana gerekseme duyarlar. Boyutları büyük olduğundan kafesleri de geniş ebatlı olmalıdır. Büyük bir papağan kafesi satın alarak, kuşunuzun yaşam alanından memnun olmasını sağlayabilirsiniz.

Macaw Papağanı Ne Yer?

Macaw papağanları da öteki tüm kuşlar benzer biçimde kaliteli beslenmeye gereksinim duyar. Vitaminler ve mineraller yönünden tam ve dengeli olan papağan yemleri tüketmeleri önemlidir. Bu sayede sıhhatli ve uzun ömürlü olabileceklerdir. Bununla birlikte kuşun, devamlı temiz ve tatlı suya erişimi bulunmalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir