1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Kuş Sahiplenmenin Avantajları Nelerdir?

Kuş Sahiplenmenin Avantajları Nelerdir?
0

Kuş sahiplenmenin avantajları, bir çok insan tarafınca merak edilir. Eğer bir kuş sahiplenmeyi düşünüyorsanız; bu deneyimin size sunmuş olacağı yararları öğrenmek isteyebilirsiniz. İşte, kuş sahiplenmenin yararları!

Kuş Sahiplenmenin Avantajları

Kuş Sahiplenmenin Avantajları Nelerdir?

İlk kere kuş sahiplenecekseniz, kuş sahiplenmenin avantajları ilginizi çekebilir:

1. Uzun Ömürlüler

Birçok evcil kuş, öteki evcil hayvanlar ile karşılaştırıldığında daha uzun ömürlüdür. Bu da evcil kuşunuzun size daha uzun seneler süresince arkadaşlık edeceği anlamına gelir. Mesela, Afrika Gri Papağanı 40-60 yıl kadar yaşar. Muhabbet kuşları ise 18 yıl kadar yaşayabilirler. Sadece kaliteli kuş yemi tüketmeleri ve iyi koşullarda bakılmaları oldukça önemlidir.

2. Yüksek Zekâ

Kuşlar son aşama akıllı canlılar. Sabırlı olursanız, kuşunuza oldukça sayıda numara öğretebilir ve hatta konuşmasını sağlayabilirsiniz. Bazı türler kapı zili, otomobil kornası şeklinde cansız nesnelerden gelen sesleri tekrarlamak için kendilerini eğitebilirler. Şarkılar söyleme ve konuşma kabiliyeti ile öne çıkan bu canlılar, sahipleri ile keyifli zamanlar geçirebilirler.

Kuşları akıllı icra eden bir tek sesleri öykünmek etme ve kelimeleri öğrenme kabiliyeti değildir. Bazı araştırmalara bakılırsa çeşitli papağan cinsleri, karmaşık toplumsal detayları anlayabilir ve aynada kendini tanıyabilir.

3. Minimum Bakım Gereksinimleri

Kuş sahiplenmenin avantajları söz mevzusu olduğunda minimum bakım gereksinimleri de sahiplerin hoşuna gider. Kuş kafesi, yemler, kuş krakerleri, kuş oyuncakları, kafes eşyaları şeklinde temel gereksinimler haricinde kuşların pek fazla ihtiyacı bulunmaz.

Kuşlar, naturel olarak hijyenik canlılardır. En iyi şekilde görünmelerini sağlamak adına her gün tüyleri ile ilgilenirler. Kuşunuza yardım etmek adına ara sıra tırnaklarını kesmeniz ve temel bakım gereksinimlerini tedarik etmeniz kafi olacaktır. Kuş banyoluğu sunduğunuz taktirde kuşunuz kendi kendine yıkanacaktır.

4. Oldukca Sevecen

Kuşların mesafeli evcil hayvanlar bulunduğunu düşünebilirsiniz. Şu sebeple yırtıcı doğada gördüğünüz kuşlar pek sevecen değildir. Yabani bir kuş, bir tehdit algıladığı süre hızlıca kaçar. Uygun sosyalleşme ve eğitimle birlikte herhangi bir kuş, bir kedi ya da köpek kadar şefkatli olabilir.

5. Beslemesi Ekonomik

Kuş sahiplenmenin avantajları sıralamasında ekonomiklik de öne çıkar. Öteki evcil hayvanlarla karşılaştırdığımızda fazla yiyecek yemezler. En büyük kuş türleri bile günlük olarak yalnızca azca oranda yiyecek yer. Genel olarak kuşların gereksinimleri azdır ve bu gereksinimleri temin etmesi son aşama ekonomiktir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir