1. Anasayfa
 2. Köpekler
Trendlerdeki Yazı

Evde Beslenilebilecek Evcil Hayvanlar

Evde Beslenilebilecek Evcil Hayvanlar
0

Evcil Hayvanlar neredeyse hayatımızın tümünde bizimle beraber yaşayan hayvanlardır. Hayatımızda belki de sık sık karşılaştığımız evcil hayvanlar insanoğlunun varoluşundan beri bizlere yaşama hissini tattıran varlıklar. Kimi zaman hareketleriyle kimi zaman da öğrenme kabiliyetleriyle bizi sürekli şaşırtmaya devam ediyorlar. Eve geldiğimizde bizi mutlu etmeye programlanmış varlıklar gibiler. Bazıları ilgiye muhtaç bazıları ise sadece sizinle oyun oynayarak sizi rahatlatmanın peşinde olabiliyorlar. Tabi bu söylediklerim 4 ayaklılar için geçerli. Balıklar, kuşlar, sürüngenlerde bazen evcil hayvanlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda sizin için Evde Beslenilebilen Evcil Hayvanlar konusuna değindik.Umarım güzel vakit geçiri ve yazımızın sonunda sizde bir evcil hayvan sahibi olursunuz..

Evcil Hayvanlar : Kediler

Öncelikle kedi alacaksanız dikkat edilmesi gereken bazı durumlardan bahsemekte fayda olduğu düşüncesindeyim. Eğer evcil hayvanlardan biri olan kedilerden alacaksanız cins olmasının bazı dezavantajları olduğunu bilmelisiniz. Çünkü genellikle saf cinse sahip kediler kalıtsal hastalıklar taşımaktadırlar. Bazı cinsler doğuştan sağır olabilir ve bazıları hastalıklara daha çabuk yakalanabilir. En güçlü kedilerin kırma kediler olduğunu unutmamakta fayda var yani.

Kediler hakkında detaylardan çok bahsetmeye luzüm görmesemde birkaç kelime yazmak istiyorum. Kediler günlük yaşamlarını uyuyarak geçirmeyi seven hayvanlardır. Tuvalet eğitimi çoğu zaman vermenize gerek olmaz. 2 aylık olduktan sonra kuma pislemeyi kendileri öğrenebilirler. Onlarla zaman geçirmenizde ayrıca önem taşımakta. Ne kadar çok zaman geçirirseniz size o kadar ısınacaklardır. Tüy dökmelerini almadan hesaba katmalısınız. Eğer Tüylerden rahatsız olacağınızı düşünüyorsanız kısa tüylü Kedilere bakmanızı tavsiye edebilirim. Kedilerin en önemli özelliklerinden biri ise Köpekler gibi dışarı çıkarma gibi bir isteklerinin olmayışıdır.  Bunları iyi düşünmenizde fayda var.

Evcil Hayvanlar : Köpekler

Köpekler insanoğlunu en sadık evcil dostları olarak bilinen varlıklardır. En çok tercih edilmek istenen fakat besleme zorluklarından dolayı uzak durulan evcil hayvanlar olarak geçerler. Yaklaşık 400 adet köpek cinsi bulunmaktadır. Size ve evinize uygun cins köpek almak çok önemlidir. Dikkat edilmesi gereken bazı usular evde çocuk veya bebek olması , köpeğin yaşı, fiziksel özellikleri, eve uygunluğu ( ses çıkarması ) gibi bir çok etken sayılabilir. O yüzden bir köpek sahiplenmeden önce iyi bir araştırma şart. Sadece tipi hoşunuza gidiyor diye köpek almak yanlış bir düşüncedir. Sonuçta karakter uyumudur köpek ile sahibi arasındaki uyum.

Köpekler hakkında detay verelim biraz. Evcil hayvanlar olarak köpek beslemek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli husus eğitimidir. Köpeğinizin iyi bir eğitim alması şarttır. Aksi halde evinizde o köşe senin bu köşe benim koşturursunuz ( Tuvalet yüzünden ). Kedilerde olduğu gibi tüyler sorun olabilir. Hergün en az 3 defa dışarı çıkarılıp gezdirilmesi gereken dostlardır köpekler bunu dikkate almalısınız. Sizin için işkenceye dönüşecekse hiç düşünmeyin derim. Köpeğinizin cinsiyet seçminide dikkatli yapmanızda fayda var size en sadık olacak cinsiyet dişilerdir. Yalnız insanlar gibi köpeklerinde dişilerinin belirli günlerde sinirli olmaları ve erkek köpekleri peşlerinden koşturmaları ünlüdür. Köpek alırken satın almak yerine sahiplenmeyide düşünmelisiniz..

Evcil Hayvanlar : Balıklar

Balıklar dinlendirici büyüsüyle insanları etkileyen evcil hayvanlardır. Bakımları cinslerine göre değişmekle beraber maliyeti tutkuyla doğru orantılı olarak gitmektedir. Eğer balık sahibi olmayı düşünüyorsanız size bir kaç tüyo verebilirim diye düşünüyorum. Öncelikle hiç beslemediyseniz küçük bir japon balığı alarak başlamanızı ve maliyetini hesaplamanızı öneririm. Eğer bir ordu balık besleme düşünceniz var ise dikkat etmeniz gereken hususlar var. Akvaryum seçimi evinize göre yapmanız veya ileriye dönük yapmanız sizin için en doğrusu olacaktır. Gün geçtikçe akvaryum büyütmek yerine yeterli bir akvaryuma balık eklemek daha mantıklıdır. Avaryumun yanı sıra hava motoru ve balıklara göre ısı ayarı yapan cihazlar almalısınız. Dekor amaçlı süslerde canlı kullanmanız balığınızın mantar riskini en aza indirecektir. Ayrıca balıklaınızın çöpünü temizleyen zincirin son halkası balıklardan bir tane edinmeniz sizin lehinize olacaktır.

Balıklar hakkında detaya inmek gerekirse insan üzerinde rahatlatıcı, düşünmeyi kolaylaştırıcı etkileri vardır. Evinizde yokken yaşabilecek bi tür değildir. Günlük yemleme haftalık veya aylık su değiştirme isteyen evcil hayvanlardır. Dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biride balıkların beraber yaşabileceği türlere uygun olarak seçilmesidir. Bazı balıklar etçil olabilir ve yanına koyacağınız balıkları av olarak görüp yiyebilirler. Paranızın heba olmasını istemiyorsanız akvaryuma balık eklerken ortalık şenlensin diye eklememenizde fayda var.

Evcil Hayvanlar : Kuşlar

Doğanın sesi en dinlendirici bazen konuşamarıyla neşelendirici evde yaşayabilen evcil hayvanları kuşlar. Kuş diyince aklına ne gelir bilmem ama çocukluğum muhabbet kuşları ile geçtiğinden dolayı çok iyi tanırım diyebilirim. Evinizde ki ses bakımından sizi yalnız hissettirmeyecek çok ilgi istemeyen varlıklardır kuşlar. Rengarenk dünyalarında seslere duyarlı olarak yaşayıp giderler. Bakımı konusunda sorun yaşatmayan bir türdür kuşlar. Tabii çok soğukta bırakıp hasta olmasını sağlamadığınız sürece. Kolay hastalanabilirler hatta insanlardan bile hastalandıklarını gözümle gördüm. Sizin enerjinizle doğru odaklı olarak sizinle ağlayıp sizinle gülebilen bir türdür.

Bakımları oldukça kolaydır. Sizden tek istedikleri yem su bir yuva ve gagaları için taş diyebilirim. Günlük olarak rahatlamasını isterseniz kafesini açarak uçmasını sağlamanız sağlığı açısından çok iyi bir hareket olacaktır. Özellikle muhabbet kuşları ilgi karşısında sizi çok şaşırtabilirler. Adından da anlaşılacağı gibi bu kuşlar ilgilinizle konuşmaya müsait bir türdür. Ne kadar çok kelime konuşacakları biraz size birazda kuşun kırma olup olmadığına bağlıdır.

Evcil Hayvanlar : Sürüngenler

Resme aldanmayın sürüngenler diyince aklıa gelebilecek bir sürü tür var tabii ki kaplumbağalar buna bir örnek. Sürüngenler dediğimizde aklıma gelen bazı türler ; kaplumbağalar, hamsterlar, fareler, yılan, timsah, bukalemun… Ve daha niceleri. Sürüngenler hakkında yaptığım araştırmalar henüz buraya yazacak kadar değil ancak kaplumbağa ve hamster beslediğimden dolayı biraz bilgim var diye düşünüyorum. iki ayrı şekilde anlatmak gerekir bunu çünkü birbirinden farklı dünyalar sahipler. Kaplumbağalar genelde su kaplumbağası evcil sayılıyor hantal hayvanlardır. Yemleri küçük kurutulmuş kurtçuklardan olur. Bakımı kolaydır yalnız evin her tarafında gezdimeyi düşünüyorsanız mantar olma riski taşıyan hayvanlardır. Mantar olduklarında iyi bir tedavi görmezler ise ölümle karşı karşıya gelmektedirler. Güneş ışığına vey sıcağa direk maruz bırakmamalısınız yok kuruyup giderler.

Hamsterlara gelecek olursak ylnız kalmasın diye bir dişi bir erkek almayı kesinlikle düşünmemenizi öneririm. Sürekli çiftleşmeye müsait hayvanlar başınız ağrıyabilir. Kafesi demir tellerden veya kazı çalışması yapamayacağı maddelerden olmalı. Birden fazla hamster bir arada yaşamamalı çünkü kavga etmeye çok müsait olurlar. Yavruladıktan sonra annenin aç kalmaması da hayati önem arz ediyor ve tabii ki yavrularına kesinlikle dokunmayın. Her iki durumdada anne oturup yavrularını yerse şaşırmayın. Anne ve baba olan hamster’ı aynı yuvada tutmayın. Aksi taktirde birbirlerini yiyerek öldürebilen varlıklar maalesef. Beslenme konusunda ise bir haftalık yemlerini önlerine koyarsanız ertesi gün yem bulamama ihtimalinizde oldukça yüksek. Bunun nedeni istiflemeyi seven hayvanlar olmaları. Yanaklarına doldurdukları yemleri sizin göremeyeceğiniz bir yere sürekli saklarlar. Her zaman kötü güncüdürler. Yuvalarını temizlerken dikkatli olursanız ne demek istediğimi anlarsınız. Şimdilik bu kadar Evcil hayvan seçerken kararsız kalırsanız yorum atın. Kendi fikirlermi seve seve söylerim hoşcakalın.

Bu Arada Hayvanların Satın Alınmasını Pek Seven ve Tavsiye Eden biri Değilimdir. Eğer Mümkünse Sahiplenmenizi Tavsiye Ediyorum. Aşağıdaki video Ne Demek İstediğimi Açıklayacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir