1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Yeni Kuş Sahiplerinin Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yeni Kuş Sahiplerinin Bilmesi Gerekenler Nelerdir?
0

Yeni kuş sahiplerinin bilmesi gerekenler vardır. Eğer ilk kez kuş sahiplendiyseniz, bazı detaylara dikkat etmeniz oldukca mühim. Kuşların bakımı oldukça kolaydır. Fakat kuş beslemenin birçok yönü var. Çeşitli ayrıntılara dikkat ederek, evcil kuşunuz için mükemmel bir yaşam alanı sunabilirsiniz.

Yeni Kuş Sahiplerinin Bilmesi Gerekenler

Yeni Kuş Sahiplerinin Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kuşların bakımı, öteki birçok evcil hayvana nazaran oldukca daha kolaydır. Yeni kuş sahiplerinin bilmesi gerekenler mevzusunda düşünce sahibi olursanız, işler daha da pratikleşecek ve sempatik kuşunuz mutlu, rahat ve sıhhatli bir halde yaşamını sürdürecektir. Kuş sahiplerinin dikkat etmesi gerekenler:

Mum ve Oda Spreyi Kullanmayın

Kokulu mumlar, oda spreyleri, temizlik malzemeleri, yağlar ve çeşitli kimyasal ürünler, kuşunuzun sağlığını riske atabilir. Kuşlar bu tür malzemelerden kolayca etkilenir. Bu sebeple de evinizde mum ve oda spreyi başta olmak suretiyle zararı olan kimyasalları kullanmamalısınız.

Evde Sigara İçmeyin

Sigara dumanı hem insanoğlu hem de hayvanlar için tehlikelidir. Hatta evcil kuşlar için ciddi bir sıhhat problemi oluşturur. Bundan dolayı eğer sigara kullanıyorsanız; evin içinde tütün ve tütün ürünleri kullanmamaya itina göstermelisiniz.

Kafesi İyi Bir Yerde Konumlandırın

Yeni kuş sahiplerinin bilmesi gerekenler içinde bir diğeri de kuş kafesi konumu. Kuşlar birazcık dağınık canlılar olabilirler. Bilhassa de büyük boyutlu kuşlar daha çok dağınıklık yaratma eğilimindedir. Kuşların kafeslerindeki kuş yemi ve tüyler dışarı saçılabilir. Bu sebeple de kafes, kuş için hususi bir alanda yer almalıdır. Buna ek olarak; kuşunuzun kafesi aşırı sıcak, aşırı soğuk, rüzgâr ve güneş alan bir yerde olmamalıdır.

Zehirli Ev Bitkileri Kaldırın

Bazı ev bitkileri kuşlar için zehirli olabilir. Kimi bitkiler ise kuşların hastalanıp ansızın hayatını kaybetmesine sebebiyet verebilir. Kuşunuz evinizdeki bitkiler ile ilgilenmiyor olsa dahi evinizde zehirli nebat bulundurmamaya çaba etmelisiniz.

Kıyafetlerinize Dikkat Edin

Kuşlar, parlak olan giysilere karşı ilgi duyarlar. Kuşunuzu ele almadan ilkin pullu, boncuklu giysileri değiştirmelisiniz. Ek olarak mücevherlerinizi de çıkarmalısınız. Bundan dolayı kuşlar bu tür bileşenleri çiğnemeyi severler. Bu da kuşun sağlığını tehlikeye sokabilir.

Kuşunuzla İlgilenin

İnsanlarda ve öteki evcil hayvanlarda olduğu benzer biçimde kuşların yeteri kadar ilgiye, şefkate ve sevgiye ihtiyacı vardır. Kuşunuza süre ayırmalı, onunla ilgilenmeli ve ona olan ilginizi belli etmelisiniz. Kuşunuza yeterince zaman ayırmazsanız, evcil hayvanınız oldukca mutsuz olabilir. Bu da yeni kuş sahiplerinin bilmesi gerekenler arasındadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir