1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Kuşlar İçin Zehirli Olan Bitkiler

Kuşlar İçin Zehirli Olan Bitkiler
0

Kuşlar için zehirli olan bitkiler, evcil kuş sahipleri tarafınca bilinmelidir. Birçok ev bitkisi esasen kuşlar için zararı olan olabilmektedir. Sindirim sorunları, kuşunuzun zehirli bir şeyler yediğinin en belirgin işaretidir ve zehirlenme durumu, kuşunuzun yaşamını yitirmesine yol açabilir.

Kuşunuzun zehirli bir şeyler tükettiğini düşünüyorsanız onu en kısa sürede bir veterinere götürmenizde yarar var. Evcil dostunuzun güvende olabilmesi için tedbir almak son aşama önemlidir. Bundan dolayı kuşlar için zehirli olan bitkiler hakkında informasyon sahibi olmalısınız.

Kuşlar İçin Zehirli Olan Bitkiler Nedir?

Kuşlar İçin Zehirli Olan Bitkiler

Kuşların tüketmemesi ihtiyaç duyulan ve onlar için zehirli olan bitkiler şu şekilde sıralanabilir:

1. Nergis Zambağı

Nergis zambağı hoş görünen ve bakımı kolay olan bitkilerden biridir. Evde nergis zambağı yetiştirmek keyifli olabilir. Fakat bu nebat kuşların sağlığını riske atar. Nergis zambağının yutulması, kusma, ishal, anoreksi ve aşırı tükürük şeklinde semptomlara niçin olabilir.

2. Nergis

En popüler çiçeklerden olan nergis, evcil kuşlar için sorun yaratabilir. Bu çiçekler yutulan miktara bağlı şekilde son aşama toksik ve hatta ölümcül olabilen likorin bileşeni barındırır. Bu yüzden kuş başta olmak suretiyle evcil hayvan yaşayan evler için tavsiye edilmemektedir.

3. Çobanpüskülü

Kuşlar için zehirli olan bitkiler içinde çobanpüskülü de yer ediniyor. Ev için mükemmel bir dekorasyon unsuru olan çobanpüskülünün yaprakları ve meyveleri kuş dostlarımız için zararlıdır. Bu bitkinin meyveleri kuşlar için leziz bir atıştırmalık şeklinde görüneceğinden evcil dostunuz bu tarz şeyleri yemeye çalışabilir. Bu biçim bir durumda kuşunuzun sağlığı riske girecektir. Ek olarak ona atıştırmalık olarak kuş krakerleri sunabilirsiniz.

4. Sarmaşık

Kuşlar için zehirli olan bitkiler sıralamasında sarmaşık da var. Yemyeşil görünümü ile sarmaşık, birçok evde popüler bir dekorasyondur. Herhangi bir odaya güzel bir vurgu katsa da bu nebat de kuşlar için güvensizdir. Evinizi paylaşan her türlü evcil canlı için sarmaşık son aşama zehirlidir. Bu bitkinin yutulması kuşlarda ishal ve karın ağrısı yapabilmektedir.

5. Zambak

Çiçekler söz mevzusu olduğunda zambaklar da çoğunlukla tercih edilmektedir. Hoş bir görüntü sunan zambak, evinizin dekorasyonu için ideal bir seçim olsa da eğer ki kuş besliyorsanız zambaktan kaçınmalısınız. Zambak, bir kuşun ağzında tahrişe, aşırı tükürük salgılanmasına ve mide problemlerine niçin olabilir.

6. Ökseotu

Ökseotu, kuşlar için ölümcül olabilir. Bu bitkinin tüm bölümleri kuşlarda ishal, kusma, halsizlik, depresyon ve iştahsızlık şeklinde semptomlara neden olur. Aşırı tüketimi ise kuşunuzun yaşama veda etmesine bile sebebiyet verebilir.

7. Gündüzsefası

Bu güzel çiçeğe bakmak bir çok insanı mutlu eder. Görünümü de oldukça hoştur. Fakat evde kuş şeklinde evcil hayvanlar besliyorsanız; gündüzsefası tercih etmemeniz icap ettiğini hatırlatırız. Kimyasal maddeler içeren bu nebat, kuşunuzun sağlığını ciddi anlamda etkileyebilir.

8. Yonca

Yonca da kuşlar için zehirli olan bitkiler sıralamasında yer ediniyor. Bu bitkinin talih getirileceğine inanılır. Sadece kedi, köpek, hamster, kuş, tavşan şeklinde canlıların olduğu evler için önerilmemektedir. Yoncanın kuşlar ve öteki evcil hayvanlar tarafınca yutulması, sindirim problemleri başta olmak suretiyle titreme ve aşırı tükürük salgılaması şeklinde problemlere sebep olur.

Sempatik kuşunuzun sıhhatli beslenmesi için ona kaliteli kuş yemleri sunmayı dikkatsizlik etmemelisiniz!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir