1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri

Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri
0

Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşları küçük ve son aşama sempatik papağan türü olmaktadırlar. Ve eğer bu kuşların bakımı doğru bir halde yapılırsa son aşama neşeli ve yaramaz olmaktadırlar. Muhabbet kuşlarının ise diğeri kuşlar benzer halde değişik ırkları bulunmaktadır. Bu yazıda jumbo ırkı muhabbet kuşlarının özellikleri ile ilgili bilgileri sizinle paylaşmaktayız. 

Hangi ırk muhabbet kuşu olursa olsun, genel özellikleri aynı olmaktadır. Örnek olarak yem rasyonları ve zevkleri genel olarak aynı olmaktadır. Ve yaşam süreleri ve yumurtlama ve çiftleşme mevsimleri aynı olmaktadır. Hatta çoğunda renk tonları ise neredeyse aynı olmaktadır. Ve yalnız desenler değişik olmaktadır. Organik ki bu albino ve lutino muhabbet kuşlarında geçerli olmamaktadır. 

Jumbo muhabbet kuşları ingilizce Exhibition Budgie olarak bilinmektedir. Bu ırk ise diğeri ırklar benzer halde değişik renk tonlarına haiz olmaktadır. Açık yeşil, gök mavisi ve sarı renkli jumbo muhabbet kuşları bulunmaktadır.  Jumbo muhabbet kuşları boyut olarak diğeri ırklardan daha büyük olmaktadırlar. Ve daha oldukça tüyleri onları diğeri ırklardan ayırt edebileceğinize niçin olmaktadır. 

Jumbo muhabbet kuşlarının alt türleri :

Genel olarak jumbo muhabbet kuşları 2 türden bulunmaktadırlar. En oldukca tercih edilen türde kafa kısmında oldukca oranda tüy bulunmaktadır. Ve bir diğeri ırk ise daha oldukca düzgüsel muhabbet kuşlarına benzemektedir. 

Jumbo muhabbet kuşu fizyolojik özellikleri :

Bu tür devletimizde en oldukca ilgi gören tür olmaktadır, ve oldukca nadiren bulunmaktadır. Kafa kısmında oldukca oranda tüyleri kafalarının büyük olmasına niçin olmaktadır. Bu kuşların boyutu genel olarak 20-25 santimetre arasındadır. Ve diğeri türler ile bir kafese koyduğunuz süre, ne kadar değişik oldukları anlaşılır. 

 

Jumbo muhabbet kuşları, insanları ve sahiplerinden gelen ilgiyi oldukca severler. Ve diğeri evcil hayvanlardaki benzer halde sahiplerini benimserler ve duygu bağları kurarlar. Ve eğer uzun süre yalnız bırakırsanız, depresyona girmeleri ihtimaller içinde olmaktadır. 

Bir çok vakit jumbo muhabbet kuşları, depres olduklarında yem tüketimleri düşer ve hatta başka hastalıklara yakalanmaları mümkün olmaktadır. Bu yüzden eğer bu kuşları için ayıracak kafi zamanınız yoksa sahiplenmeyi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. 

Jumbo muhabbet kuşları beslenmesi iyi mi olmalıdır ?

Genel olarak jumbo muhabbet kuşu sahiplerinin en merak ettikleri mevzu bu kuşların yemi ve beslenmesi olmaktadır. Muhabbet kuşları normalde standart yemler ile beslenmektedir. Ve bu yemler petshoplarda kolayca bulunmaktadır. Tavsiyemiz yem satın alırken standart ambalajlı yemler satın almanız ve tüketim evveliyatına dikkat etmenizdir. 

Muhabbet kuşu yemlerinin raf ömrü ne kadar uzun olsa bile, kaliteli ve taze yemlerin alınması daha uygun olmaktadır. Zira yemin bozulması yada küflenmesi kuşunuzun hasta olmasına ve hatta canını kaybetmesine niçin olabilir. 

Ek olarak muhabbet kuşları balı oldukca severler ve bu yüzden pet shoplarda ballı yiyecekler bu kuşlar için satılmaktadır. Ve bal jumbo kuşların gelişmesi için son aşama yararlı olmaktadır. Ve kuşun daha sağlıklı ve iri olması için etkili olmaktadır. 

 

Muhabbet kuşlarının diğeri sevdikleri gıdalardan ise kuruyemişler olmaktadır. Fakat bu yiyecekler mevzusunda dikkatli olmanız gereksinim duyulan bir kaç mevzu vardır. Kuruyemişlerin kontrollu olarak verilmesi gerekmektedir. Ve kesinlikle tuzsuz olması tavsiye edilmektedir. 

Ek olarak kuru yemişin, yağ oranı yüksek olmaktadır ve kuşunuz için ziyanı olan olmaktadır. Bu yüzden tavsiyemiz, yalnız ara sıra ödül olarak verilmesinden yana olmaktadır. Ve en sonda jumbo muhabbet kuşlarının su tüketimleri diğeri ırklardan birazcık fazla olmaktadır ve bu yüzden suluklarının sürekli dolu ve taze su olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Muhabbet kuşları bazı dönemlerde eski gagalarını düşürüp ve kısa bir sürede yenisini çıkarırlar. Fakat bu benzer halde durumlarda ne olursa olsun kuşunuzu bir veterinere götürmeniz tavsiye edilmektedir. Ve tek yapabileceğiniz iş gaganın yerinin enfeksiyon kapmaması için temizliğe öncesinden daha oldukça itina göstermenizdir. 

Jumbo muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı :

Muhabbet kuşu cinsiyet ayrımının en kolay yolu cere rengi olmaktadır. Fakat bazı zamanlarda bu yoldan tahmin doğru olmayabilir. Fakat genel olarak %90 doğru tahmin yapılır. Eğer kuşunuzun cere rengi mavi ve benzeri renkte ise, kuşunuz adamdır. 

 

Fakat eğer cere rengi şeftali pembesi yada açık kahve rengi ise büyük olasılık kuşunuz dişi olmaktadır. Fakat en iyisi bir veterinerden yardım almanızdır. Zira uzman bir kişi daha dikkatli cinsiyet ayrımı yapabilir. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir