1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Kanaryanın Ötmesi İçin Ne Yapılmalı?

Kanaryanın Ötmesi İçin Ne Yapılmalı?
0

Kanaryanın ötmesi için ne yapılmalı sorusu, kanarya besleyenlerin sık olarak sordurulmuş olduğu sorulardan biri. Kanaryalar, güzel görünümleriyle bilinmiş olduğu kadar bununla birlikte hoş ötme sesleriyle de bir adım öne çıkar. Her insanın gününü aydınlatacak kadar çok büyük sesler çıkaran bu kuşlar, kimi süre ötmeyi bırakırlar. Peki, ötmeyen kanarya için neler yapılabilir?

Kanaryanın Ötmesi İçin Yapılması Gerekenler Nedir?

Kanaryanın Ötmesi İçin Ne Yapılmalı?

Kanaryanın ötmesi için ne yapılmalı bilmelisiniz. Kanaryanızın eskisi şeklinde ötmesini sağlamak adına yapabileceğiniz bazı şeyler var. Unutulmaması ihtiyaç duyulan ilk şey, öteki canlılar şeklinde bir kanaryanın da ilgiye ve iyi bakıma ihtiyacı olduğudur.

Kanarya yemi en mühim noktalardan biridir. Kanaryanın beslenmesi sıhhat durumu üstünde mühim sonuçlar elde edecektir. Yalnızca ötmesini değil, bununla birlikte tüy sağlığını ve averaj yaşam süresini de pozitif yönde anlamda etkileyecektir.

Bunlara ek olarak; kuşunuzun ferah ve konforlu bir yaşam alanı olmalıdır. Bunun için uygun boyutlarda bir kanarya kafesi edinmeniz son aşama mühim. Ek olarak kanarya kafesini haftada minimum iki kez temizlemeniz lazım.

Kanaryanın ötmesi için ne yapılmalı diyorsanız; şu detaylara da dikkat etmeniz gerekiyor:

 • Temiz su: Su yaşamak için gereklidir. Bundan dolayı, ona her gün taze su vermelisiniz.
 • Çeşitli beslenme: Kuş yemi haricinde sempatik kuşunuza sebze ve meyveler de sağlamalısınız. Haftada üç kez meyve ve sebze vermek önemlidir ve kanaryanın ötüşünü canlandırmaya destek olabilir. Öteki taraftan, kuşun mutlu olması ve sıhhatli beslenmesi için kuş krakerleri sunmak da gerekir.
 • Kafes konumu: Kanaryanın ötüşünü canlandırmak için kafesin konumu fazlaca önemlidir. Kuşunuzun kafesi sakin, aşırı güneş ve rüzgâr almayan bir yerde konumlanmalıdır.

Kanaryanın Ötüşünü Etkileyen Faktörler Nedir?

Kanaryanın ötmesi için ne yapılmalı açıkladık. Şimdi de kanaryanın ötüşünü etkileyen faktörlerden söz edelim. Bunlar:

Cinsiyet

Dikkate almanız ihtiyaç duyulan ilk şey, kanaryanızın adam mi yoksa dişi mi olduğudur. İkincisinin şarkılar söylediği doğrudur, fakat şüphesiz en iyi sesler birincisine özgüdür.

Yaş

Bir kanaryaya iyi mi öteceğini öğretmesi ihtiyaç duyulan ebeveyn kuşlardır. Fakat süreç kademeli olarak ilerler. Şu demek oluyor ki kuşunuz yaş aldıkça daha iyi bir halde ötecektir. Kanaryanız fazlaca genç ise daha iyi ötmesi için birazcık zamana gereksinimi olabilir.

Kanarya Niçin Ötmeyi Bırakır?

Kanaryanın ötmesi için ne yapılmalı diyenler için bir öteki mühim husus ise kanaryanın niçin ötmeyi bıraktığının bilinmesidir. Bu nedenler:

Tüy Dökme Süreci

Kanaryalar naturel olarak çoğu zaman iki ila üç ay devam eden bir tüy dökme döneminden geçerler. Düzgüsel olan şey, bu haftalar süresince hayvanın ötme davranışı sergilememesidir. Yapılacak en iyi şey, ona daha çok ilgi göstermek, ona daha iyi bakım ve hatta daha iyi gelişmesine destek olacak bazı vitaminler sunmaktır.

Korku

Kimi zaman çevrelerinde kedi, köpek şeklinde yırtıcı hayvanların bulunduğunun farkına varırlarsa fazlaca korkabilirler. Dahası, kaçış olmadığı hissine kapılarak aşırı bir korku yaşayabilirler. Bu süreçte ise ötme eyleminden vazgeçebilirler.

Hastalıklar

Bazı hastalıklar kanarya ötüşünün durmasına yol aşabilir. Bir süredir kanaryanızdan ses çıkmıyorsa; onu bir veterinere götürmeniz ehemmiyet arz eder.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir