1. Anasayfa
 2. Köpekler

Boxer Köpek Cinsi Hakkında Her Şey

Boxer Köpek Cinsi Hakkında Her Şey
0

En sevilen köpek cinsleri içinde yer edinen Boxer Türkiye’de de hatırı sayılır bir fanatik kitlesine haiz. Vatanımızda en fazla beraber yaşanmış olan köpeklerden kabul edilen Boxer kuvvetli vücudu, güzel duyu görünüşü ve kendine özgü karakteri ile insanların kalbini çalmayı başarıyor. Ayrıca oldukça parlak zeka ve keyifli de olan Boxer cinsel köpeklere bu sebeple “köpekler dünyasının Peter Pan’ı” da deniliyor.  Tatlı ve yaramaz köpek Boxer’i daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Kökeni Almanya

Boxer köpek cinsinin kökeni Almanya.  19. Yüzyılda Bulldog, Dogue de Bordeaux ve Bull Terrier başta olmak suretiyle birçok ırkın karışımıyla bir emek verme köpeği olarak geliştirilen Boxer AKC’de de “emek verme köpekleri” grubunda sınıflandırılmıştır, sadece bugün Boxer iş köpeğinden oldukça aile köpeği olarak insanların yanı başlangıcında.

Boxer cüsseli bir köpek cinsel

Boxer her ne kadar en büyük köpek cinsleri içinde yer almasa da cüsseli bir köpek ırkıdır. Erişkin Boxer köpeklerin ağırlığı erkeklerde29-37, dişilerdeyse 25-32 kilogram arasındadır. Yükseklikleri ise erkeklerde 54-64, dişilerdeyse 53-61 santim içinde değişmiş olur.

Tüyleri kısadır

Bu kuvvetli köpeklerin tüyleri kısa, sık, düz ve daima parlaktır. Tüyleri çizgili, beyaz üstü kahverengi lekeli ya da çizgili olabilir. Boxer köpeklerde beyaz doğum oranı da yüksektir ve beyaz Boxer köpekler sağırlık, kanser şeklinde sıhhat problemlerine yatkındır. Geçmişte Boxer yetiştiricilerinin beyaz doğan yavruları doğar doğmaz öldürdükleri de ne yazık ki malum bir gerçek. Bugün hala beyaz Boxer yavrularının kimi yetiştiriciler tarafınca öldürülmüş olduğu yönünde bilgiler olsa da bu oranın gittikçe düşmüş olduğu ve yetiştiricilerin artık bir tek beyaz renkli olduğundan sıhhatli yavruları öldürme mevzusunda isteksiz olduğu belirtiliyor. Bu yavruların öldürülmesi kesinlikle kabul edilebilir değil, öldürmek yerine kısırlaştırıp iyi bir yaşam sürmelerini sağlamak doğal olarak ki en doğrusu.

Kuyrukları uzun, kulakları düşüktür

Bugün ne yazık ki Boxer köpek denilince bir çok kişinin gözünün önüne kuyruksuz ve kulaksız köpekler geliyor zira Boxer kuyruk-kulak kesimi işkencesine en oldukça maruz kalan köpek cinslerinden biri. Oysaki tıbbi gereklilikler haricinde hiçbir köpeğin ne kuyruğunu ne de kulağını kesmek kesinlikle kabul edilebilir değil. Kulak ve kuyruk kesimi şeklinde güzel duyu müdahalelerin devletimizde yasa ile de yasaklandığını ekleyelim ve lütfen bir Boxer evlat edinirseniz kulaklarını ve kuyruğunu kestirmeyin, onu organik hali ile sevin diyelim.

Boxer köpekler oldukça eğlencelidir

Boxer köpeklerin en mühim özelliği neşeli, mutlu ve keyifli olmalarıdır. Boxer karakteri mevzusunda bir çok şahıs sert olduğu yanılgısına düşer sadece aslına bakarsak bu köpekler tam birer aile köpeğidir. Zira bir Boxer çocuklarla oynamaktan keyif alır, apartman hayatına oldukça uyumludur, ailesine karşı hakkaten sonsuz sevgi doludur. Fazlaca parlak zeka olan Boxer köpekler kedilerle ve öteki köpeklerle averaj ilişkiler kurarlar. Boxer köpeklerin yavruluktan itibaren kafi sosyalleştirilmesi ileride hem çocuklarla hem de öteki köpekler ve kedilerle daha başarı göstermiş ilişkiler kurabilmesine destek verir.

Yüksek egzersiz ihtiyacı vardır

Boxer her ne kadar apartman hayatına uyumlu bir cins olsa da bilhassa apartmanda yaşayan Boxerlere tertipli egzersiz yaptırılması oldukça önemlidir. Bu ırkın egzersiz ihtiyacı yüksektir, bir tek yürütmek bu ırkın egzersiz ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalabilir, koşturulması, top oyunları ile yorulması daha etkili olur.

Boxer bakımı

Boxer bakımı kolay bir cinstir, kısa ve sık tüylerini tertipli taramak tüy bakımı için yeterlidir. Ekstrem durumlar olmadığı kısaca mesela çamura bulanmadığı sürece yıkanmaya oldukça gereksinim duymaz. Boxer köpeklerin kulak ve diş temizliklerine itina göstermek, doğru beslemek ve yukarıda da altını çizdiğimiz şeklinde tertipli ve kafi düzeyde egzersiz yapmasını sağlamak Boxer köpek bakımı için yeterlidir.

Boxer cinsel bir takım sıhhat sorununa yatkındır

Boxer ırkının en büyük dezavantajı bir takım sıhhat sorununa yatkınlık taşımasıdır. Amerikan Boxer Hayırsever Vakfı isminde kurum averaj ömrü 9-15 yıl içinde değişen Boxer ırkı ile ilgili genetik araştırmalar için ciddi paralar harcamış ve bu araştırmalar neticesinde elde etmiş oldukları en büyük başarı çoğu zaman ölümcül bir kalp hastalığı olan Boxer kardiyomiyopatisi ismiyle de anılan aritmojenik sağ ventrikül kardiyomiyopatisine yol açan genin tanımlanmış olması. Sadece kardiyomiyopati bu ırkı etkileyen tek kalp hastalığı değil, ırkta başka kalp hastalıkları da görülebiliyor.

Boxer köpekler ek olarak dejeneratif myelopati isminde bir nörolojik işlev bozukluğuna da yatkınlar. Bunların yanı sıra ırkın yatkın olduğu hastalıklar içinde cilt sorunları ve lenfoma, mast hücre tümörleri sayılabilir.

NOT: KÖPEKLERİN KUYRUK VE KULAKLARINI KESMEK BU GÜZEL CANLILARA YAPILAN BÜYÜK BİR KÖTÜLÜK, AYRICA ÜLKEMİZDE YASA İLE DE YASAKLANMIŞ BİR UYGULAMA OLDUĞU İÇİN YAZIMIZDA KULAKLARI YA DA KUYRUĞU KESİLMİŞ BOXER GÖRSELLERİ KULLANILMAMIŞTIR.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 1
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir