1. Anasayfa
 2. Haberler

EKODOSD’tan sürücülere “bukalemunlar” için duyarlılık çağrısı

EKODOSD’tan sürücülere “bukalemunlar” için duyarlılık çağrısı
0

Aydın’ın Kuşadası ilçesi Kirazlı yolunda yoğun olarak görülen bukalemunların, araçlar tarafınca ezilmemesi için duyarlılık çağrısı meydana getiren EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü; “Onlar sizin kadar süratli değil. Gelin bukalemunların yaşamını şansa bırakmayalım” dedi.

Naturel güzellikleri ile birçok yaban hayatına ev sahipliği meydana getiren Aydın’da, her yıl birçok yaban hayvanı vasıta çarpması sonucu yaşamını kaybederken, Ekosistemi Koruma ve Tabiat Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, vasıta sürücülerine “duyarlılık” çağrısında bulunmuş oldu.

Su içmek yada beslenmek amacıyla yoldan karşıya geçmeye çalışan yaban hayvanlarının ölmemesi için vasıta sürücülerinin daha dikkatli olmalarını talep eden Sürücü; “Gelin yaban hayvanlarının yaşamını şansa bırakmayalım” dedi.

Yaban hayatında yaşayan hayvanlardan olan bukalemunların da yavaş hareket ettiklerine dikkat çeken Sürücü, bukalemunların sürüngenler içinde en yavaş hareket eden canlılar bulunduğunu belirterek “Yaz günlerinde yoldan karşıdan karşıya geçmeye çalışan bazı hayvanların hızı fazlaca yavaştır. Bunlardan birisi de Chamaeleo chamaeleon türü bukalemunlar, sürüngenler içinde en yavaş hareket eden canlılardır. Renk değiştirmesi ve fazlaca yavaş hareket etmeleri sebebiyle, çoğu zaman su içmek için asfalttan karşıya geçerken vasıta sürücüleri tarafınca fark edilmediklerinden ezilerek ölmektedirler. Bir çok vasıta sürücüsü bir bukalemunu ezdiğinin bilincinde bile değildir. Bilhassa süratli bir halde renk değiştirmesi ve ortamın rengine uyum sağlaması ile malum bukalemunlar, bu işlevini düşmanlarından korunmak amacıyla yapar. Sadece asfalt yolda yapmış olduğu bu işlevin kendisine hiçbir yararı olmamaktadır. Kurtulabilmeleri şansa ya da vasıta sürücüsünün dikkatine bağlıdır. Oldukça ağır yürüdüğünden eğer iki tekerlek içinde kalmış ise yaşamı kurtulduğundan şanslıdır. Gelin bukalemunların yaşamını şansa bırakmayalım, sıcak yaz günlerinde vasıta kullanırken daha dikkatli olalım” dedi.

Bukalemunların bilhassa Kuşadası ilçesi Kirazlı yolu Damlacık Deresi süresince yoğun olarak görüldüğünü belirten Sürücü; “Besinlerini çoğu zaman minik böceklerin oluşturduğu, tamamen zehirsiz olan bukalemunlar Türkiye’de kuzeyde İzmir’den güneye doğru Ege sahilleri ile tüm Akdeniz sahil bölgesinde yayılmıştır. Gözlerinin teleskop şeklinde ve her gözün aynı anda değişik bölgelere bakabilmesi, ortasının delik olması, tek göz kapağının bulunması, dillerinin çoğu zaman vücutlarından uzun, silindir şeklinde, yapışkan ve fazlaca hareketli, içte bir kılıf içine çekilebilmesi bukalemunların öteki özellikleridir. İnsanlarla karşılaştıklarında ağzını açarak güçlü ses çıkarmaları ve vücudunu şişirmesi kendisini koruyabilmesi için gerçekleştirdiği mühim davranış şeklidir. Bu sayede düşmanlarını korkutarak av olmaktan korunur” şeklinde konuştu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir