1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Papağanlar Maydanoz Yer Mi?

Papağanlar Maydanoz Yer Mi?
0

 

Papağanlar ile ilgili sohbetlere denk gelenler mutlaka en az bir kere “Maydanoz papağanları öldürür.” denildiğine şahit olmuştur. Bu oldukça sık konuşulan bir durumdur. Ancak kimsenin bir papağanın maydanoz yüzünden öldüğüne şahit olduğunu sanmıyoruz ve aslında böyle bir şeyde mümkün görünmüyor. Zira maydanozun papağanları öldürdüğü iddiası bir şehir efsanesi olmaktan ileriye gitmiyor.

Tam tersi maydanoz papağanlar için faydalıdır! Papağanlar hepimizin bildiği gibi çok zeki ve özel kuşlardır ve besleme tüm petlerde olduğu gibi papağan bakımının da en önemli unsurlarından biridir. Papağanlar gelişmiş bir zekanın yanı sıra gayet gelişmiş damak tatları ile de bilinirler. Yani papağanları yalnızca hazır yemler ile beslemek yeterli değildir. Bu papağanı mutlu etmez. Papağanlar hazır yemlerin yanı sıra taze meyve ve sebzelere de gereksinim duyarlar, üstelik bu sadece damak tatları için değil sağlıkları için de gereklidir. Maydanoz bitkisine baktığımızda; A vitamini, kalsiyum, potasyum, kükürt, demir içerir ve bu nedenle papağan beslenmesinde yer verilmesi gereken yeşilliklerden biridir. Yani papağanınıza vereceğiniz ek besinlere maydanozu da eklemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Papağanlara normal yemlerine ilave olarak türüne göre değişmek ile beraber sebzeler, meyveler, kuruyemişler ve çeşitli tahıllar verilebilir. Önemli olan konu ise yem ve verilecek olan ek besinler arasında bir denge sağlamaktır. Yani sürekli olarak maydanoz vermek ya da sürekli olarak başka bir besini vermek doğru değildir. Sadece beslenme diyetlerine uygun ölçütlerde, uygun besinleri ekleyebilirsiniz. Maydanozu da ek besin vereceğiniz gün ve öğünlerde ara sıra ekleyebilirsiniz.

Küçük papağanlara yalnızca saplar verilmelidir! Yavru ya da küçük cins papağanlara maydanozun yalnızca saplarını vermek doğrudur. Yani ülkemizde oldukça sık beslenen muhabbet kuşu, sultan papağanı, cennet papağanı gibi kuşlara sadece sap kısmını vermek daha uygun olacaktır. Büyük ve orta büyüklükteki papağanlar ise maydanozun hem saplarını hem de yapraklarını gayet büyük bir keyifle tüketirler. Yani papağan maydanoz yer mi sorusunun yanıtı evet. Yazımızı son bir uyarı ile bitirelim; dünyayı ve hayatlarımızı paylaştığımız hayvanlar hakkında kulaktan dolma, şehir efsanesi tadındaki bilgilere inanmaktansa araştırıp doğruları öğrenmemiz hayvanlar ile olan ilişkimizin çok daha gerçek ve sağlıklı olmasın sağlayacaktır. Bu nedenle hayvanlar hakkında söylenenlere gözü kapalı inanmayalım ve sevimli dostlarımız ile ilgili bilgileri doğru kaynaklar kullanarak edinelim. Bu konuda veteriner hekimlere danışmanız ve onlardan doğru bilgileri almanız en mantıklı olandır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir