1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

5 Maddede Evcil Kuş Türleri

5 Maddede Evcil Kuş Türleri
0

Evcil kuş türleri, kuş sahiplenmek isteyenler tarafınca merak ediliyor. Kuşlar, dost canlısı olan evcil hayvanlardır. Agresif yada ürkek olma eğiliminden ziyade daha dostane ilişkiler kuran bir evcil canlı arıyorsanız; kuşlar iyi bir seçim olacaktır.

Evcil Kuş Türleri

Öteki birçok evcil canlıya bakılırsa bakımı nispeten kolay olan kuşlar, pek oldukça insanoğlunun ilk tercihi olur. En oldukça popüler olan evcil kuş türleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Muhabbet Kuşu

Evcil Kuş Türleri

Evcil kuş türleri sıralamasında ilk sırada muhabbet kuşlar yer ediniyor. Dünya genelinde popülariteye haiz olan bu kuşlar sempatik hareketleriyle ve hoş sesleriyle dikkat çeker. İdeal bir halde evcilleştirildiğinde ve bakımları uygun koşullarda yapıldığında bu kuşlar muhteşem derecede dost canlısı ve sevecen olabilirler.

Muhabbet kuşları, minik boyutlu olmaları, son aşama azca bakım gerektirmelerinin yanı sıra kolay eğitilmeleri sebebiyle de çoğunlukla tercih edilen kuş türlerinden biridir. Bu kuşlar ek olarak konuşmayı ve birkaç kelime söylemeyi de öğrenebilirler.

Muhabbet kuşlarının sıhhatli kalabilmesi adına gıda maddeleri bakımından varlıklı olan muhabbet kuşu yemleri ile beslenmeleri önemlidir.

2. Sultan Papağanı

Evcil Kuş Türleri

Samimi ve sevecen bir evcil kuş isteyenlere hitap eden sultan papağanı, bakımının kolay olmasından dolayı da mükemmel bir seçimdir. Evcil kuş türleri içinde yer edinen sultan papağanı esasen Avustralya’ya özgüdür. İyi bakıldıkları ve kaliteli kuş yemleri ile beslendikleri takdirde muhteşem evcil hayvanlardır.

Normalde konuşmayı öğrenemeseler de son aşama parlak zeka olduklarını söyleyebiliriz. Bir çok ıslık çalmayı, kapı zili ve telefon sesi şeklinde bazı sesleri öykünmek etmeyi öğrenebilir.

3. Kakadu Papağanı

Evcil Kuş Türleri

Evcil kuş türleri içinde bir diğeri de kakadu papağan oluyor. Dost canlısı ve sevecen hareketleriyle öne çıkan kakadu papağanlar, sahipleri ile kuvvetli bağlar kurarlar. İlgiye ve sevgiye düşkün olan bu sempatik canlılar, sosyalleşmeye gereksinim duyarlar. Bundan dolayı kakadu bakacaksanız ona yeterince süre ayırmanız ehemmiyet arz eder.

Yeteri kadar ilgi görmeyen kakadular depresyona girebilirler. Bunun sonucunda tüy yolma davranışı gerçekleştirebilirler. Kakaduların sıhhatli kalması adına kaliteli papağan yemleri ile beslenmeleri ve ideal boyutlu bir papağan kafesi içinde yaşamaları gerekir.

4. ABD Papağanı

Evcil Kuş Türleri

Tüm papağanların en büyüğü olan ABD papağanı, girişken ve dost canlısı olmasıyla da bilinir. Sahipleriyle oynamayı ve onlarla zaman geçirmeyi sever. Boyutlarından dolayı bir çok insan için bu kuşlar uygun olmayabilir. Ek olarak ABD papağanı için büyük boyutlu bir kuş kafesi edinmek gerekir. Kafes içine ekleyeceğiniz kuş oyuncakları ile sempatik dostunuzun keyifli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

5. Güvercin

Evcil Kuş Türleri

Evcil kuş türleri içinde bulunan güvercinler, bir çok insanoğlunun ilk etapta dost canlısı olmadığını düşündükleri bir kuş cinsidir. Aslen durum bu şekilde değildir. Şu sebeple güvercinler insanlarla zaman geçirmekten keyif alırlar. Aşırı ilgiye de gereksinim duymazlar. Son aşama tatlı ve nazik olan bu kuşlar nadiren ısırırlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir