1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Eklektus Papağanı Özellikleri

Eklektus Papağanı Özellikleri
0

Eklektus Papağanı Özellikleri

Eklektus papağanı, popüler evcil kuşlardan biridir. Göze çarpan görünümü ve parlak zeka oluşu ile dikkat çeken bu papağan ırkı, bununla beraber konuşma kabiliyeti ile de bir adım öne çıkar. Bu papağanlar hakkında bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Eklektus Papağanı Nedir?

Güzel renkleri, konuşma kabiliyeti ve sempatik kişiliği ile dikkat çeken Eklektus papağanı, en popüler evcil hayvanlardan biridir. Bu kuş cinsel, büyük papağan türlerinden biridir. Barınmak için geniş bir kuş kafesi gerektirir.

Eklektus papağanları tropikal yağmur ormanlarında yaşamlarını sürdürür. Esasen Solomon Adaları’ndan gelir. Yabani popülasyonu Gene Gine, Moluccas, Endonezya ve şimal doğu Avustralya’da yaşar. Muson ormanlarında ağaçların yüksek yerlerine yuva yapar. Yüksek bir ağaçta yuva yapabileceği ve yumurta bırakabileceği bölgeleri keşfeder.

Eklektus Papağanı

Eklektus Papağanı Mizacı

Bu kuşlar nazik, sevecen ve sakin hayvanlardır. Dost canlısı ve parlak zeka olduğu da bilinir. Bir çok, sosyalleşme günlük rutinlerinin bir parçası olduğu vakit iyi bir halde gelişmeyi başarır. Aile üyeleri ile etkileşimde kalmayı, ilgi görmeyi ve sevilmeyi hak ederler ve umarlar. Ek olarak bu papağanlar oldukça kırılgan canlılardır. İhmal edildikleri vakit kendilerini fena hissedebilirler ve stres yaşayabilirler.

Türün hem dişileri hem de erkekleri sempatik evcil hayvanlar olsa da bir çok insan, adamların birazcık daha eğitilebilir bulunduğunu söyler. Öteki taraftan dişiler, sahiplerine daha azca bağımlı olabilir. Dişilerin bununla beraber stresle daha iyi başa çıkmış olduğu bilinir. Üreme esnasında erkekten daha otoriter ve daha agresif olabilirler.

Eklektus Papağanı Konuşur Mu?

Eklektus papağanları, Amazon Papağanı ve Afrika Gri Papağanı kadar konuşmaya meyillidir. Öğretmek istediğiniz kelimeleri kolay bir halde öğrenebilirler. Şu sebeple oldukça parlak zeka kuşlardır. Birçok insan, öteki papağanlar ile karşılaştırma yapıldığında Eklektus papağanlarını daha sessiz bulur. Fakat bu durum, onların konuşmayı öğrenemeyecekleri anlamına gelmez.

Eklektus Papağanı Bakımı

Bu papağanlar, birden oldukça kuş bakılan evde yaşayabilirler. Fakat bazılarının kıskançlık eğilimleri vardır. Sosyalleşme ile birlikte öteki kuşlarla uyum içinde olabilirler. Geniş bir papağan kafesi gerektirirler ve hareket etmek için bol miktarda alana gereksinimleri vardır.

Kaliteli papağan yemleri ile beslenmesine itina gösterilmelidir. Beslenmesinde çeşitlilik yaratmak amacıyla sebze ve meyveler de bu kuşlara tertipli olarak sunulmalıdır. Her gün temiz ve kafi oranda suyu erişimi olmalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir