1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarının Tırnak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Muhabbet Kuşlarının Tırnak Bakımı Nasıl Olmalıdır?
0

Muhabbet kuşları diğeri tüm evcil hayvanlar benzer halde spesifik bakım rutinlerine gerekseme duyar. Bu bakım rutinlerinden biri de tırnakların kısaltılmasıdır. Muhabbet kuşu tırnak kesimi, lüzumlu olmasıyla beraber dikkat gerektiren bir süreçtir. Muhabbet kuşu tırnak uzunluğu idealden fazla olduğunda tırnakların yamulması söz mevzusu olabilir ve bu durum kuşların hareketlerinin kısıtlanmasına, zarar görmelerine ve ağrı yaşamalarına yol açabilir. Dolayısıyla kuşların tırnak kesiminin tırnaklarının uzama seyrine gore, bir çok süre 4-8 haftalık süreçlerde tekrarlanması önemlidir. Bu yazımızda muhabbet kuşlarının tırnak bakımı hakkında yararlı bilgiler bulabilirsiniz.

tüneyen muhabbet kuşu

Muhabbet Kuşlarının Tırnakları Niçin Kesilmelidir?

Kuşların tırnakları tertipli olarak kesilmelidir. Bu gereksinimin temel sebebi tırnakların yaşam süresince uzamaya devam etmesidir. Muhabbet kuşlarının tırnakları tertipli olarak kesilmediği takdirde uzar, uzadıkça dönmesi ve kuşların ayaklarına doğru batması mümkündür. Tırnaklardaki bu değişim kuşların ciddi bir ağrı ve acı hissetmesine yol açabileceği benzer halde tırnakların evindeki çeşitli eşyalara takılması ve yaralanmaların meydana gelmesi ihtimaller içindedir. Tırnakların dip kısımlarında kan damarları ve sinirler olduğundan bu bölgelerin zarar görmesi hâlinde muhabbet kuşlarının tırnaklarında kanama görülebilir.

Tüm bu nedenlerle muhabbet kuşlarının tırnaklarının ne kadar sürede uzadığı gözlemlenmeli, tırnakları ideal uzunluğa vardığında tertipli olarak kesilmelidir. Muhabbet kuşunuzun tırnağını keserken dikkat edilmesi gereksinim duyulan en önemli unsur kan damarları ve sinirler bakımından zengin olan tırnak dibi bölgesinin kesilmemesidir.

Muhabbet Kuşunuzun Tırnak Kesimi İçin Doğru Araçlar ve Malzemeler

Erken dönemden itibaren alışkanlık kazanmaları hâlinde muhabbet kuşlarının tırnakları daha kolay kesilebilmekle birlikte bu bakım rutinini gerçekleştirirken belli başlı araç ve malzemelere gerekseme duyulduğu ifade edilebilir.

Küçük bir havlu: Kuşların en sakin olduğu süreçlerde gerçekleştirilmesi tavsiye edilen tırnak kesimi esnasında kuşlar çok çok fazla sıkılmadan küçük bir havlu yardımıyla tutulmamalıdır. Aşırı hareketli ve agresif kuşlar bakım esnasında hem kendilerine hem de insanlara zarar verebileceği için dikkatli bir halde sabitlenmelidir.

Tırnak makası: Muhabbet kuşunun tırnağını kesmek için lüzumlu temel malzemelerden biri de tırnak makasıdır. Tırnak makası ile kuşların tırnağı kesilirken, ışığa tutulduğunda tırnağın iç kısmında görülen opak bölgeye dokunulmaması önemlidir. Bu bölgenin kesilmesi tırnak kanamasına yol açabilir. Tırnak kanaması durdurulmadığı takdire muhabbet kuşunun sağlığı zarar görebilir. Her ihtimale karşı, ihtimaller içinde bir kanama durumunda süratli müdahalede bulunabilmek adına bir miktar bebek pudrası yakınlarda bulundurulmalıdır.

Muhabbet kuşlarının tırnaklarını kesmeyi ilk kez deneyenlerin yanlarında bir destek olması önerilir. Destek kişinin kuşu dikkatli bir halde tutmasıyla tırnak kesiminin daha sorunsuz tamamlanması mümkün olabilir.

yeşilli sarılı mavili muhabbet kuşları

Adım Adım Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi: İpuçları ve Tavsiyeler

Muhabbet kuşunun tırnağını kesmek sıkıntılı bir sürece dönüşebilir, bilhassa kuşlar bu bakım sürecine alışkın değillerse kuşunuzun tırnağını kesmek ister istemez zorlaşacaktır. Yalnız doğru adımlar atarak süre içinde, aşırı hareketli ve agresif kuşların dahi tırnakları sorunsuzca kesilebilir.

“Muhabbet kuşunuzun tırnağını iyi mi kesebilirsiniz?” sorusuna adım adım şu yanıtlar verilebilir:

İlk adım muhabbet kuşunun güvenli bir halde tutulmasıdır. Azca ilkin de anlatılmış olduğu benzer halde bu süreçte küçük bir havlu kullanılabilir. Temiz havlu ile muhabbet kuşunun gövdesi nazik bir tek hareket etmesine izin vermeyecek şekilde tutulmalıdır. Bu esnada kanatların zarar görmediğinden güvenilir olunmalıdır. Kuşlar tutulduklarında beklenmedik sesler çıkarabilir bir tek bu durum daima onların canlarının yandığının bir göstergesi olmayabilir. Hareketlerinin kısıtlanması tüm canlılar benzer halde muhabbet kuşunuzun da konforunu azaltacaktır. Kuş bağırdığında onunla konuşarak sakinleşmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Ilk olarak muhabbet kuşunuzun güvende olduğundan güvenilir olmalısınız. Ondan sonrasında tırnaklarını kesmek için harekete geçebilirsiniz. Tırnaklarını kesmeden ilkin tırnakları besleyen damarların konumunu saptamalısınız. Tırnak kesimi esnasında bu alana dokunmamanız önemli. Bölgeyi belirlemek için tırnakları incelemeli ve yalnızca tırnakların saydam kısmını kesmelisiniz. Kesmemeniz gereksinim duyulan kısmı keserseniz bebek pudrasını kullanarak kanamayı durdurmanız gerekir. Kanama durmadığı takdirde süre kaybetmeden veteriner hekim doktor hekimlere ulaşmalısınız.

“Muhabbet kuşunuzun tırnağı iyi mi kesilir?” sorusunun öncelikli yanıtları yukarıdaki bilgilerle sınırlıdır. Yalnız bakım sürecinin sonrası da oldukça önemlidir. Tırnak kesimi tamamlanınca kuşunuzu nazikçe özgür bırakmalısınız. Kısa bir süre sonrasında stresinin azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

Muhabbet kuşu beslemenin de birçok değişik sorumlulukla birlikte geldiği söylenebilir. Tırnak kesimi bu sorumluluklardan yalnızca biri. Siz de kuşunuzun gereksinimlerini doğru zamanda ve doğru şekilde karşılayarak onların daha mutlu ve konforlu bir yaşantı sürmesini sağlayabilirsiniz. Muhabbet kuşları için bakım ürünlerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir