1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Yaralı halde bulduğu yavru geyiğe bebek gibi baktı

Yaralı halde bulduğu yavru geyiğe bebek gibi baktı
0

Çorum’un Bayat ilçesinde yaşayan Mehmet Kavuncu adlı yurttaş, arazide yaralı halde bulduğu yavru kızıl geyiği biberonla besleyip tedavi edilmek suretiyle ekiplere teslim etti.

Çorum’un Bayat ilçesine bağlı Saray köyünde yaşayan Mehmet Kavuncu, mantar toplamak için araziye çıktı. Kavuncu, arazide gezdirilmiş olduğu sırada yaralı yavru bir geyik buldu.

Kavuncu, yaralı bulunduğunu anladığı yavru kızıl geyiği yaşamış olduğu köye götürdü. Bitkin düşen hayvanı ilkin biberonla besleyen Kavuncu, ondan sonra ilçe merkezine giderek ilaç aldı.

Köydeki evinde yaralı geyiğe ilk müdahaleyi icra eden Kavuncu, Tabiat Koruma ve Ulusal Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine informasyon verdi. Köye giden Tabiat Koruma ve Ulusal Parklar Şube Müdürü Hayri Kömür ve takımlar, yaralı hayvanı teslim alarak tedavisi için Çorum Belediyesi Veteriner hekim İşleri Müdürlüğü Rehabilitasyon Merkezi’ne götürdü.

“Süt verdim, su verdim kendi ellerimle besledim”

Geyik yavrusunu mantar toplamak için gittiği arazide bulduğunu söyleyen Kavuncu, “Perşembe günü mantara gitmiştik. Arazide bu güzel hayvanı gördük. Baktık yaralı. Bir süre kaçtıktan sonrasında yakaladık. Yavruyu denetim ettiğimde vücudunda yaralar bulunduğunu ve yaralarında kurtlandığını gördüm. Tedavi ettirmek için köye getirdim. Ilkin hayvanı ılık su ile tamamen yıkadık. Yaraların tedavi edilmesi içinde veterinerden ilaç aldım. Süt verdik, su verdik kendi ellerimizle besledik. Hemen sonra Tabiat Koruma ve Ulusal Parklar Şube Müdürlüğüne informasyon verdik. Şimdi onlara teslim ediyoruz. Eğer doğada bıraksaydık kurtlar yada köpekler yem olurdu. Canına kıyarlardı” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap