1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

6 Maddede En Akıllı Papağan Irkları

6 Maddede En Akıllı Papağan Irkları
0

En akıllı papağan ırkları hangileri? Eğer papağan beslemek istiyorsanız, hangi ırkı seçmeniz gerektiği mevzusunda kararsız kalıyor olabilirsiniz. Ilk olarak bir çok papağan cinsinin parlak zeka kuş grubunda yer aldığını söyleyebiliriz. Fakat bazı cinsler diğerlerine bakılırsa daha parlak zeka ve akıllı oluyor. Şimdi bu papağanları keşfedelim.

En Akıllı Papağan Cinsleri

En Akıllı Papağan

Papağanlar evlerde çoğunlukla tercih edilen canlılardan biridir. Evcil olarak beslenen pek oldukca papağan eşeysel var. En akıllı papağan cinsleri ise şu şekilde sıralanabilir:

1. Amazon Papağanı

Sarı yanaklı papağan olarak da bilinir. ABD’nın tropikal bölgelerine özgü bir türdür. Deniz seviyesinden 1100 metre yüksekliğe kadar nemli ormanlarda yaşar. Ek olarak yarı açık alanlarda da yaşayabilmektedir. Evcil kuş türleri içinde da yer edinen Amazon papağanları, kaliteli papağan yemleri ile beslenmeliler.

2. Gri Papağan

Kırmızı kuyruklu gri papağan olarak da adlandırılır. Çoğu zaman kuyruğunun kırmızı tonlarda olduğu bilinir. Psittacus cinsine ilişkin tek türdür. Afrika’ya özgü olan papağanlardan biridir. Siyah gagası, gri tüyleri ve kırmızı kuyruğu sebebiyle belirgin bir görünüme haizdir. En akıllı papağan cinsleri içinde yer alır. Papağan krakerleri, hususi papağan yemleri ve ödülleri ile beslenmesi gerekir.

3. Yeşil Kanatlı ABD Papağanı

Bu papağan eşeysel kızıl ABD papağanı şeklinde de anılır. Psittaciformes takımına aittir. Geniş papağan kafesi ile rahat bir yaşam sürer. Besleyici papağan yemleri tüketmesi önemlidir.

4. Ara Papağanı

Macaw papağanı olarak da isimlendirilir. Mavi ve sarı renkleri ile dikkat çeker. Tamamen Cenup ABD’ya özgü bir papağandır. Tüm Amazon havzasında yaşayan ırklardan biridir. Evcil olarak bakılmak istenen canlılar içinde yer alır ve en akıllı papağan ırkları söz mevzusu olduğunda bir adım öne çıkar. Konuşmayı kolay şekilde öğrenebilir. Kuş oyuncakları ile oynamaktan hoşlanır. Büyük bir kuş kafesi içinde yaşamalıdır.

5. Yeşil Papağan

En akıllı papağan cinsleri içinde bir diğeri de yeşil papağan. Afrika ve Cenup Asya’ya özgüdür. Psittaciform ailesine aittir. Tüm dünyada popüler olan papağan cinslerinden biridir. Konuşmayı kolaylıkla öğrenebilir. Vitamin ve mineraller yönünden varlıklı olan kuş yemleri ile beslenmelidir.

6. Gökkuşağı Lory Papağan

Yeni Gine, Endonezya, Solomon Adaları ve Avustralya’nın cenup bölümlerine özgü bir ırktır. Gökkuşağı renkleri ile dikkat çeken sempatik bir papağandır. En akıllı papağan ırkları içinde bulunan Gökkuşağı Lory papağanı, çoğunlukla tercih edilen evcil kuşlardan biridir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir