1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Kuşların Tüy Dökme Mevsimi Ne Zaman?

Kuşların Tüy Dökme Mevsimi Ne Zaman?
0

Kuşların tüy dökme mevsimi ne vakit merak ediliyor. Bilhassa de yeni kuş sahipleri bunu çoğunlukla araştırıyor. Dünya üstünde binlerce değişik kuş türü vardır. Bu kuş türleri çeşitli özellikleri ile birbirinden ayrılır. Kuş türlerinin birbirinden değişik özellikleri olduğu şeklinde bazı ortak özellikleri de mevcuttur. Kuşlar için ortak özellik olarak kabul edilebilecek noktalardan biri tüy dökme sorunudur.

Kuşların tüy dökmesi oldukça olağan bir şeydir. Kuşlar senenin belli zamanlarında tüy dökme süreci yaşar ve bu zamanda belirgin bir tüy dökülmesi olur. Bu dönem değişik kuş türleri içinde değişim izah edebilir. Kuşların tüy dökmesi düzgüsel şartlarda olağan karşılanmasına karşın bu duruma bazı hastalıklar da sebep olabilir. Bu sebeple tüy dökülmesinin iyi mi gerçekleştiğine dikkat edilmesi önemlidir.

Kuşların Tüy Dökme Mevsimi Ne Vakit? Hangi Dönem?

Kuşların Tüy Dökme Mevsimi Ne Zaman

Kuşların tüy dökme mevsimi ne vakit? Kuşlarda senenin belli zamanlarında tüy değişimi olur. Bu değişiklik çoğu zaman ısı seviyelerinde değişikliklerin meydana gelmeye başladığı mevsim geçişlerinde yaşanır. Kuş türlerinin bazılarında tüy değişimi bir kere olurken bazı kuş tüylerinde ise iki kere olur. Yazın sıcak günlerine dayanabilmek adına vücutta sıkı bir halde bulunan tüylerin dökülmesi tüy değişimlerine örnek olarak verilebilir.

Kuşların tüy dökme mevsimi esnasında çeşitli besinlere olan gereksinimleri artar. Bunun sebebi tüylerin yenilenmesi sebebiyle birçok bileşene gerekseme duyulmasıdır. Bu yüzden tüy dökme mevsimi esnasında kuşların sıhhatli bir halde ve yeteri kadar beslendiğinden güvenli olunmalıdır. Bu sayede tüy dökme problemi en iyi şekilde atlatılabilir. Kuşların tüy dökme süreci çoğu zaman 10 ila 15 gün sürer. Kaliteli kuş yemleri ile beslenme yardımıyla yeni tüyler daha sıhhatli olacaktır.

Kuşlarda Sağlıksız Tüy Dökme

Kuşların tüy dökme mevsimi ne vakit açıkladık. Şimdi de kuşlarda sağlıksız tüy dökme durumundan söz edelim. Kuşların tüy dökme mevsimi haricinde çeşitli sebeplerle tüy dökmesi de mümkündür. Bu durum birçok sebep ile gerçekleşebilir. Çeşitli hastalıkların yan tesiri olarak tüy dökülmesi meydana gelebilir. Ruhsal durumlar da tüy dökülmesine sebep olan etkenlerdir.

Bunun haricinde kuşların alışık oldukları yaşam ortamının değiştirilmesi, kuş kafesi içine yeni bir kuş eklenmesi, kafesin gürültülü bir konumda bulunması, kuş kafesinden kuşun alışık olduğu öteki bir kuşun ayrılması, aşırı ışık ve kuşun bağ kurduğu sahibinin değişmesi şeklinde durumlar da kuşların duygu durumunu negatif etkileyerek sağlıksız tüy dökülmesine sebep olabilir. Kuşların tüy dökme mevsimi ne vakit sorusunun yanıtı ve öteki mühim detaylar bu şekilde.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir