1. Anasayfa
 2. Köpekler

Süs köpeği cinsleri

Süs köpeği cinsleri
0

Dünyada 500 kadar köpek cinsel var ve aslına bakarsak bu ırkların çoğunun ortaya çıkış sebebi insanlara destek olmak. Mesela Labrador balıkçılara yardım etmek için geliştirilmiş, birçok ufak Terrier cinsel haşereleri avlamak için kullanılmış, doğrusu insanoğlu gereksinimlerine uygun şekilde ırklar geliştirmişler.

Süs köpekleri ise herhangi bir iş için değil insanlara dostluk yapmaları için yetiştirilmiş köpek ırklarıdır. Vatanımızda süs köpeği olarak adlandırılsalar da dünyanın öteki yerlerinde refakatçi köpekler ya da oyuncak köpekler ismiyle malum bu ırkların büyük kısmı geçmişte soylulara eşlik etmeleri için yetiştirilmiştir ve saraylıların köpekleri olmuşlardır. Karşınızda hem dünyada hem de devletimizde fazlaca popüler olan süs köpeği cinsleri.

Yorkshire terrier

İngiltere kökenli bir köpek cinsel olan Yorkshire terrier hem en popüler süs köpeklerinden biri hem de en ufak köpek cinsleri içinde içeriyor. Yükseklikleri averaj 18 santim, ağırlıklarıysa en fazla 3,5 kilo olan bu küçük köpeklerin tüyleriyse kelimenin tam manası ile ipek gibidir. Alerjiye niçin olma riskinin düşük olmasıyla da tanınan Yorkshire terrier köpeklerin karakterleri süs köpeklerinin geliştiriliş amacına doğrusu insana dostluk etmeye ve hep insanların yanında olmaya da fazlaca uygun. Bu küçük köpekler insanlarına inanılmaz bağlıdırlar, ufak olmaları yardımıyla insanlarıyla beraber her yere gidebilmeleri de Yorkie köpeklerin en mühim artılarından biridir.

Pekinez

İsminden de anlaşılabileceği benzer biçimde Çin kökenli bir ırk olan Pekinez en eski süs köpeklerinden biri. Geçmişte yalnızca kraliyet ailesi üyelerinin bakabildiği, halkın bakmasının yasak olduğu bu ırkın en tipik fizyolojik özelliği basık burnudur.  Yükseklikleri 15-23 santim, ağırlıklarıysa 3,2-6 kilo içinde değişen Pekinez köpekler devletimizde en fazla beraber yaşanmış olan köpeklerden biri durumundalar.  Aynı Yorkshire terrier benzer biçimde insanına fazlaca bağlıdır. İnsanına karşı aşırı şefkatli olan bu küçük köpekler çocuklarlaysa pek anlaşamazlar, bu sebeple Pekinez için bir aile köpeği denilemez. Bu süs köpeklerinin basık burunları sebebiyle birçok hastalığa ciddi şekilde yatkınlıkları bulunduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Maltese terrier

Beyaz tüyleri ile tanınan Maltese terrier de fazlaca eski bir köpek ırkı ve süs köpeği cinsleri içinde en popüler olanlardan da biri. Bazıları bir kilodan bile daha hafifçe olan Maltese terrier köpekler için kucak köpeği tanımı tam uyuyor, zira bu ufaklıklar da insanları ile beraber her yere gidebilen köpekler. Yalnız ufak boyutu değil yumuşak ve uyumlu karakteri de Maltese terrier köpekler ile her yere gidebilmeyi kolaylaştırıyor. Sadece bu süs köpekleri de çocuklarla antak kalma mevzusunda pek başarı göstermiş değiller, doğrusu Malta terrieri de aslına bakarsak tek bir insana bağlanıp onunla yaşamaya daha uygun bir ırk.

Pug

Pug

Pekinez benzer biçimde Çin kökenli bir ırk olan Pug köpeklerin burunları da aynı Pekinezler benzer biçimde basık ve gözleri kocamandır. Ağırlıkları 6,5-8 kilo içinde, yükseklikleriyse 25-33 santim içinde değişen Pug köpekler listemizdeki öteki süs köpeklerinden değişik olarak çocuklarla kurmuş oldukları mükemmel ilişkiler yardımıyla aile köpeği olmaya fazlaca uygundurlar. Son aşama uyumlu olan bu köpekler bir tek çocuklarla değil öteki köpeklerle ve kedilerle de fazlaca iyi anlaşırlar. Tembel olarak tanımlanabilecek bir yapıları olan Pug köpekler insanları ile beraber her yere gidebilecek birer dostturlar. Bu köpeklerin de basık burunları sebebiyle sıhhat problemlerine yatkınlığı vardır ne yazık ki.

Minyatür Pischer

Minyatür Pinscher

İsmindeki minyatür kelimesine uygun şekilde minnacık olan bu köpeklerin ağırlıkları 3,6-4,5 kilo, yükseklikleriyse 25-32 santim kadardır. Küçültülmüş bir Doberman benzer biçimde görünen Minyatür Pinscher ya da özetlemek gerekirse Pinscher süs köpekleri içinde en sert karakterli olanlardan biridir. Çoğu zaman tetikte olan bu ufak köpekler kedileri, köpekleri hatta kendilerinden büyük köpekleri kovalama eğilimindedir ve bu da başlarının derde girmesine yol açabilir. Pinscher bu karakteri sebebiyle deneyimsiz insanoğlu için pek uygun bir süs köpeği değildir. Yavruluktan itibaren sosyalleşmesi sağlanırsa daha uyumlu olabilen Pinscher köpekler sahiplerineyse fazlaca bağlıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir